Sajandi treener Enno Karrisoo elas terve elu käsipalli heaks


Sajandi treener Enno Karrisoo elas terve elu käsipalli heaks
Üks ülesvõte Enno Karrisoost, mis talle endale väga meeldis.Erakogu

Üleeile saadeti viimsele teekonnale Eesti käsipalli vaieldamatu suurnimi Enno Karrisoo, keda rohkemgi teatakse tema ammuse hüüdnime Karka järgi.

Tema oli üks neist , kes 50 aasta eest väikese käsipalli Eestisse tõi ja kuni elu lõpuni oma lemmikala arendas.

Mina kohtusin Karkaga esimest korda seitsme aasta eest, ajal, kui ma käsipallist kirjutama hakkasin. Esimene kohtumine, kui Karka siis veel väikeste poiste juhendajana karmide sõnadega oma pallureid utsitas, oli pigem ehmatav. Aga nagu on öelnud Eesti läbi aegade üks kuulsamaid käsipallureid ja Karrisoo õpilane Riho-Bruno Bramanis: Karka väljaku ääres ja Kar­ka inimesena olid kaks täiesti erinevat tegelast. Täpselt nii oligi.  

Mälestuste koguja

Häid treenereid on palju, korralikul tasemel mängijaid on rohkesti. Kuid suuri ja eredaid isiksusi on vähe. Enno Karrisoo oli kahtlemata üks neist. Tema sädelevad meenutused ja pikantsed lood olid alati vürtsitatud detailidega, mis vahel isegi uskumatuna tundusid. Siiamaani imestatakse, kuidas Karka suutis pikkadel NSV Liidu ringreisidel ohjata kümneid pisikesi käsipallureid.  

Karka helistas igal laupäeval Vikerraadiosse, et järgmise nädala sünnipäevalastele õnnitlused edasi anda. Ta tundis ju kõiki, kes olid  vähegi kunagi alaga seotud olnud, ja raadio oli koht, mille kaudu tuttavateni jõuda.

Karka kogus viimastel aastatel käsipallurite mälestusi. Täiesti legendaarsed on lood, kuidas ta küm­nete tuttavate kaudu ajas taga ühte konkreetset inimest. Lõpuks, kui aadress oli umbkaudselt käes, läks ta kohale, ootas all trepikojas, kü­sis naabrite käest abi ja päeva lõpuks oli vajalik inimene leitud. Vahel oli vaja teada vaid sünniaega või mänguaastaid, kuid töö oli meele­tu. Ja mis peamine, hirmus tulemuslik.

Karkaga vaidlesin ma ühe korra, kunagi aastate eest teemal, kas sporti kõrgel tasemel tegev laps tohib minna vanaema juubelile päeval, kui tal on trenn või mäng. Mina arvasin, et lapsel peab olema ka muu elu ja ega ta sellepärast halvemaks jää, kui ühe päeva põhjusega eemal viibib. Karka arvas, et sünnipäeva valiv noor veab oma võistkonda alt ning näitab, et ta ei ole kuskilt otsast pühendunud. Üldiselt olen tänapäevani oma arvamuse juurde jäänud, aga ilmselt seetõttu minust ei saanudki korralikku võimlejat ja täpselt samal põhjusel sai Karkast käsipallur, tipptreener ja sadade poiste juhendaja.

Öeldakse, et asendamatuid inimesi ei ole. Kuid paganama raske on kellelgi Karka jälgedesse astuda küll.

Käsipallitreener

Enno Karrisoo

•• 7. oktoober 1935 – 4. juuni 2010

•• 1961 ja 1962 Norma meeskonnas Eesti käsipallimeister.

•• Aastatel 1963–1998 töötas Ka­linini rajooni laste ja noorte spordikooli (LNSK), Oktoobri rajooni LNSK, Lääne rajooni LNSK ja Kristiine LNSK käsipallitreenerina.

•• Valiti 1999 Eesti käsipalli sajandi treeneriks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare