1

Jüri Ratas

Eesti Vabariigi peaminister

Ühiskonnategelased

Jälgijaid Facebookis6484

Jälgijaid Twitteris8124

Nagu mullu, on ta peaminister. Rohkemgi kui mullu, on ta ainuperemees oma erakonnas. Koalitsioonipartnerite juhid on aastaga tuntavalt nõrgenenud, Ratas ja Keskerakond on aga heas seisus. Ehkki mitmel kriitilisel hetkedel on Ratas juhtimise asemel „vagunisse” istunud, on temast saanud kõige suurema toetusega peaministrikandidaat eelolevatel valimistel. Tema ministrid toetavad teda innukalt ja on valmis tema juhtimisel minema kasvõi ... eikuhugi.

Loe lähemalt
2

Kersti Kaljulaid

Eesti Vabariigi president

Eesti riigi juubeliaasta on andnud presidendile rohkelt võimalusi silma paista ja ta ongi jõudnud palju. Suurima kaaluga tegudest tuleks esile tõsta seda, et Narva ja Ida-Virumaa on rohkem kogu Eesti vaimsel kaardil kui kunagi varem ja seda, mis jääb sageli märkamatuks: Kersti Kaljulaidist on saanud hinnatud Eesti esindaja maailmas ja oodatud kõneleja kaalukatel rahvusvahelistel konverentsidel. Hoiab võimukandjatest ainsana elus Eesti e-riigi kuvandit.

3

Arnold Sinisalu

Kaitsepolitsei peadirektor

Mõjukaim Eesti riigiametnik. Juhib Kaitsepolitseiametit kindlalt ja skandaalivabalt. Kapo roll oli suurim riigireeturite paari Metsavase-Volini dramaatilisel tabamisel. Ajastul, mil info tähendab üha rohkem võimu, sõltub kapo juhist ja tema valikutest palju. Tema nii kõrge koht hääletustabelis näitab ka, et poliitikud on aastaga oma mõjus pigem järele andnud.

4

Kaja Kallas

Reformierakonna esimees

Aastaid oodati Kaja Kallast Reformierakonda ja Eestit päästma kui messiast. Lõpuks ta tuli. Aasta jooksul oleme aga näinud, et poliitikas pole midagi lihtsat ja iseenesestmõistetavat ning Kallas alles otsib oma õiget häält. Siiski juhib ta suurima toetusega opositsioonierakonda ja on osanud erakonna võtmetegijad enda selja taha koondada. Siiski juhib ta suurima toetusega opositsioonierakonda ja tema edust või ebaedust sõltub, kes moodustab Eesti järgmise valitsuse.

5

Kadri Simson

Eesti Vabariigi majandus- ja taristuminister

Valitsuse juhterakonna säravamaid tähti. Aastaga on ta siiski mõjukuses järele andnud, sest nii tööalaselt kui ka eraelus on Kadri Simsoni aasta olnud pigem rabe. Kui veel aasta eest võis kindlalt öelda, et tema oli Jüri Ratase kõrval sammuv kaasvõitleja, siis nüüd on Ratas eest ära läinud.

6

Jevgeni Ossinovski

Riigikogu liige, SDE esimees

Üks mõjukate TOP-i suurimaid taandujaid. Kui Jevgeni Ossinovski juhitud alkoholipoliitika mõju sotside toetuse väga alla kiskus, tõmbus ta valitsusest tagaplaanile ja sinna ongi ta jäänud. Erakonna toetusele on see igatahes hästi mõjunud. Äsjase valitsuskriisi viis ta oma tegevusega mõõduka sissisõja faasist teravaimaks tuumakonfliktiks. Nii et mõju tal on! On sotside valimisnimekirja peibutanud mitu tuntud tegijat, alates Indrek Tarandist ja lõpetades Marina Kaljurannaga.

7

Andrus Ansip

Euroopa Komisjoni asepresident

Euroopa Komisjoni asepresident on kõrgeimal rahvusvahelisel positsioonil olev eestlane, kes juhib reipalt eest Euroopa digitaalse ühisturu arengut. Aga vähesed teavad, et Ansip panustas aktiivselt ka tartlaste tselluloositehase vastasesse võitlusesse.

8

Tanel Kiik

Peaminister Jüri Ratase büroojuht

Peaministri büroo juht ja Jüri Ratase lähim kaasvõitleja. Nad töötavad koos, arutavad kõike koos, reisivad koos, isegi beebid said nad koos (täpsemalt ühepäevase vahega). Peale selle on Kiik Keskerakonna sisuline peasekretär, kes paneb paika erakonna strateegilisi suundumusi ja juhib Keskerakonna valimisprogrammi koostamist.

9

Mart ja Martin Helme

Riigikogu liikmed, Mart Helme on EKRE esimees

Endiselt lahutamatu paar, mistõttu tabelis on nad taas ühel real. Neil ja EKRE-l on olnud hea aasta, toetus on järjekindlalt kasvanud, koos sellega ka Helmete mõjuvõim. Teistel erakondadel pole enam valikut, nad peavad arvestama EKRE kui potentsiaalse tulevase võimupartneriga. Eesti meeste seas on Helmed juba mitmendat kuud kõige popimad poisid.

10

Mailis Reps

Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister

Haridusminister Mailis Reps ei ole enam nii jõuliselt pildil kui paar aastat tagasi, on pigem keskendunud oma haldusala juhtimisele. Sellegipoolest on tal kindel koht Keskerakonna tuumikus ja mõjukate tabelis, sest ka konkurendid pole millegagi väga silma paistnud.

11

Henrik Hololei

Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor

Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor on Henrik Hololei ametinimetus ja see paneb nõrgema kantseliidinärviga inimesel aju plahvatama. Lihtsamalt väljendades on Hololei kõrgeim eestlasest euroametnik, väga heade kontaktidega ning mõjukas kogu Euroopa transpordivaldkonnas. Fenomenaalne suhtleja. Eestile on oluline, et ta aitab Rail Balticu projekti rajal hoida.

12

Mihhail Kõlvart

Tallinna linnavolikogu esimees

Mihhail Kõlvartil on olnud vaikne aasta. Siiski on tegemist Jüri Ratase jaoks üliolulise inimesega, ainsa keskerakondlasega, kes võib Ratast soovi korral mitte kuulata. Nojah, Yana Toom ka ei kuula, aga temast kuigi palju enam ei sõltu ka. Kõlvartist aga küll.

13

Siim Kallas

Viimsi vallavanem

Mõjukaim omavalitsustegelane. Viimsi omavalitsusega pole sel mõjul aga suurt pistmist. Siim Kallase mõju seisneb ennekõike selles, et ta on üks väheseid globaalse haardega mõtlejaid Eestis ning tema strateegilised nõuanded on Reformierakonna eesotsas kindlasti rohkem oodatud kui varem.

14

Mikk Marran

Välisluureameti peadirektor

Välisluureameti juht. See on amet, mille tööst eestlased suurt ei tea ja hea ongi. Võib-olla on Marrani nii kõrge koht seotud sellega, et hääletajate alateadvusse on suure jälje jätnud Venemaa küberrünnakud, Putini elektrooniline luure ja agentide värbamine lääneriikides, sekkumine USA valmistesse ning novitšokiga relvastatud agentide kuriteod Euroopas. Kõige selle keskel on Mikk Marrani ja tema juhitud ametkonna tähtsus järsult kasvanud.

15

Marju Lauristin

Tartu linnavolikogu liige

Taas teadustöösse sukeldunud endine europarlamendi liige ja Tartu linnavolinik. Aga mida ta siin tabelis siis teeb? Lõppeval aastal selgus taas, et Marju Lauristini hääl on tugevam kui tema ametlik positsioon. Kui sotsid kaldusid jaanuaris Urmas Reinsalu umbusaldama, tegi Lauristin kõva häält. Kui sotsid kaldusid tselluloositehast toetama, tegi Lauristin kõva häält. Ja Jevgeni Ossinovski kuulas sõna.

16

Urmas Reinsalu

Eesti Vabariigi justiitsminister

Isamaa valitsusdelegatsiooni juht, nende kogenuim poliitmängur ja üldse kõige silmatorkavam poliitik. Jaanuaris oleks oma impulsiivse kirjatükiga peaaegu valitsuse lõhki ajanud, julgeid ja küsitavaid otsuseid on jagunud kogu aastasse. Oli võtmetegija ka käimasoleva valitsuskriisi käivitamisel. Sotside jõud pole temast seni vee üle käinud.

17

Martin Herem

Kaitseväe peastaabi ülem

Järgmine kaitseväe juhataja. Selge ja otsekohese sõnaga mees, kelle roll Eesti kaitseväe muutmisel üksnes paberil toimivast armeest reaalselt võitlusvõimeliseks kaitseväeks on olnud suur. Kaitseväe juhatajana peab lappima haava, mille tekitas peastaapi pugenud väidetav mutt Deniss Metsavas.

18

Ardo Hansson

Eesti Panga president

Eesti Panga president ja Euoopa Keskpanga nõukogu liige. Ei saa öelda, et ta pidevalt pildis oleks või rambivalgust otsiks, aga teda hinnatakse ning ikka ja jälle kerkib tema nimi üles potentsiaalse järgmise Euroopa Keskpanga presidendina. Šanss pole suur, aga teeb siiski Eestile ja Ardo Hanssonile au.

19

Dmitri Jegorov

Rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler

Riigiametnik, kellel on maailmavaade, autoriteet, argumendid ja julgus neid kasutada. Tema kriitilised, aga alati konstruktiivsed seisukohad on teinud temast midagi palju enamat kui ametikoht – rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler. Hea eeskuju teistele Eesti ametnikele, kes võiksid oma pädevuse piires märksa julgemalt ja aktiivsemalt kaasa rääkida.

20

Urmas Klaas

Tartu linnapea

Tartu linnapea, kelle tähetund saabus tselluloositehase rajamiseks tehtavate uuringute vastu võideldes. Haistis poliitilist võitu ja eelolevate valimiste tingimustes ilmselt noppis selle ka ära. Teistele Tartu poliitikutele jäid tühjad pihud. Urmas Klaas on ainuke opositsioonipoliitik, kes on pannud valitsuse murduma, sealjuures veel argumentidega, mille kohus on mitu korda allavett lasknud.