Kirjanik Jelena Skulskaja "Kostja ja hiiglasest": ainuke inimene, kellest hakkab etenduse jooksul kahju, on Konstantin Päts

 (12)
Kostja ja hiiglane proov
Kostja ja hiiglane proovFoto: Mats Õun

Täna esietendub Viinistus suvelavastus "Kostja ja hiiglane", kus Vene lavastaja Aleksandr Ogarev ja käsikirja autor Mart Kivastik jutustavad oma versiooni Eesti ajaloo ühest müstilisemast tegelasest Konstantin Pätsist. Kirjanik Jelena Skulskaja, kes on juba eelesietendusel käinud, muljetas vene Delfile, mis tema sellest lavastusest arvab.

Nõukogude Liit kannab näidendis lihtsalt nimetust - "venelased", fašistlik Saksamaa - ainult "sakslased", riigi president - lihtsalt "Kostja". Nendes kõnekeelsetes väljendites peitub nõue, et iga lavastuses osalev inimene- nii eestlane kui ka venelane - peab mitte ainult mängima oma rolli, vaid ka väljendama oma arvamust, oma seisukohta sündmustele, mis viisid Eesti iseseisvuse kaotamiseni. See oli riskantne otsus produtsendi Märt Meose poolt, kes valis lavastajaks Aleksandr Ogarevi, aga see osutus ikkagi väga edukaks.

Kostja on muidugi - Konstantin Päts. Aga kes on hiiglane? Nõukogude Liit? Saksamaa? Ajalooline paratamatus? Sõda, mis võtab miljoneid inimelusid? Ma arvan, et Aleksandr Ogarev andis vastuse sellele küsimusele poeetiliselt: öösel näeb Konstantin Päts, keda mängib näitleja Peeter Tammearu, oma tohutu varju seinal.

Foto: Mats Õun
Samal teemal:

See ongi see võitmatu hiiglane, kelle vastu ta ei saa võidelda. Väike mees, väikeses riigis, vastutab kogu rahva eest. Ta teeb otsuseid lootes, et nad toovad riigile kasu, aga nad mõjuvad hoopis vastupidiselt ning viivad Pätsi tragöödiani.

Ainuke inimene, kellest hakkab etenduse jooksul kahju, on Konstantin Päts. Tema puhul on peaaegu võimatu teha vahet näitleja ja mängiva tegelase vahel, sest Peeter mängib seda rolli nii realistlikult, justkui tegemist on päris Konstantin Pätsiga.

Jah, tegelane ei saa kuuli, nagu paljud tema kolleegid - Päts sattus hoopis vanglasse ja psühhiaatriahaiglasse, kus ta nimetas end jätkuvalt presidendiks ja ka ära suri. Aleksandr Ogarev on öelnud, et ta peab Pätsi kannatajaks. Kuid ta ei nõua vaatajailt seda kaastunnet, vaid see on hoopis lavastaja strateegia mõnevõrra publiku empaatiavõimet maha tõmmata.

Kostja ja hiiglane proov Foto: Mats Õun

Lavastuse "Kostja ja hiiglane" esietendus toimub juba täna õhtul Viinistus - selleks ajaks on mõned ebatäpsused juba küpsed, mõned ebatasasused tasandatud, ja muu hulgas võib meil olla hea meel kohtuda teise mitte-triviaalse režissööriga Venemaalt - Aleksandr Ogarev.

Kuigi esietendusele on piletid juba välja müüdud, on veel järgnevatele etendustele mõned piletid saadaval. Osta saab neid siit!