1

Margus Kohava, Aadu Polli

Est-For Invest juhid ja metsatöösturid

Maaelu mõjutajad

Panid tselluloositehase plaaniga kogu Lõuna-Eesti kihama. Osaühingu Est-For Investjuhatuse liikmed, kes soovivad Eestisse rajada tselluloositööstust, mis tarvitaks toorainena puitu, mida praegu suuresti piiri taha müüakse. Suutsid selle ideega pool Eestit ja ennekõike kogu Tartu linna tagajalgadele ajada.

Loe lähemalt
2

Jaanus Vihand

Coop Eesti Keskühistu juht

Maarahvas saab nii toidu kui raha Coopi kassast. Eelmisel aastal Maalehe poolt parimaks maaelu edendajaks valitud Jaanus Vihand suunab jätkuvalt tema juhitud Coopi poeketiga suurema osa maapiirkondade arengut. Tänavu on suurte sammudega laiendatud Coop panga teenuseid. Maainimeste raha liigub üha rohkem läbi Coopi.

3

Einar Visnapuu

Kaupluseketi Alko1000 tegevjuht

Rahuldab Lätis eestlaste alkoholijanu. Alko1000 nutikas tegevjuht, kes riigi aktsiisipoliitika tõttu rajas koos partnertitega Valka, Ainažisse ja Apesse piiri veerde alkoholipoed, kust on odavat alkoholi ostnud juba 41% Eesti elanikest. Paraku on viinaralli andnud surmahoobi mitmele Lõuna-Eesti väikepoele, mis klientide puudumisel üksteise järel uksi sulgevad. Valgas ja Valkas saab mees aga kiita tubli sponsorluse eest.

4

Rivo Noorkõiv

OÜ Geomedia juhatuse esimees

Liitis vallad ja linnad kokku. Haldusreformi arhitektiks peetava OÜ Geomedia juhatuse esimehe Rivo Noorkõivu rolli selle teokssaamisel ei saa alahinnata. Kui veel aasta tagasi oli Eestis 213 omavalitsust, siis praegu 79. Haldusreform on tekitanud maal hulganisti vastandlikke mõtteid. Rohkesti oli ja on nii selle toetajaid kui ka neid, kes siiani ei mõista, miks see vajalik oli.

5

Roomet Sõrmus

Eesti Põllumajandus- Kaubanduskoja juhatuse esimees

Nõudis põllumeestele põuakahjude kompenseerimist. Eesti Põllumajandus- Kaubanduskoja juhatuse esimees. Sõrmus on põllumajanduspoliitiliste otsuste väljatöötamisel valitsusele üks olulisemaid partnereid, kuna esindab läbi katusorganisatsiooni maarahva hääli laiemalt. Ta on innukalt nõudnud põuakahjude kompenseerimist. Tänavu augustis organiseeris ta põllumeeste seas laiaulatusliku küsitluse põuakahjude ulatusest. Uuringu tulemused saadeti Euroopa Komisjonile, need olid mõjukaks argumendiks, et saada täiendavaid meetmeid põuakahjude kompenseerimiseks.

6

Raul Rosenberg

Maaelu Edendamise Sihtasutuse juht

Kauples põllumeestele välja käibelaenu. Maaelu Edendamise Sihtasutus eesotsas selle juhi Raul Rosenbergiga leidis tänavuse erakordselt kuuma aasta mõjude vähendamiseks põllumeestele oma niši, töötades välja põllumeestele erakorralise käibelaenu andmise süsteemi ja saades valitsuselt selleks oma käsutusse 20 miljonit eurot. Meedet on küll ohtralt kritiseeritud, ent kindlasti leidub neid, kellele see on abiks.

7

Kadri Simson

Eesti Vabariigi majandus- ja taristuminister

Tõi maale tasuta bussisõidu. Vaatamata oponentide turmtulele suutis majandusminister Kadri Simson läbi suruda tasuta bussisõidu maakonnaliinidel. Tõsi, neljas maakonnas on sõit osaliselt tasuta. Teisalt on tasuta bussisõit toonud kaasa sõitjate arvu vähenemise kommertsliinidel ja mõnigi neist on juba sõitmise lõpetanud.

8

Jaanus Murakas

E-Piima juhataja

Suurima ühistulise piimatööstuse rajaja. E-Piima juhataja ja Eestisse suurima ühistulise piimatööstuse rajaja. Projekti kogumaksumus on 100 mln eurot. Sel suvel saavutas ta kokkulepe maailma ühe suurima piimatoodete hulgimüüja Hollandi ettevõtte Interfood Holfding BV-ga piimatööstuse projektis osalemiseks 15 mln euroga. Paidesse rajatava piimatööstuse ehituseks ettevalmistamisega ollakse graafikus.

9

Oleg Gross

Ettevõtja

Lõpmatu laienemise tuhin. Legendaarne Virumaa miljonär pole üksnes õpikunäide 1500 töötaja ja 63 kauplusega impeeriumi ülesehitamise oskusest peakorteriga pisikeses Tobia külas, vaid ka pidev praktika tõestamaks, et hästi läheb vaid sellel, kes laieneb. Paigalseis on tagasiminek. Aasta alul avalikuks saanud Grossi töötaja keskmine brutopalk üle 900 euro kuus jätab paljud kuulsad kaupusteketid selja taha.

10

Tarmo Tamm

Eesti vabariigi maaeluminister

Võttis põua teema südameasjaks. Maaeluminister Tarmo Tamme jõudmine maaelu mõjutajate tippkümnesse, kust ta mullu välja jäi, näitab, et minister elab järjest paremini oma töösse ja probleemidesse sisse ning üritab põllumeeste eest vajaduse korral seista. Tänavu on ta tegutsenud kiirelt seoses põllumehi pikalt laastanud põuaga, ajades toetuste varasema väljamaksmise asja, suheldes Läti-Leedu kolleegidega ja uurides nende praktikat ning tegutsedes ka Euroopa suunal.

