TOP 100
Noored
Eesti venelased
Ettevõtjad ja tippjuhid
Poliitikud-ühis­konna­tegelased-ametnikud
Maaelu edendajad
Naised
Sport-kultuur-meelelahutus
1

Jüri Ratas

Eesti peaminister

Jälgijaid Facebookis5362

KoolTallinna Nõmme gümnaasium

Õpitud elukutse (ülikool)Õigus, ärikorraldus, majandus (Tartu ülikool, Tallinna tehnikaülikool)

Aastaid ametis1

Peamine tööriistValitsus

Nime esinemine Delfis 2017. a (artiklite arv)979

Vaata 2016 aasta võitjaid

Peaminister valitsuse juhterakonnas, millel on ainuvõim ka pealinnas, kindel liider. KOV valimistel kasvatas oma mõjukust.

Loe lähemalt
2

Kersti Kaljulaid

Eesti Vabariigi president

Eesti Vabariigi president. Lisaks säravale tiitlile aktiivne sise-, eriti aga välispoliitikas. Iseseisev mõtleja ja otsustaja, kellega arvestatakse. Esimene Eesti naine Forbesi saja mõjukaima naise seas.

3

Jevgeni Ossinovski

tervise- ja tööminister

Kuni KOV valimisteni oli valitsuse mõjukaim liige, koalitsiooni vedur. KOV valimistel sai aga oodatust viletsama tulemuse, valitsuses nüüd selgelt teisel kohal.

4

Mihhail Kõlvart

Tallinna volikogu esimees

Keskerakonna vene tiiva juhtkuju, valimiste suurim võitja. Tallinna koalitsiooniläbirääkimistel näitas ka Ratasele koha kätte ja jättis sotsid linnavalitsuse ukse taha.

5

Margus Linnamäe

apteegi-, kinnisvara- ja meediaärimees

Salapärane ärihai, kel on avalikke või varjatud huvisid lugematus arvus ärides. Tema tegevus mõjutab kogu rahvast, sest ühiskond vananeb ja vajab rohkem ravimeid (Linnamäel on Apotheka apteegi ja Magnumi ravimiäri) ning tänu nutiplahvatusele suureneb ka meedia tarbimine (Eesti Meedia).

6

Arvo Pärt

helilooja

Kuus aastat järjest maailma enim mängitud elav helilooja! Kui keegi on Eesti kultuuri saadik maailmas, on see Arvo Pärt.

7

Kadri Simson

majandus- ja taristuminister

Ülioluline valitsuse juhterakonna masinavärgis, Jüri Ratase lähedane liitlane. Simsoni jah-sõnata ei otsusta Ratas midagi. Ministrina juhib väga mõjukat valdkonda, ehkki seal silma pole paistnud.

8

Hans H. Luik

Ekspress Grupp asutaja ja suuromanik

Meediakontserni Ekspress Grupp asutaja ja suuromanik. Osav sulesepp, kellele paljud teised mõjukad probleemide korral telefonikõne võtavad. Sõnal on jõud.

9

Yana Toom

Euroopa Parlamendi saadik

Alla ootuste jäänud tulemusega kohalikel valimistel ja erakonna suvise lõhestamisega on selgelt nõrgestanud oma positsiooni. Tal on sellegipoolest suur mõju Jüri Ratasele.

10

Robert Kitt

Swedbanki juhatuse esimees

Riigi suurima panga juht. Pangandus on majanduse vereringe. Kitt pole ainult direktor, vaid ka teadlane, presidendi mõttekoja ja Tallinna tehnikaülikooli kuratooriumi liige.

11

Martin ja Mart Helme

riigikogu liikmed

Eesti värvikaim poliitikatandem, suur osa meie poliitilisest debatist käib nende sihilikult ette söödetud teemade ümber. Nad ei suuda saavutada muutusi poliitikas, küll aga mõjutada suure hulga inimeste vaateid.

12

Arnold Sinisalu

kaitsepolitsei peadirektorr

KAPO peadirektor, juhib kõige mõjukamat julgeolekuametkonda ja teeb seda hästi. KAPO roll paljude väga tähtsate korruptsiooniasjade paljastamisel on tohutu.

