1

Yana Toom

Euroopa Parlamendi saadik

Venelaste mõjutajad

Jälgijaid Facebookis6330

Jälgijaid Instagramis895

Jälgijaid Twitteris407

Euroopa Parlamendi saadik ja Keskerakonna Narva piirkonna juht Yana Toom paistis 2018. aastal silma mitmel rindel. Brüsselis võitles ta Eesti hallipassi omanike õiguste eest, kirjutades petitsioone. Venemaa telekanali Rossija 1 vestlussaates kemples ta ei kellegi muu kui Vladimir Žirinovski endaga. Yana Toom oli lõpuks ka see, kes päästis sügise hakul puhkenud keskerakondliku kriisi Narvas.

Loe lähemalt
2

Jüri Ratas

Eesti Vabariigi peaminister

Eesti venelaste jaoks on Jüri Ratas väga mõjukas poliitik – ta on peaminister ja nende kõige lemmikuma erakonna, Keskerakonna, liider. Jüri Ratasel on venekeelne konto Facebookis ja seal esineb ta vene keeles. Jüri Ratas on sel aastal väisanud tihti Ida-Virumaad ning tema juhitud valitsus on teinud mitu selle regiooni arengut puudutavat otsust.

3

Kersti Kaljulaid

Eesti Vabariigi president

President Kersti Kaljulaid üllatas paljusid, kui otsustas, et kolib ajutiselt oma kantselei Narva. Piirilinna elanikele on jäänud presidendist sümpaatne mulje – riigipea oli väga avatud, kohtus paljude narvalastega ning näitas kõrget empaatiavõimet. Oma kõnedega on president võitnud paljude eestimaalaste südamed, ja seda sõltumata sellest, mis keeles keegi räägib.

4

Mihhail Kõlvart

Tallinna linnavolikogu esimees

Tallinna linnavolikogu esimees, Keskerakonna aseesimees. Sai 2017. aasta kohalikel valimistel rekordarvu valijate hääli Tallinnas (Lasnamäe/Kesklinn/Pirita piirkond) ja tänu sellele tõusis mullu Ekspress Meedia Mõjukate venelaste pingereas esikohale. Seisab rahvusvähemuste esindajate õiguste ja venekeelse hariduse säilimise eest.

5

Jevgeni Ossinovski

Riigikogu liige, SDE esimees

Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees. Veel 2018. aasta alguses oli ta tervise- ja tööminiser, aga aprillis otsustas selle ameti maha panna, et „fokusseerida partei asjadele”. Hiljem tunnistas, et errumineku üks põhjus oli ebaõnnestunud alkoholipoliitika, mis käivitas eestlaste hulgas vilka Läti viinaralli ja aitab lõunanaabritel riigikukrut täita.

6

Maria Jufereva

Lasnamäe linnaosavanem

Tallinna ning Eesti suurema ja kõige „venelikuma” munitsipaalhaldusüksuse – Lasnamäe – linnaosavalitsuse juht. Töötanud selles ametis rohkem kui kolm aastat, paistnud silma Lasnamäe heakorrastuse eestvedaja ja paljude avalike ürituste korraldajana. Võtab sageli sõna poliitilistel ja ühiskondlikel teemadel.

7

Õigeusukirik

19. aprillil 2018 lahkus Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku kauaaegne juht metropoliit Kornelius. Viimase 18 aasta jooksul oli vaimulik kõikide Eesti õigeusklike suunaja. Igal kirikupühal manitses Kornelius inimesi rahule ja üksmeelele. 40 päeva pärast Korneliuse surma valis kohalik õigeusukirik endale uue eestseisja – metropoliit Eugeni.

8

Aleksandr Petrov

Venemaa suursaadik Eestis

Tänu oma ametile on Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov võitnud paljude Eesti venelaste südamed. Petrov on avaldanud mitmeid kohalike venelaste meelsust kujundavaid kommentaare nagu näiteks sõnavõtud Venemaa presidendi valimiste ja endise spiooni Sergei Skripali mürgitamise teemal.

9

Kristina Kallas

Erakond Eesti 200 esimees, TÜ Narva kolledži direktor

MTÜ Eesti 200 üks asutajatest ja erakonna Eesti 200 juht, TÜ Narva kolledži direktor. Kristina Kallas on öelnud: „Üks meie eesmärk on lõpetada vastandamine – teie olete venelased, meie eestlased. Meie eesmärk on luua erakond, mis sobib nii eestlastele kui ka venelastele, sest probleemid on samad.” Võib arvata, et paljude end vene kultuuriruumi pidavate inimesed seas on uue erakonna tulek tekitanud uusi ootusi.

10

Vene teater

Detsembris oma 70. sünnipäeva tähistav Vene teater sai Eesti teatriliidu preemiate jagamisel rekordarvu nominatsioone. Pikkade aastate jooksul on Vene teater pakkunud palju rõõmu ja häid emotsioone paljudele siinsetele venekeelt kõnelevatele teatrisõpradele ja teatritegijatele.

11

Raimond Kaljulaid

Põhja-Tallinna linnaosa vanem

Keskerakonna juhatuse liige, Põhja-Tallinna linnaosa vanem ja president Kersti Kaljulaidi poolvend. Aktiivne esineja meedias ja sotsiaalvõrgustikes, sealhulgas kommenteerib sageli „vene” teemat. Hiljuti lõi paljud pahviks ettepanekuga, kuidas Eesti saaks parandada suhteid oma naabri Venemaaga – määrata Raimond Kaljulaid Eesti vabariigi välisministriks.

12

Viktoria Ladõnskaja-Kubits

Riigikogu liige

Erakond Isamaa partei juhatuse ja riigikogu liige, kirjanik (nelja raamatu autor, muu hulgas kirjutanud raamatu „Lasnamäe Valge laev” autor), endine ajakirjanik. Märtsis valiti Isamaa Lasnamäe piirkonnajuhiks. Tunneb heameelt ETV+ telekanali üle. Arvab, et eesti keele õpetamine peaks algama lasteaiast. Eesti keelemajade üks innustajatest. Ei salli eestlaste ja venelaste vastandamist ega vastanduse õhutamist.

13

Aleksandr Tšaplõgin

Ajalehe Stolitsa peatoimetaja

Tallinna maksumaksjate raha eest välja antava venekeelse ajalehe Stolitsa peatoimetaja alates 2011. aastast. Aleksandr Tšaplõgin on tuntud nii ajakirjaniku kui ka sagedase kodanikutunde väljendajana sotsiaalmeedias, mis sageli põhjustavad palju poleemikat ja eriarvamusi. 2017. aasta kohalikel valimistel sai 905 häält ja pääses Tallinna linnavolikokku.

14

Mart Helme ja EKRE

Riigikogu liige, EKRE esimees

Kust läheb piir konservatismi ja rassismi vahel? EKRE ja selle juht Mart Helme pole jätnud ükskõikseks ühtegi vene keelt kõnelevat eestimaalast. Oma skandaalsete ja mõnikord lausa absurdsete väidetega seksuaal- ja rahvusvähemuste kohta ning naiste õiguste ja immigratsiooni teemadel suudavad ekrelased ja Helme teha tohutult kära.

15

Deniss Boroditš

Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimees

Veel hiljuti oli Deniss Boroditš üks mõjukam venekeelne „reformist”, kuni lahkus riigikogust ja astus välja ka Reformierakonnast. Poliitilise karjääriga on lõpp, teatas aastaid Keskerakonda kuulunud ja hiljem oravapartei liige olnud Boroditš. Kohe sai temast Tallinna Linnatranspodi AS juhatuse esimees, mis majanduslikus mõttes oli kasulik käik – tema palk on kõrgem kui Eesti presidendil ja peaministril. Boroditšil on Tallinna linnavolikogu voliniku mandaat.

16

Tatjana Lavrova

Ajakirjanik ja keskkonnaaktivist

Venemaa maailmakoristuspäeva liikumise koordinaator. Teda on alati haaranud looduse ja keskkonnakaitsega seotud teemad. Oli vabatahtlik ka esimese „Teeme Ära” juures 2008. aastal. Tatjana Lavrova on lõpetanud Tallinna ülikooli ja Tallinna tervishoiu kõrgkooli. Kümme aastat on ta korraldanud heategevuslikku aktsiooni „Aitame veterane”. Kutsub inimesi ühiskondlikes probleemides kaasa rääkima.

17

Jevgeni Krištafovitš

Ühiskonnaaktivist

Ühiskonnaaktivist. Erinevate sotsiaalsete gruppide Eesti ühiskonda integreerimisega tegeleva ühenduse „Avatud vabariik” üks asutajatest. Venemaa presidendi Vladimir Putini ja erakonna „Ühtse Venemaa” vastane, kantud Venemaa territooriumile sissesõitu keelava „russofoobide” nimekirja.

18

Anne Veski

Laulja

Paljude venelaste jaoks on Anne Veski juba aastaid Eesti lauljatar nr 1. Selles võib veenduda kasvõi Lasnamäe päeva kontserdil, kus saab näha, mis on tõeline aastatepikkune armastus artisti suhtes.

19

Jana Frolova

Veebikonstaabel

Veebikonstaabel, kõige tuntum internetis tegutsev Eesti politseinik. Reageerib sotsiaalvõrgustikega seotud kaebustele ja annab nõu. Väga tähtis amet digiriigis, sest aitab tõsta veebikasutajate internetioskust ja küberturvalisuse taset, teavitades erinevatest riskidest.

20

Helen Sildna

Kontserdikorraldaja, Tallinn Music Weeki peakorraldaja

Kogu Euroopas tuntud iga-aastase muusikafestivali Tallinn Music Week ja sel aastal esimest korda Narvas toimunud festivali Narva Station peakorraldaja. Tänu Helen Sildnale on saanud „narvalik renessanss” ka praktilise tähenduse – just Helen Sildna on olnud üks peamine eestkõneleja Narva võitluses Euroopa Kultuuripealinna 2024 tiitli nimel.