Queen lummas võimsa vaatemänguga

 (1)
Lava jagavad USA talendisaate võitja ja briti rokilegend.
Lava jagavad USA talendisaate võitja ja briti rokilegend.Foto: Hendrik Osula

Queen + Adam Lambert oli visuaalselt võimas, aga puudu jäi live’ile nii olulisest spontaansusest.

Pühapäeva õhtul oli Tallinna lauluväljak kümnetest tuhandetest kuulajatest tulvil, sest just seal andis legendaarne Queen koos Adam Lambertiga oma tuuri ainsa kontserdi Balti riikides. Kaks päeva varem esines Queen Soomes ja usutavasti vaimustusid kuulajad-vaatajad bändist nii siin kui ka sealpool Soome lahte. Oli ju Queeni ajatutest superhittidest koosnev kahetunnine kontserdikava esituslikult väga kontsentreeritud, lavastuslikult hästi mõjuv ja lummava vaatemänguna (lasersõu ja Mercuryga videod) väga võimas.

On ehk omajagu sümboolnegi, et sõu avaloona kõlas lauluväljakul just „One Vision” – justkui selleks, et verbaalselt toonitada ühte ja ainsat terviklikku visiooni Queenist. Ja samal ajal ka visiooni pilkupüüdvast vaatemängust, mis ühest küljest mõjus võimsalt ja teisalt viimse kui detailini läbimõeldult. Lahtiseletatult nii, et mitmes loos kasutati performance’it, kus suurel ekraanil nähtav Freddie Mercury omaaegne video koos tema soleerimise audio track’iga pandi kokku bändi siin ja praegu toimunud live’iga. Tõesti „One Vision”!

Queeni lauluväljaku kontserdi 3 + 3 tehe andiski summaks korraliku ja korrektse kuue.

Selge see, et kõigest kaks tundi kestev programm ei võimalda esitada kõiki Queeni hitte sellises valikus, et iga kuulaja mitmekümne tuhande seas oma lemmiklugu kuuleks. Kuid põhiline jõudis mõistagi publiku ette. Kusjuures niisuguses pinget tõstvas järjestuses, et kõige rahvalikumad menukid „We Will Rock You” ja „We Are the Champions”, mida publik saab kaasa laulda, kõlasid päris kontserdi lõpus. Vahepeal muidugi ka keerulisemad lood nagu „Bohemian Rhapsody” ja teised igihaljad hitid.

Loomulik sulandumine

Peab muidugi nentima, et Adam Lamberti kõrge hääl ja kogu tema energiast pakatav, teatraalselt lennukas lavaline imago sulandusid Queeni varasema, Mercury-aegse kuvandiga väga loomulikult. Esmapilgul võiks isegi öelda, et bänd polekski nagu muutunud – hoolimata sellest, et maailm on muutunud.

Siiski-siiski, kontserti vedasid laval ainult Brian May, Roger Taylor (mõlemad esinesid ka vokaalsolistidena) ja muidugi Adam Lambert. Ülejäänud bändiliikmed – bassimees Neil Fairclough, klahvimees Spike Edney ja teist trummikomplekti mängiv Rufus Tiger Taylor (Roger Taylori 25-aastane poeg) – on paraku üksnes Queeni tuuri abijõud. Seetõttu olid nad kogu sõu ajal tagaplaanil, kontserdi videokaamerate ja publiku vaateulatusest väljas. (Erand oli paaril korral ainult Rufus Tiger Taylor, kui isa Roger laulis.)

Esmapilgul võiks isegi öelda, et bänd polekski nagu muutunud – hoolimata sellest, et maailm on muutunud.

Kuid asi pole ainult visuaalses pildis. Ideaaljuhul on iga bänd ühtselt hingav organism, mille lavaline sünergia on tänu live’i spontaansusele väljendatav tehtega 2 + 2 = 5. Kuid Queeni lauluväljaku kontserdi 3 + 3 tehe andiski summaks korraliku ja korrektse kuue. Mitte kübetki rohkem siin ja praegu sündiva, bändi kollektiivse energia ja spontaansuse mõttes.

Iseenesest ei ole see hinnanguline tõdemus – võib nii, aga võib ka teisiti. Iga kuulaja-vaataja ootused on ju erinevad. Seda enam, et Brian May sooritas lauluväljakul ka kitarritoreadoori väärilise, efektse valgusmänguga lavastatud ja sõna otseses mõttes põrutava improvisatsioonivaatemängu. Ja kokkuvõttes polnud Queeni ja Lamberti kontsert tervikuna ehk üleliia põrutav, kuid pikaks ajaks meelde jääv muusikasündmus päris kindlasti.

Rääkimata jäi veel Queenile eelnenud soojendusbändide esinemisest, seepärast lühidalt nendestki. Soojendajaid (ja ilm oli pühapäeva õhtul tõepoolest külm) oli seekord kaks. Peab kohe märkima, et kodumaine The Princes oma indie-proge sümbioosi ja teatraalsusega seostus järgnenud Queeni kontseptsiooniga märksa loomulikumalt kui brittide post-grunge’i suuna bänd Electric Pyramide. Kuid õnneks ei mänginud „elektripüramiid” liiga pikalt, et oleks jõudnud juba pisut tüütuks muutuda.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare