AjaPeegel: Hinnatud jalgpallikohtunik Eugen Härms


AjaPeegel: Hinnatud jalgpallikohtunik Eugen Härms
Lembit Peegel

Meie üheks nimekamaks sõjajärgseks jalgpalluriks ja hinnatumaks kohtunikuks oli Eugen Härms, kes sündis 90 aastat tagasi Astrahanis.

Tema lapsepõlve ja noorusaastad möödusid sõjaeelses Eestis, kus ta alustas sportimist. Ta harrastas keskmaajooksu, võrkpalli, korvpalli ja jalgpalli. Tulevane kahekordne Eesti meister jalgpallis osales II maailmasõjas võitjate poolel. Härmsi eestvedamisel toimus 8. novemb­ril 1944. aastal Tallinnas jalgpallimatš Eesti laskurkorpuse 7. deviisi ja Tallinna Spartaki vahel. Ta mängis Dünamo ja Kalevi meeskonna koosseisus üleliidulistes sarjades. Aastatel 1954-70 tegutses ta kohtunikuna. Ta on vilistanud 112 NSV Liidu meistrisaja mängu ja lugematul arvul teisi jalgpallikohtumisi.

1966. aastal oli ta vilemeheks NSV Liidu karikavõistluste fi­naa­lis Kiievi Dünamo ja Moskva Torpeedo vahel 70 000 pealtvaataja ees Lužniki staadionil. 58-aastaselt lahkus Eugen Härms igavikku. Tema poeg Jaan Härms on 26-kordne ja tü­tar Kai Härms-Milvek 23-kordne Eesti meister lauatennises.