1

Margus Linnamäe

Eesti apteegi-, kinnisvara- ja meediaärimees

Majandustegelased

Margus Linnamäe puhul piisab talle kuuluva Postimehe avamisest. Reklaamides annavad tooni Linnamäe ettevõtted: Apotheka, Apollo, GoFresh, PetCity, Biomarket, Kanal 2, Kuku raadio... Ravimid, raamatud, filmid, saated jne. Linnamäe äriline haare on aga märksa laiem. Kuid samavõrd oluline on mittenähtav mõju: lobitöö, mida teevad tema palgalised ja esindajad. Härra ise hoiab varju.

Loe lähemalt
2

Raul Kirjanen

Graanul Investi suuromanik, metsatööstur

Raul Kirjanen suutis edukalt pidurdada Eesti viimase aja suurima tööstusprojekti – puidurafineerimistehase Est-For ehitamise. Tehas võtnuks tema graanulitootmiselt odava tooraine. Lõpuks tuli Kirjanen lagedale plaaniga, et ta teeb ise tillukese tselluloositehase. Ja ei mingit kära! Aga välismaal sai Kirjanen lakki: Belgia elektrijaama ostmine ja söelt graanuliküttele viimine peatus poliitilise vastuseisu tõttu.

3

Enn Pant, Ain Hanschmidt

AS Infortar suuromanikud, Pant on AS Tallink Grupp nõukogu esimees, Hanschmidt on nõukogu liige

Enn Pant ja Ain Hanschmidt on erakordselt dünaamiline duo. Õigupoolest on tegemist vaid kahe värvika käilakujuga, sest valdusfirma Infortar meeskond on märksa laiem. Alustanud laevandusest, on nad jõudnud hotellindusse, taksoärisse, elektri- ja gaasimüüki, kinnisvaraärisse ning trükitööstusse. Ja mis eriti oluline: see tiim töötab paljuski ekspordile, tuues siia hordide viisi turiste.

4

Aivar Rehe

Danske Banki endine tegevjuht, Bigbanki nõukogu nõunik

Aivar Rehe viis Eesti maailmakaardile. Viisil, mida keegi ei osanud oodata ega tahta. Ta andis siinsele ärikultuurile hoopis uue maine. Eestlased teadsid aastaid, et tänu Skandinaavia kapitalile on siinsed pangad usaldusväärsed. Kuid Rehe ajal saadeti Danske Banki filiaalis rahapesuvastase võitluse reeglid Kuu peale. Pank avalikustas, et filiaali läbis 200 miljardit eurot räpast raha. Skandaal on globaalne ja Eesti pildil, millel olla ei taha keegi.

5

Hans H. Luik

Ekspress Grupi suuromanik, meediaärimees

Ekspress Grupi asutaja ja suuromanik Hans H. Luik erinevalt meediaärimees Margus Linnamäest tähelepanu ei karda. Sel aastal on Hans H. Luik kõvasti grupi aktsiaid juurde ostnud. Lõpule viidi Ajakirjade Kirjastuse liitmine grupi tütarfirmaga Ekspress Meedia.

6

Jüri Käo

NG Investeeringud üks juhte ja suuromanikke

Jüri Käo osalus NG Investeeringutes teeb temast Eesti ühe suurema tööandja – ligi 4900 inimesele. Kontsern omab näiteks Tallinna Kaubamaja ja Selverit. Sinna kuuluvad ka Liviko, Balbiino, Kitman Thulema ja paljud teised firmad. Ta on aktiivne tööandjate keskliidu nõukogus ja avalikkus sõnavõtjana. Käo on sel aastal loodud riigireformi sihtasutuse liige.

7

Einar Visnapuu

Alko1000 kaupluste juht, ettevõtja

Sellist rahvaste liikumist, mille panid tööle Toomjõe ja Visnapuu, ei ole Eestis ammu nähtud. Piirikaubandust seostati enne soomlastega, nüüd teeme seda ise. Alko1000 oli piirimüügi pioneer, kes nägi, et Eesti aktsiisipoliitika tõttu võib suurt raha teha teisel pool piiri. Visnapuu arvab, et eestlased ei kaoks piirilt enam ka siis, kui aktsiise langetama hakataks.

8

Toomas Luman

Eesti kaubandus-tööstuskoja esimees

Ehitusfirma Nordecon üht omanikke ja Eesti kaubandus-tööstuskoja pikaaegset esimeest Toomas Lumanit on tema ametikoha tõttu meedias palju tsiteeritud. Ta esineb ministritele ja riigikogu liikmetele. Küll räägib ta võõrtööjõu sissetoomise vajadusest, siis riigi liigsest sekkumisest ettevõtlusesse. Teda on nimetatud Eesti äri halliks kardinaliks.

9

Jüri Raidla

Advokaadibüroo Ellex Raidla vanempartner

Vandeadvokaat Jüri Raidla oli sel aastal üks nendest inimestest, kes lõi Riigireformi Sihtasutuse. Ta on nende eestkõneleja. Sihtasutuse eesmärk on sõnastada riigireformi kontseptsioon. Ta suunab seda koos 27 teise ettevõtjaga. Eesmärk on anda ainest erakondade valimisprogrammidesse. Raidla on Eesti üks kõige tunnustatum õiguspraktik.

10

Markus ja Martin Villig

Taxify omanikud ja ettevõtjad

2018. aasta on vendadele olnud suurepärane. Nad kaasasid mai lõpus oma Taxify transpordiplatvormi jaoks 175 miljonit dollarit ning saavutasid teise Eesti tehnoloogiafirmana n-ö ükssarviku ehk miljardi dollari väärtusega firma staatuse. Investorid olid võimsad tegijad. Plaan on areneda eelkõige Euroopas ja Aafrikas. Räägiti kokku 300 töökoha lisandumisest. Lutheri kvartali kontor jäi firmale kitsaks.

11

Hando Sutter

Eesti Energia juhatuse esimees

Riigile kuuluva energiafirma juht on edetabelis oma ametikoha tõttu. Eesti Energia täidab dividendituluga kuulekalt riigikassat, kuid samal ajal teeb Eesti ajaloo suurimaid kulutusi – sel aastal valmis üle 600 miljoni euro maksnud Auvere elektrijaam ning ligi 500 miljoni euro eest Nelja Energia ostuga monopoliseeriti ka siinne tuuleenergiaturg.

12

Erkki Raasuke

Luminor Grupi tegevjuht

Sellel aastal on ta silma paistnud peamiselt kahe asjaga. Esiteks puudutab teda kui Luminori grupi tegevjuhti investeerimisfondi Blackstone miljarditehing, millega fond ostab Nordealt ja DNB-lt enamusosaluse Luminor grupis. Peale selle on Eesti üheks parimaks juhiks tituleeritud Raasuke tähelepanu kogunud ristisõjaga Nordea ametiühingu ning Raasukese kohta käiva video internetiavarustesse lekitaja vastu.

13

Jaanus Vihand

Coop Eesti Keskühistu juht

Kui suurpangad on end maapiirkondades järjest koomale tõmmanud, siis Coop liigub vastuvoolu ning pürib maarahva suurimaks pangaks, õigemini maarahva rahaasjade ajajaks. Augustist saab kõikides Coopi kaupustes ka sularaha välja võtta.

14

Rain Lõhmus

LHV grupi nõukogu esimees

Rain Lõhmus on kogenud pangalooja. Hansapanga järel LHV asutanud Lõhmus on pakkunud eestimaalastele panga aktsiate kaudu taas kodumaisesse panka investeerimise võimalust. Senini ei ole võimaluse kasutajad pidanud pettuma. Sel aastal laienes LHV ka Londonisse.

15

Robert Kitt

Swedbanki juhatuse esimees

Eestis suurima turuosaga panga – Swedbanki – juhina räägib Robert Kitt kaasa siinsete rahaasjade korraldamises ja otsustab, kuidas majanduse vereringe toimib. Paipoisi imagoga pangajuht on hea suhtleja ning teadusringkondades aktsepteeritud. Doktorikraadiga pankur õpetab tudengeid ja on presidendi mõttekoja liige.

16

Urmas Sõõrumaa

Investeerimisfirma US Invest omanik

Ta oli mitu aastat Eesti mõjukaim ettevõtja, kuid nüüd on turvaäri ja kinnisvaraarendusega miljoneid teeninud mehest saanud peamiselt seltskonnameedia kuju, kes püüab tähelepanu pendlitest ja mediteerimisest rääkimisega. Tänavu, pärast KOV valimistel hävimist, on Sõõrumaa tõesti madalat profiili hoidnud ja keskendub peamiselt kinnisvaraprojektidele.

17

Aadu Polli, Margus Kohava

Est-For Invest OÜ juhid

Est-For Investi nime taha koondunud puidurafineerimistehase planeerijaid võiks vabalt nimetada ka selle aasta suurimateks kaotajateks, sest õhinaga alustatud hiigelprojekt vilistati valjuhäälselt maha. Aadu Polli ja Margus Kohava juhitud rahameeste lootusele tõmbas lõplikult vee peale valitsus, kus tehase tarvis algatatud eriplaneeringu lõpetamist põhjendati "ülekaaluka avaliku huviga".

18

Indrek Neivelt

Pankur ja makseäpi Pocopay omanik

Indrek Neivelt on Eesti majanduselu enfant terrible, kes oma arvamustega pea alati vastuvoolu ujub. Aga kui Neivelt sõna võtab, siis kuulavad kõik – mõned hoiavad peast kinni, aga paljud noogutavad kaasa. Pankur ja makseäpi Pocopay omanik jätkas sel aastal ristisõda pensionifondide vastu ja on praeguseks istutanud Eesti inimese pähe küsimuse – kas teine sammas ja fondivalitsejate tasud on mõistlikud ja kui palju ma sealt sambast lõpuks kätte saan?!

19

Heiti Hääl

Alexela Group OÜ suuromanik

Heiti Hääl on öelnud, et talle on oluline, et pigem teatakse Alexelat kui teda, ning tegelikult unistab suurkontserni ülesehitaja hoopis Käsmus kõrtsmikuks hakkamisest. Senini möllab Hääl aga igal rindel edasi – Alexela ehitab Soomes LNG-jaama, aastaid varjusurmas olnud Paldiski gaasiterminali plaanile puhuti tänavu taas elu sisse. Solarise kontserdimaja kannab Hääle firma nime, sel aastal osteti elektrimüüja 220 Energia ning Euro Oili ostuga sai Alexelast ka suurim tanklakett.

20

Kai Realo

Circle K Eesti peadirektor

Kai Realo on end tõestanud Circle K tanklaketi võimeka juhina. Tänavu on tema südameasi olnud kütuseaktsiisid ja – senini küll edutu – võitlus nende langetamise eest. Samal ajal on tanklad muutunud aina enam söögikohtadeks. Selle idee pioneeriks võib pidada samuti Circle K-d ja Realot, sest just tema juhtimisel arendatud toidukontseptsiooni peab tanklate emafirma Alimentation Couche-Tard üheks Euroopa piirkonna edulooks.