Sõudekohtunikud hankisid Soomest kogemusiEesti sõudekohtunikud viibisid nädalavahetusel külalistena Soomes Vantaas rahvusvahelise Sõudeliidu FISA ja Soome Sõudeliidu korraldatud kohtunike seminaril, teatab soudeliit.ee. Eestis pole hetkel ühtegi rahvusvahelise FISA kategooria kohtunikku, mistõttu pole võimalustki, et mõni eestlane võiks sattuda näiteks MK-etapi või maailmameistrivõistluste arbiitrite brigaadi nimekirja.

Seminar oli oluliseks suunanäitajaks teadmisele, et kõik ehk polegi nii keeruline ega püüdmatu ja et meiltki võiks sirguda arvestatavaid tegijaid sõudespordi õigusemõistmise vallas. Lähinaabrite lätlaste ja vennasrahva soomlaste kogemus näitab, et nende sihikindel ja planeeritud töö on andnud tulemusi ning vahetult enne seminari toimunud FISA eksamil näitasid taas uued tegijad edukalt oma teadmisi.

Koolitusel põhiettekande teinud FISA peakohtuniku, belglase Patrick Rombaut, sõnum oli lihtne - selline edukas sõudmisriik nagu Eesti võiks õige pea jõuda ka kaardile, mis märgib rahvusvahelise staatusega kohtunike olemasolu. Seni oleme üks vähestest Euroopa sõudmiskaardil, kuhu on selgelt tõmmatud suur miinusmärk.

Meie kohtunikebrigaad, kes osaleb riigi erinevatel võistlustel, on mitmetele hinnangutele tuginedes põhiosas kenasti hakkama saanud, kuid kuna reeglistik on alati pidevas muutumises, siis ei jää muud üle, kui ajaga sammu pidada ning ennast täiendada.

Seminaril lahati läbi ka FISA reklaamireeglistik. Teadaolevalt on see bürokraatlikum ja limiteeritum, kui ühegi teise spordiala vastavad normid. Oli ju sõudmine distsipliin, kus olümpiaalade karmis konkurentsis alles viis-kuus aastat tagasi ala "müümisele" ja sponsorrahade kaasamisele tõsiselt mõtlema hakati. Kohati tunduvad need normid ja piirangud isegi kentsakatena ning teadjate, aga ka sponsoresindajate arvates mingil määral kindlasti pärsivad ala arengut.

Eestit esindasid seminaril Robert Väli, Priit Purge, Jane Kalda, Mihkel Klementsov, Jaan Vaiksaar, Martin Graumann ja Vahur Mäe.

SPORTNET

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama
243 000€
Tallinn, Majaosa
155 000€
Tallinn, Korter
295 000€
Harku vald, Maja
Otse omanikult!
149 900€
Tallinn, Korter
209 000€
Kiili vald, Majaosa
180 000€
Tallinn, Korter
158 000€
Tallinn, Korter
179 900€
Tallinn, Korter
120 000€
Tallinn, Korter
90 000€
Tallinn, Korter

744 000€
Tallinn, Maja
427 700€
Tallinn, Korter
690 000€
Tallinn, Maja
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare