Toomas Uba – legend juba eluajal

 (23)
Toomas Uba – legend juba eluajal
Erakogu

Eile oleks 60-aastaseks saanud Toomas Uba. Mees, kes oma kirgliku spordiarmastuse, unustamatute reportaažide ja jäägitu kaasaelamisega sai legendiks juba eluajal.
Eesti spordiajakirjanduse suurkuju elutöö kirkamatest hetkedest annab pildi mälestusnäitus, mille isa sünniaastapäeva puhul avavad täna tema pojad Margus ja Tarmo. “Toomas oli niisugune mees, et kui ta midagi lubas, siis ta seda ka tegi. Poistel on ka see joon,” on Mall Uba poegade üle uhke.

Mall oli oma abikaasa kõrval enamiku neist pea 40 aastast, mil Toomas Uba Eesti rahvale sporti vahendas. “Ta tegi alati suurt eeltööd. Mõne tiitlivõistluse eel oli meie suur tuba pabereid täis ja keegi ei tohtinud hingata,” meenutas Mall.

Uba kommentaarid tõid televaatajateni sündmusi 11 olümpiamängudelt. Suuresti tema teene on, et alates 1974. aastast on eestlasteni jõudnud otseülekanded kõigilt suusatamise maailmameistrivõistlustelt. Mall elas neile reportaažidele kaasa, sest Toomas ootas tagasisidet. “Ütlesin talle vahel otse välja, et läksid liiga hoogu.”

Rahva mällu on jäänud ülekanne Calgary talimängudelt, kui Allar Levandi end olümpia-pronksile suusatas. Tol kaugel veebruariööl Eestis ei magatud.

Ubale jäid viimaseks 2000. aasta Sydney olümpiamängud, kus ta tegi tööd rasket haigust trotsides. “Eks ta üks juurikas oli oma kolleegidele. Ta enda latt oli kõrgel ja selle oli ta ka teiste jaoks kõrgele seadnud,” sõnas Mall.

Täna esitletakse ka raamatut “Toomas”, kus Uba meenutavad tema sõbrad ja töökaaslased. “Toomas oli erakordne inimene ja unikaalne näide sellest, kui perfektselt võib üks inimene sobida oma ametikohale ja kui ideaalselt võib üks amet sobida ühele inimesele,” kirjutab oma kauaaegse kolleegi kohta Urmas Ott.

Eesti Televisiooni ja Kultuurkapitali toel ilmunud raamatu toimetajaks on Voldemar Lindström.

Ubale pühendatud näitus Hansapanga Rävala puiestee majas jääb avatuks kuni 21. novembrini. Valik pangahoonele langes seepärast, et Hansapank on üks Eesti suuremaid spordi ja spordiülekannete toetajaid.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare