1

Ott Tänak

Rallisõitja

Sporditegelased

Jälgijaid Facebookis68560

Jälgijaid Instagramis138337

Jälgijaid Twitteris41137

Eestis ei leidu kedagi teist peale Ott Tänaku, kes keskmiselt iga kolme nädala järel vallutaks kolmeks päevaks kõikide suurte portaalide uudisvoo ja kelle käekäiku kajastavat otseblogi avataks Delfis lausa miljon korda. Temast on saanud rallimaailma kiireim piloot ja tähelepanu tema ümber on hüppeliselt kasvanud ka väljaspool spordimeediat – Ott on mitme brändi reklaaminägu.

Loe lähemalt
2

Aivar Pohlak

Eesti Jalgpalli Liidu president

Eesti jalgpalli liidu presidendi Aivar Pohlaku mõjujõud rahvusvahelistes jalgpalliringkondades ning koduse elu otsustajate seas aitasid Pohlakul Eestisse tuua UEFA Superkarika mängu ning valmis ehitada Lilleküla staadioni. Tänu rahvusvaheliste jalgpalliorganisatsioonide toetustele saab Eestis askeldada kui „riik riigis” – jalgpalliliidu eelarve on ligi kaks korda suurem kui Eesti Olümpiakomiteel kokku.

3

Anett Kontaveit

Tennisist

Aasta lõpuks end maailma 20 parema tennisisti hulka võidelnud Anett Kontaveit liigub tasapisi tipu suunas. Läbi aasta, kuust kuusse maailma ühe glamuursema, rahakama ja konkurentsitihedama ala tippturniiridel mängides tõuseb ta regulaarselt portaalide avalehtede ja spordiuudiste peakangelaseks, jäädes Eesti sportlastest kajastamise intensiivsuselt alla vaid ralliäss Ott Tänakule.

4

Gerd Kanter

Endine kettaheitja, EOK sportlaskomisjoni juht

Gerd Kanter lõpetas 2018. aastal väärikalt – Euroopa meistrivõistluste viienda kohaga – talle 11 suurvõistluste medalit toonud kettaheitjakarjääri. Kanteri mõjukus ei piirdu aga ainult emotsioonide pakkumisega areenil, ta on võtnud üha suurema rolli ja vastutuse ka spordijuhtimises – EOK sportlaskomisjoni esimehe ning loodava Team Estonia eestvedajana.

5

Ragnar Klavan

Jalgpallur

Eesti mees jalgpalli Meistrite liiga finaalis! Olgu, Ragnar Klavan ei pääsenud Liverpooli särgis Meistrite liiga finaalis päris väljakule, ent tribüün, kuhu ta maailma esispordialal niivõrd suursuguses klubis mängides jõudis ja eeskuju, mida ta on andnud kõikidele kohalikele jalgpallijütsidele, on väärt võimast aplausi. Elav tõestus, kuhu võib viia töökus.

6

Tarvi Pürn

Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler

Kultuuriministeeriumi spordi asekantslerina on Tarvi Pürn sisuliselt Eesti spordi riikliku süsteemi juht ning peamine lüli valitsuse ja spordirahva vahel. Pürni juhitava osakonna otsustel on väga suur ja otsene mõju Eesti spordi rahastamisele. Ta on oluline tegelane Eesti tippspordi päästmiseks mõeldud Team Estonia projekti koostamisel ja käivitamisel.

7

Mati Lilliallik

Spordiürituste korraldaja

Mati Lilliallik on mees, kes on pannud Eestimaa sportima. Jah, muidugi mitte üksinda, aga just tema veetav Sügisjooks ja Tallinna maraton on olnud vedurid, mille tuules paisub paljude Eesti rahvaürituste osalejate arv juba aastaid. 2018 oli üks senise töö tipphetki: Tallinna Maraton ja Sügisjooks tõi kokku rekordilised 23 940 liikumisharrastajat, millega tõusti läbi aegade suurima osalejate arvuga spordisündmuseks Eestis.

8

Kristjan Rahu

Spordi suurtoetaja

Energiakontserni Utilitas omanikuna on Kristjan Rahu otseselt seotud mitme spordile mõeldud suure toetussumma eraldamisega. Utilitas toetab Eesti korvpallikoondist ja on Rapla korvpallimeeskonna nimisponsor. Rahu kuulub korvpalliliidu juhatusse ning tal on seal olulistes küsimustes kaalukas hääl. Ta toetab Utilitase kaudu Eesti kergejõustikuliidu järelkasvutiimi ja vigursuusatajaid Kelly ja Henry Sildaru.

9

Eesti võrkpallikoondis

Võrkpallurid

Leedukatel on korvpall, lätlastel hoki. Eesti spordifännid on aastaid oodanud, et suuri emotsioone ja eduelamust suudaks pakkuda ka mõni pallimänguvõistkond. Eesti võrkpallikoondis on selle rolli haaranud. 2018. aastat jäävad kaunistavad Euroopa liiga esikoht, pääs EM-finaalturniirile, kõige märgilisemana aga kahe ja poole tuhande eestlase meelitamine Riiga endale kaasa elama.

10

Martin Järveoja

Ott Tänaku kaardilugeja

Lihtsalt öeldes: kuhu Martin Järveoja ütleb, sinna Ott Tänak keerab. Järveojas on Tänak leidnud paarilise, kellega hea klapp ja kes on nagu roolikeerajagi oma ala maailmaklassist, aga Järveoja roll on sageli ka avalikkusele ralli peensusi lahti seletada. Ja nagu teda “Selge sõna” auhinda esitades kirjeldati: ükski teine eestlane ei kasuta oma emakeelt nii suure publiku ees nagu tema.