13

Erkki Raasuke

ettevõtja,Luminori juht

Varem Swedbanki ja LHV-d, nüüd Baltimaade suurimat panka Luminori tüüriv tippjuht, kes vahepeal oli ka majandusministeeriumi leival ja seetõttu oskab riigiaparaadi asjus teravalt sõna võtta.

14

Ott Tänak

rallisõitja

Tegi läbimurde rallimaailma tippu, naelutas aasta jooksul 13 nädalavahetusel kümned tuhanded fännid ekraanide ette ja tõi kümmekond tuhat poolehoidjat Poola MM-rallile ka kohapeale.

15

Kaja Kallas

Euroopa Parlamendi saadik

Europarlamendi saadikuna valis ajakiri Politico ta ainsa eestlasena 40 mõjukaima europarlamendi liikme hulka. Särab ka kodustel valimistel. Kui tahaks, võiks olla Reformierakonna esinumber 2019. aasta riigikogu valimistel.

16

Kelly Sildaru

vigursuusataja

Raske vigastus tõmbas kriipsu olümpiaplaanidele, ent veebruaris 15-aastaseks saanud imetüdruk jõudis X-Mängudel medalikollektsiooni täiendada ja kandideerida maailma suurnimede kõrval spordi-Oscarile.

17

Enn Pant

AS Tallink Grupp juhatuse esimees

Tema laevad toovad Eestisse suurima turistide voo, mõjutades sellega kogu siinset turismitööstust hotellidest ja restoranidest kuni taksojuhtide ja lõbutüdrukuteni.

18

Andres Anvelt

siseminister

Juhib valitsuses tähtsat sisejulgeoleku valdkonda ning on sotside üks põhiotsustajaid. On ühena vähestest selle valitsuse ministritest osutunud ka pühendunud ja võimekaks Eesti esindajaks Euroopa Liidus.

19

Andrus Ansip

Euroopa Komisjoni asepresident

Üllatus tabelis. Tema mõju on Euroopas, aga tema ootamatult kõrge positsioon näitab, et tema sõnal on endiselt kaalu ka Eestis. See on märk tänase Eesti üldisest liidrikriisist.

20

Ain Hanschmidt

Infortari juhatuse esimees

Enn Pandi äripartner laevanduses, kinnisvaraäris, hotellinduses, trükinduses. Nüüd ka gaasiäris tegutsevas Infortari kontsernis.

21

Jüri Käo

ärimees, NG Investeeringud üks juhte ja suuromanikke

Tallinna Kaubamaja eestvedaja. Eesti majandusele on andnud tuule tiibadesse kaubandus, järgmisel aastal suureneb kaupmeeste mõju maksuvaba tulu kasvu tõttu veelgi.

22

Igor Mang

astroloog

On ta oraakel? Meelelahutaja? Maitse asi, aga tema ennustused müüvad nii ajalehti kui ka tele-eetrit pretsedenditul määral.

23

Lavly Perling

riigi peaprokurör

Prokuratuur on nii koos Kapoga ja ka üksi suutnud kohtusse viia väga olulisi ja avalikkust erutavaid kriminaalasju. Perling juhib seda asutust veenvalt.

24

Märt Avandi

näitleja

Kahe suurima telehiti, Eesti Laulu ja „Su nägu kõlab tuttavalt” saatejuht pole meelelahutamise kõrval unustanud ka teatrirolle Endlas. Ta on sportlik eeskuju triatloni läbimisega ja vähihaigete laste toetuseks loodud Pardiralli üks eestvedajaid.

25

Andrus Kivirähk

kirjanik ja ajakirjanik

Iganädalased arvamuslood Eesti Päevalehes ja ülesastumised koos Mart Juurega „Rahva oma kaitses” mõjutavad jätkuvalt suurt auditooriumit.

26

Toomas Hendrik Ilves

Eesti Vabariigi president aastatel 2006–2016

Toimekas pensionär ja noor isa, kel on küberilmas palju jälgijaid, ja kelle sõna IT-vallas loeb maailmas ja Eestis.

27

Aivar Pohlak

Eesti jalgpalli Liidu president

Eesti jalgpalli „isa” on kerkinud ka maailma suurima spordiala juhtide ladvikusse. Tõi Eestisse 2018 UEFA Superkarika mängu.

28

Paavo Nõgene

kultuuriministeeriumi kantsler

Kultuuriasutuste olulisim niiditõmbaja. Küsige või Tõnis „kes jääb Paavo Nõgesega eriarvamusele, saab karistatud” Lukaselt.

29

Eero Epner

Teater NO99 dramaturg

Aasta mõjusaima arvamusloo autor – tema „Kurjuse normaliseerumine” ei jätnud kedagi külmaks. Mitme olulise teksti autori sulest ilmus tänavu ka Konrad Mägi elulooraamat.

30

Toivo Tänavsuu

ajakirjanik, vähiravifondi "Kingitud elu" üks asutajaid

Eesti edukaima ligimesearmastuse liikumise ehk vähiravifondi Kingitud elu eestvedaja.

31

Hando Sutter

Eesti Energia juht

Riigi suurima energiafirma juht. Põlevkivi tarvitamise tõttu mõjutab Eesti ökoloogilist jalajälge rohkem kui keegi teine.

32

Oleg Ossinovski

transiidiettevõtja

Eesti ühe mõjukaima venelase isa, kelle äridel lai haare ning kontaktid üle SRÜ ja Baltimaade.

33

Raul Kirjanen

Graanul Investi suuromanik

Laia haardega suurtööstur, kelle firma Graanul Invest on Eesti suuremaid metsaomanikke, Baltimaade suuremaid taastuva energia tootjaid ja Euroopa suurim puidugraanulitootja.

34

Matti Maasikas

diplomaat

On tabelis tänu EL-i eesistumisele, mille peamine kõneisik ja juhtkuju ta on. Suudab avalikkusele suurepäraselt selgitada Euroopas toimuvat ja meie rolli selles. Lõppeb eesistumine, kaob mõju.

35

Ivo Linna

laulja

Kes ei armastaks Ivo Linnat? Vanameister naasis Eesti Laulul tähesärasse ja ajas Instagrami lõhki ning etendas laulu- ja tantsupeol väärikat Vanaisa.

36

Toomas Luman

Kaubandus-tööstuskoja juht

Mõjukaima ettevõtlusorganisatsiooni kaubandus-tööstuskoja „eluaegne” juht.

37

Sven Mikser

välisminister

Presidendi kõrval peamine Eesti välispoliitika vedaja, vaieldamatu proff, kes teeb oma tööd kire ja pühendumisega. Sisepoliitikast on suuresti taandunud, nagu omal ajal Urmas Paet.

38

Taavi Aas

Tallinna linnapea

Hallist kujust ja Savisaare käpiknukust sai neil valimistel usutav pealinna linnapea. Kas järgneb mingigi muutus Tallinna valitsemises, saame veel näha.

39

David Vseviov

ajaloolane ja pedagoog

Raadiosaade „Müstiline Venemaa” sai 20-aastaseks ja näib olevat populaarsuse tipul. Hinnatud arvamusliider, kes võttis valimiste eel teravalt sõna Reformierakonna lõhestavate reklaamide vastu.

40

Kristjan Rahu

energiaettevõtja

Tema firmad varustavad Eestis soojusega 160 000 korterit

41

Arnold Rüütel

Eesti Vabariigi president aastatel 2001–2006

Toimekas pensionär ja noore parlamendierakonna EKRE auesimees, kelle elurooraamat vallandas debati, mida tähendas olla eestimeelne inimene Nõukogude ajal.

42

Siim Kallas

Viimsi vallavanem, endine Euroopa Komisjoni asepresident

Värske munitsipaalpoliitik, Viimsi vallavanem, kes loobus selle nimel mõnusast rantjee-elust, mida oleks kahtlemata võimaldanud teened varasemas elus Eesti ja Euroopa tipp-poliitikas.

43

Jüri Raidla

vandeadvokaat, Ellex Raidla asutaja

Vandeadvokaat, kes on võtnud südameasjaks riigireformi. Kui räägib, siis väärikalt ja nii, et teda kuulatakse.

44

Mailis Reps

haridus- ja teadusminister

Mulluste presidendivalimiste staar, Keskerakonna juhtrühma tugev lüli. Viimasel ajal kipub tagaplaanile jääma.

45

Jaanus Vihand

Coop Eesti juhatuse esimees

Maapiirkondades ülimõjuka organisatsiooni juht. Üüratu käibega Coop poekett, pank ja muud teenused on vaid paar hooba, millega sisuliselt suunatakse Eesti elu maal ja kellest on ootamatult suurde sõltuvusse sattunud paljude piirkondade areng.

46

Raimond Kaljulaid

Põhja-Tallinna linnaosa vanem

Keskerakonnas ei ole strateegilisi mõtlejaid just palju. Kaljulaid on üks väheseid. Ta on mänginud keskset rolli nende valimiskampaaniates, ta oli sügiseste valimiste suurimaid üllatajaid. Peaministrierakonna tulevikutegija.

47

Elmar Vaher

politsei- ja piirivalveameti peadirektor

Politseišeff, kes on rahvusvahelise julgeolekuolukorra ja Eesti kasvanud rolli najal üle aastate politseile taas natuke lisaraha välja kaubelnud, et Eesti elanike turvalisust suurendad.

48

Raul Rosenberg

Maaelu Edendamise Sihtasutuse juhatuse esimees

MES-i mõjukas juhataja, kes oskab väga hästi raha lugeda ja otsustab, kuhu ja kellele raha anda. Nn põllumajanduse finantsinstrument andis raha veel juurde, selle summa toel astub MES tõsiseltvõetavalt laenuturule.

49

Ülle Madise

õiguskantsler

Õiguskantsler, kes pole mõjukas mitte ainult oma ametikoha, vaid ennekõike just tasakaaluka ja hästi argumenteeritud seisukohtadega arvamusliidri rolli tõttu, mida ta on juba aastaid edukalt kandnud.

50

Urve Palo

ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister

Sotside mõjukaim naine, kes suudab ministrina teha otsuseid, mida tema (meestest) eelkäijad ei ole suutnud või julgenud. Osales olulise partnerina koalitsiooniläbirääkimiste laua taga ning kaitseb nii valitsuses kui ka avalikkuse ees iga oma algatust raudse leedina.

51

Oleg Gross

Grossi poodide asutaja

Oma äride tegevjuhtimise andis küll üle lastele, kuid tema sõnal on ettevõtte tegemistes määrav kaal. Maarjamaa uhkema kopteriga käib ta ise uusi poode kavandamas ning on ilmselt suurima sularahakogusega mees Eestis.

52

Rain Lõhmus

LHV asutaja ja suuromanik

Ambitsioonika kodumaise panga LHV asutaja ja suuromanik, teeb aeg-ajalt Eesti arengu kohta kainestavat kriitikat.

53

Tanel Kiik

peaministri büroo juht

Peaministri büroo kõigest 28-aastane juht, kes näeb välja kõike muud kui mõjukas, aga tegelikult on peaministri meeskonnas üks väheseid, keda Jüri Ratas ametisoleku algusest peale kuulab. Peaministri kiire taibuga ja ustav teener.

54

Tantsupeo noored

rahvatantsijad, õpilased

Korraldajad otsustasid ühe etenduse kehva ilma tõttu ära jätta, Greete Nippolainen, Kertu Sõerd, Mathias Kübar, Georg-Rasmus Mäe ja Kaur Lukki-Lukin korraldasid Vabaduse väljakul tantsupeo, kus ärajäänud etendus ette kanti.

55

Riho Terras

Eesti kaitseväe juhataja

Kaitseväe juhataja on kasvatanud Eesti ühiskonnas omandanud erapooletu, kindlasõnalise ning selge imavaatega juhi, riigiteenistuja maine. Segastel aegadel, mis meid julgeoleku mõttes ikka veel erutavad, on kaitseväe juhataja selline autoriteet hea ja rõõmustav.

56

Viljar Arakas

varavalitsemisettevõtte EfTEN Capital tegevjuht

Arvamusliidrist ettevõtja, kes on EfTEN-i kaudu osanud kinnisvara fondikõlbulikuks kaubaks teha ja pensionifondidele müüa.

57

Henrik Hololei

Euroopa Komisjoni transpordi peadirektoraadi juht

Juhib Euroopa Komisjoni transpordi peadirektoraati, mõjukaim eestlasest euroametnik. Tema sidemed ja töövõime on andnud talle mõjuvõimu, mis ületab kindlalt tema ametikoha piire.

58

Volli Kalm

Tartu ülikooli rektor

Tartu Ülikooli rektor, Tartu suurimaid tööandjaid, Eesti akadeemilise pale kujundaja. Väljastpoolt paistab, et Kalmu ajal on ülikooli saabunud rahulikumad ajad.

59

Taimar Peterkop

riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektor

Eesti ID-kaardi kiirabiarst, kes lappis süsteemi isegi oma lapse sünni ajal. Tal on tulnud loendamata arv kordi seletada, kuidas uuendada hangunud süsteemis ID-kaardi sertifikaate. Hädad läbi ei ole, aga arst pole ka alla andnud.

60

Jaak aaviksoo

Tallinna tehnikaülikooli rektor

Pärast Tartu ülikooli ning haridus- ja kaitseministeeriumi reformimist tegeleb Tallinna tehnikaülikooli uutmisega. Probleeme on seal palju, aga tulemused selguvad hiljem.

61

Priit Alamäe

tarkvaraettevõtte Nortal suuromanik

Baltimaade suurima tarkvaraettevõtte Nortal suuromanik ja majandusmõtleja, kelle firma ehitab järjest enam olulisi riiklikke IT-süsteeme ka piiri taga.

62

Toomas Annus

Merko suuromanik

Baltimaade võimsaima ehitusfirma Merko suuromanik, aastaid Eesti rikkaimate inimeste hulgas.

63

Klen Jäärats

valitsuse Euroopa Liidu asjade direktor

Valitsuse Euroopa Liidu asjade direktor. Tema juhib Jüri Ratast Euroopa teemadel ja suunab, millised on meie valitsuse positsioonid Euroopa Liidus.

64

Ardo Hansson

Eesti Panga juht

Keskpanga juht, kes ajab tarka ja õiget juttu nii Eestis kui ka Euroopa Keskpangas. Kahjuks Eesti valitsus Eesti Panka ei kuula, samuti ei kuulata Hanssonit eriti Frankfurtis. Sellepärast alles 25. koht.

65

Kristen Michal

riigikogu liige

Ta on omale lõpuks kindlustanud Reformierakonna varem Rain Rosimannuse käes olnud halli kardinali ameti. Tallinna linnapea valimistel tal liiga hästi ei läinud, kuid Hanno Pevkur ei saa Michali toeta end ametis liiga kindlalt tunda.

66

Armin Karu

kasiionoärimees

Kasiinokuningas, kes avas Tallinnas viimase aja kõige märgilisema hotelli (Hiltoni) ja müüs selle maja suure vaheltkasuga edasi.

67

Mikk Marran

teabeameti juht

Tema mõju on suuresti salastatud. Avalikkusel tekib võimalus tema päris mõju hinnata riigisaladuse aegumise tähtaja saabumisel umbes 50 aasta pärast.

68

Marko Reikop

teleajakirjanik

Igal õhtul kell 19.00 näeme teda "Ringvaates". Eesti üks armastatumaid ja paremaid saatejuhte, ajakirjanikke. Kõiki, keda Reikop intervjueerib, tabab kuulsus.

69

Roomet Sõrmus

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juht

Silmapaistev põllumeeste ja kohaliku toidu eest võitleja nii Eesti kui ka Euroopa tasemel. Tema juhitava kaubanduskoja hõlma alla on nüüdseks koondunud Eesti põllumajanduse võtmetegijad ja tuumik.

70

Mihkel Kärmas

teleajakirjanik

Pealtnägija väsimatu vedaja, kelle telefonikõnet kardavad prominendid saada.

71

Tanel Padar

muusik

Tanel Padaril saabus 2017. aastal palju uusi väljakutseid, vaja on leida uus bänd ja uus südamedaam. Mees on saanud lausa korraliku Eesti inimese etaloniks – õpib, rabab tööd ja teeb sporti.

72

Marju Lauristin

poliitik

Äsja ametist lahkunud Europarlamendi saadik. Kohalikel valimistel Tartus teise tulemuse teinu. Inimene, kelle arvamusavaldused ei jää kunagi tähelepanuta või vastureaktsioonita.

73

Kaupo Karelson

teleprodustent

Geniaalne teleprodustent, kelle saateid vaatab üüratu hulk eestlasi.

74

Henrik Kalmet

näitleja

Maksis selle eest küll teatrist lahkumisega, ent jõudis sõnavõtuga tekitada seninägematut arutelu varem kriitikast puutumatuna püsinud Linnateatri ümber. Hinnatud näitleja ja koomik.

75

Jürgen Ligi

Reformierakonna raudvara, kelle aeg ei saa kunagi täis. Sel aastal edutati ta suurima opositsioonierakonna fraktsiooni esimeheks riigikogus.

76

Valdo Kalm

Tallinna sadama peadirektor

Riigi suurima värava Tallinna sadama peadirektor.

77

Rain Laane

haigekassa juhatuse esimees

Üllataja edetabelis, kes kerkis sinna raketina pärast haigekassa juhiks saamist. Koht väljendab suurt usalduskrediiti, sest otsuseid pole ta veel langetanud ja avalikkuse jaoks on mees ikka veel natuke tundmatu.

78

Hanno Pevkur

Reformierakonna esimees

Suurima opositsioonierakonna juht. Võiks eeldada, et ta on tunduvalt kõrgemal positsioonil, kuid paraku on tema stiil silmapaistmiseks liiga turvaline, ettevaatlik, korrektne.

79

Jaanus Murakas

E-piima juhataja

Tema eestvedamisel asutatud E-Piima Tootmise AS seljatas konkurendid, võites ühistulise piimatööstuse rajamise õiguse.

80

Aivar Pilv

vandeadvokaat

Advokaat, kes ei reklaami end, sest inimesed lähevad ise tema juurde. Tema mõjukus väljendub nii klientidele väljastatud arvete suuruses, kui kohtud saavutatud edus.

81

Raivo E. Tamm

näitleja

Lutsu huumoripreemia, aasta meelelahutaja tiitel… Kõikidest tema elu muutumistest inspireerivaim oli aga otsus vahetada lodev eluviis spordi vastu ning läbida poolpikk triatlon.

82

Marilyn Kerro

selgeltnägija

Telestaar, kes on mõjukas Eestis, kuid veel enam Venemaal. Sisuliselt on tegemist uue põlvkonna Anne Veskiga.

83

Anu Saagim

seltskonnategelane

Naine, kes on loonud endast brändi. Ükski seltskonnapidu pole täiuslik ilma Anu Saagimi kohaolekuta, kuid selle fenomeni on sünnitanud tema kõva ja sihikindel töö.

84

Indrek Saar

kultuuriminister

Sotside Gulliver liliputtide maal – Saare mõju poliitikas ületab kordades kultuuriministeeriumi pisikese osa riigieelarve tervikus.

85

Anett Kontaveit

tennisist

Eesti parim naistennisist. Võitis sel aastal ühe WTA turniiri ja jõudis kuulsal Wimbledoni turniiril kolmandasse ringi. Tänavu suvel tõusis WTA tabelis kõrgele 27. kohale. Karjääri jooksul on teeninud üle miljoni dollari auhinnaraha.

86

Urmas Vaino

teleajakirjanik

Sõbralik telestaar, kes kasvas väga kiiresti hommikusaate juhist rahvusringhäälingu õhtuse prime time vööndi vedajaks.

87

Aigar Kallas

RMK juhatuse esimees

Riigimetsa majandamise keskuse juhina mõjutab suurelt metsanduspoliitikat, matkaradade ehitamisega loodusturismi, kui ka täidab dividendidega riigikassat.

88

Jaak Aab

riigihalduse minister

Aitas süstemaatilise ja tagaplaanile jääva tööga Repsil-Ratasel-Simsonil Keskerakonna Savisaarelt üle võtta. Peaminister on talle selle eest tänu võlgu. Kui Mihhail Korb paraja segaduse tekitas (nii oma kohatu NATO-teemalise sõnavõtu kui ka heitliku juhtimisega ministeeriumis), siis oli just Aab see, kes pidi haldusreformi õigel rajal hoidma.