11

Raul Kirjanen

AS Graanul Invest suuromanik, metsatööstur

Pelletikuningas, kes asus sõtta tselluloositehasega. Baltikumis 11 puitpelleti tehast omava aktsiaseltsi Graanul Invest suuromanik. Kavandab Imaverre puidu fraktsioneerimise demotehast. On teravalt kritiseerinud Est-Fori tehase rajamist, sh ka RMK ja tehaseloojate vahel kavandatud „kavatsuste protokolli” poole miljoni tihumeetri paberpuidu tarnimiseks.

12

Anne Mere

HKScan Estonia juht

Suurima lihatööstuse juht taltsutas ametiühinguid. Rakvere suurtööstuse ja töötajate lahing tõi ametiühingud enneolematusse rambivalgusse. Streik, mis pani kogu Eesti palgatöö tuumale kaasa mõtlema. Ometi oli lõpuks dikteerijaks riigi tuntuma kaubamärgi ja toidutööstuse juht Anne Mere.

13

Margus Muld

Trigon Dairy Farming Estonia juhatuse esimees

Saamas Baltikumi suurimaks piimatootjaks. Trigon Dairy Farming Estonia juhatuse esimees, aasta põllumees 2017. Margus Muld juhib põllumajandusettevõtet Väätsa, Kaiu ja Kärla farmides 3600 lüpsilehma ja 8000 hektari maaga. Ta on alustanud piimanduses jõudsat laienemist, et tõusta paari aastaga 5300 lüpsilehmaga Baltikumi suurimaks piimatootjaks. Äsja valmis uus laut Kaius, nii et firmasse lisandub kohe 750 lüpsilehma lisaks.

14

Rainer Nõlvak, Eva Truuverk

Ettevõtjad, maailmakoristajad

Eestimaa ja maailma suurkoristajad. Ainsad, kes on suutnud miljonid ja miljonid inimesed üle maailma enda järelt koristama. Teiste seas nii Eesti presidendi, peaministri kui ka paljud teised prominendid. Aga veel olulisem, sellega on kaasnenud mastaapne debatt taaskasutuse, prügikäitluse, keskkonna jm teemadel.

15

Aigar Kallas

RMK juht

Majandab ligi poolt Eesti metsamaast. Riigimetsa Majandamise Keskuse juhina majandab ligi poolt Eesti metsamaast. Ühtlasi korraldab RMK metsas puhkamist ja matkamist ning loodushariduse pakkumist. Kallas valiti eelmisel aastal ainsa kandidaadina tagasi juhatuse esimehe kohale, kus ta on katkematult töötanud alates 2007. aastast.

16

Saskia Alusalu

Kiiruisutaja

Adavere innustav uisusangar. 600 elanikuga Adavere asum Jõgevamaal oli suisa sillas kui nende oma uisuneiu Saskia Alusalu olümpiamängudel kiiruisutamises neljanda koha sai. Lihtsa külatüdruku eeskuju kogu Eestimaa noortele uisutajaile on inspireeriv ja muljetavaldav. Saskia treener, Adavere legend, asumi uisu-usku pööranud Väino Treiman on aga elav näide, kuidas üksainus aatemees võib imet teha.

17

Moonika Siimets

Stsenarist ja režissöör

Puudutas filmiga pea iga Eesti peret. Märtsikuus esilinastus Moonika Siimetsa esimene täispikk mängufilm „Seltsimees laps“, mis tõi kinosaalidesse rekordarvu vaatajaid. Leelo Tungla autobiograafilistel romaanidel „Seltsimees laps ja suured inimesed" ning „Samet ja saepuru" põhinevast filmist sai erinevate põlvkondade ühendaja - aeg, mida Siimets oma filmis kujutab, läheb kõigile korda, kas isiklike mälestuste või vanavanemate juttude kaudu. Toonased sündmused on puudutanud peaaegu iga Eesti peret.

18

Tanel Bulitko

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juht

Võitleb piimakarja säilimise eest. Kui suvel sai selgeks, et rohi ei kasva ning piimalehmi ootab ees söödapuudus, võttis Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juht Tanel Bulitko korduvalt sõna, selgitades olukorda avalikkusele ja poliitikutele. Selleks, et väärtuslikud tõuloomad tapamajja ei läheks, leiab ETKÜ jätkuvalt võimalusi nende müügiks nii Eesti siseselt kui ka välismaale.

19

Triinu Akkermann

Võrgustiku Peipsi Toit eestvedaja

Tõi pildile Peipsimaa toidu. Võrgustiku Peipsi Toit eestvedaja Triinu Akkermann sidus Peipsimaa toiduaasta jooksul kokku sealsed väiksed tootjad ja tõi nende pakutud toidu ka muu Eesti lauale. Eriti rahvarohkeks kujunes 175 km pikkune Peipsi toidu tänav, mil avasid uksed 50 restorani. Koostöös peitub jõud, peaasi et see jätkuks ka edaspidi.

20

Üllar Saaremäe

Näitleja

Viimane luulelemb võmm. Maaelu nautiv Rakvere teatri legendaarne juht Üllar Saaremäe on vabakutselisena enese jaoks aina enam maad ja maarahvast avastamas alates Neeruti mõisateatris asutamisest kuni Kadrina volikogusse eduka kandideerimiseni. Saaremäe loodud, lavastatud esimene Eesti üldluulepidu ajab maal juba jõudsasti uute luulepidudena juuri. Viimane võmm on rahva jaoks veel pikka aega.