11

Magnus Kirt

Odaviskaja

Kas kettahiiu Gerd Kanteri mantlipärija astus tänavu areenile? Odaviskaja Magnus Kirt tõusis 2018. aastal maailma kergejõustikuareenidel tegijate sekka, kui viis oma isikliku tippmargi peaaegu 90 meetrini, võitis regulaarselt seda ala valitsevaid sakslasi ning tõi Eestile ainsa medali Euroopa meistrivõistlustelt.

12

Urmo Aava

Endine rallisõitja, Rally Estonia peakorraldaja

Koos kaaslastega puhus ta elu sisse suurima pealtvaatajate arvuga spordivõistlusele Eestis – Rally Estoniale –, tõi Eestimaa teedele kihutama maailma tipptiimid ja võttis sihikule eesmärgi pääseda MM-etapi korraldajaks. Tal on Rally Estoniat korraldades oma roll ka selles, et aina rohkem on riik suurte spordiürituste puhul hakanud vaatama ka kasu, mida sellised võistlused riigile ja ettevõtjatele toovad.

13

Erich Teigamägi

Eesti Kergejõustikuliidu president

Lahendades oma ala probleeme, on Eesti kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi selles ametis üks aktiivseimaid tegelasi. Hea suhtlejana on ta tugev lobitöös. Teigamägi on Eesti spordis toimuvast hästi informeeritud ning osaleb siinse spordi oluliste protsesside mõjutamises.

14

Kaia Kanepi

Tennisist

Leidnud taas nii tervise kui ka motivatsiooni maailma ühe tihedama konkurentsiga ala tipus kaasa teha, pole Kaia Kanepi olnud ehk nii sagedane võitja nagu Anett Kontaveit, ent ta pakkus aasta ühe vägevama spordiemotsiooni USA lahtistel meistrivõistlustel – avaringis langes tema käe läbi maailma esireket Simona Halep, kaheksandikfinaalis sundis ta endast viimast andma võimsa ameeriklanna Serena Williamsi.

15

Saskia Alusalu

Kiiruisutaja

Pärast vigursuustaja ja olümpialootuse Kelly Sildaru vigastust pidid 2018. aasta taliolümpiamängud olema eestlaste jaoks rohkem osalemis- kui edurõõmu pakkuv üritus. See muutus vabariigi aastapäeva hommikul, kui Saskia Alusalu spurtis ühisstardist kogu võistlejaterivi etteotsa, lõpetas neljanda kohaga ning sõitis endale välja EOK toetusraha. Jah, see polnud medal, aga see oli näide suurel areenil endast täieliku maksimumi andmisest.

16

Markko Märtin

Endine rallisõitja, Ott Tänaku mänedžer

Eesti populaarseima sportlase Ott Tänaku mänedžer. Tänaku tippujõudmine ja seal püsimine on paljuski endise ralliässa Markko Märtini teene. Ta räägib kaasa kõikide Tänakut puudutavate otsuste tegemisel ning WRC sarjas osalevate meeskondade otsustajate hulgas on Märtin oma inimene. Ta osaleb MM-rallidel omanimelise meeskonnaga ning tema kaudu jõuavad tipptasemel R5 autod ka Eesti rallidele.

17

Urmas Sõõrumaa

EOK president

Eesti Olümpiakomitee presidendina võiks Urmas Sõõrumaa asuda Eesti spordi mõjukate tabelis märksa kõrgemal 17. kohast. Ta on spordipoliitika protsesside peamine mõjutaja ja kõneisik ning oma valimislubaduse järgi organisatsiooni eelarve jõuline suurendaja. Seda pole aga juhtunud. Rohkem on Sõõrumaa pildis pendli- ja muude elustiili teemadega.

18

Ivar Valdmaa, Toomas Linamäe

Kalev/Cramo omanikud

Kaks korvpallihullu ettevõtjat, keda korvpallisõbrad peavad tänama selle eest, et BC Kalev/Cramo tõttu on Eestil klubikorvpallis mingisugune kontakt tippmänguga. Ei saa välistada, et 2018. aasta võib nende “klubijuhikarjääris” saada pöördeliseks – suvel peatreener Donaldas Kairyse juhtimisel kokku pandud meeskond näib VTB-liiga play-off’i jõudmiseks paremini kokku pandud kui kunagi varem.

19

Indrek Tustit

Füsioterapeut, tippsportlaste nõustaja

Võib liialdamata öelda, et ilma füsioterapeut Indrek Tustiti abita poleks Kaia Kanepi saanud üle oma tervisehädadest ega teinud comeback’i. Kahtlane, kas temata kujunenuks nii pikaks Gerd Kanteri võimas kettaheitjakarjäär. Temalt saab nii füsioterapeudi, kehalise ettevalmistuse kui ka tehnikaabi Magnus Kirt.

20

Tõnu Tõniste

EOK tippspordikomisjoni juht

Taliolümpia ajal mõjus valusalt tema kui kunagise medalimehe tõdemus, et Eestil peaks oma tippspordi pärast piinlik olema. Olulisem aga, et Eesti olümpiakomitee tippspordikomisjoni juhina pidi ta olema mitme keerulise rahastamisotsuse tegemise eesotsas ehk kas ja kui palju jagada toetust kümnevõistleja Maicel Uibole ja veel mitmele tippsportlasele, kes mustvalgete kriteeriumide järgi justkui poleks kvalifitseerunud.