89

Väino Kaldoja

autokaupmees, Eesti Energia nõukogu esimees

Baltimaade suuremaid autokaupmehi, kaubandus-tööstuskoja juhtivtegelane, Eesti Energia nõukogu esimees.

90

Ingrid Peek

esoteerikasaate juht, Vikerraadio peatoimetaja

Aasta üks üllatajaid, kes edutati otse esoteerikasaate Hallo Kosmos eetrist Vikerraadio juhiks. Peale eksperimendi mõjuka Anu Saagimiga polegi midagi suuremat juhtunud.

91

Karl Vilhelm Valter

teadussaate "Rakett69" võitja, kooliõpilane

Kevadel võitis teadussaate „Rakett 69”, osales aasta jooksul paljudes projektides. Pidas videoblogi laulu- ja tantsupeost ning ta tegutses enne KOV valimisi noorte poliitikataju ja -teadmiste kasvatajana. Suvel jõudis suurele lavale Rujaga esinema.

92

Urmas Reinsalu

justiitsminister

IRL-i kõige kogenum poliitikahunt valitsuses, juhib sisuliselt IRL-i valitsusdelegatsiooni. Tõstatab probleeme, millest mõnikord sünnib sisukas debatt, enamasti siiski mitte.

93

Aivar Mäe

Rahvusooper Estonia direktor

Laulu- ja tantsukombinaat „Estonia“ juht, Eesti kõige suurema haardega kultuurimanager, kes rangelt võttes juhib elitaarse kultuuri asutust, kuid on jäänud seejuures rahvaliku sädemega tegelaseks.

94

Rasmus Puur

dirigent

Tsiteerime Eesti Ekspressi: dirigent kui rokkstaar. Tema isamaaline lugu „Meie” tuli noorte laulupeol kordamisele, ta oli laulupeo deviisi „Mina jään” ja tantsupeo idee „Koit ja Hämarik” üks autoreid.

95

Mihkel Raud

kirjanik, saatejuht ja muusik

Produktiivne kirjamees, kel Twitteris pisikese Eesti kohta astronoomilised 55 000 jälgijat, kelle sulest ilmus värske raamat ja kes on „Su nägu kõlab tuttavalt” tekstide taga. „Kolmeraudse” karismaatiline juht.

96

Anvar Samost

ajakirjanik

Samost on süstinud palju värskust ERR-i uudistetoimetusse, aga seejuures muutus natuke ootamatult ise uudiste üheks peateemaks. „Aktuaale Kaamera“ ja Samosti juhtimisduelli tulemused selguvad järgmisel aastal.

97

Keit Kasemets

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht eesistumise ajal

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht eesistumise ajal, väga heade sidemetega nii Eesti kui ka Euroopa poliitiliste otsustajate seas. Portaali poliitika.guru käivitaja.

98

Urmas Sõõrumaa

olümpiakomitee president

Väärikas olümpiakomitee president ja kinnisvaraarendaja võib oma enneolematult madalas reitingus süüdistada peamiselt Edgar Savisaart, kelle valimisliiduga ta õnnetult kohalikel valimistel põrus.

99

Urmas Viilma

EELK-i peapiiskop

Kirikupea ja jumala esindaja, kes oli peale ebaõnnestunud katseid moodsat ühiskonda tagasi keerata sunnitud võtma omale pressiesindaja.

100

Jüri Luik

kaitseminister

Vähestele allesjäänud IRL-i valijatele kehastab ta muistset Mart Laari õnnelikku valitsemisaega. Ses suhtes on IRL-il oma kuvandi alleshoidmise mõttes vaja talle rohkem tänulik olla kui segasid samme astuvale Helir-Valdor Seedrile.

Kuidas 2017. aasta edetabel sündis?

Koostasime tänavu juba kolmandat aastat järjest Eesti mõjukamate inimeste pingerea. Edetabeli panid kokku Eesti Päevalehe, Eesti Ekspressi ja Maalehe ajakirjanikud, kes hindasid kandidaatide mõju meie igapäevaelule sel aastal.