1

Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali loojad Kalle Vellevoog, Tiiu Truus, Jaan Tiidemann, Kirke Kangro

Kultuuri- ja meelelahutustegelased

Tähelepanuväärne, võimas ja liigutav monument, mis ei jäta puudutamata ühtki Eesti perekonda. Iga külastaja võib sealt leida mõne oma lähedase nime ja paljud lahkuvad Maarjamäelt, pisar palgel. Mis oleks olnud, kui needsamad andekad autorid teinuksid ka Vabadussamba? Ehk jäänuks aastatepikkune piinlik jant risti ümber olemata?

Loe lähemalt
2

Raivo E. Tamm

Näitleja

Tegemist on multitalendiga, kes särab ühtviisi eredalt nii teatris, teles kui ka muusikalis. Kõhukamatele meeshingedele on ta juba teist aastat suur eeskuju spordiradadel. Ta on armastatud tegelane seriaalides „Õnne 13” ja „Papad mammad”. Viimase aasta jooksul on ta kaasa löönud rahvusooperi Estonia etendustes, samuti Vanemuise ja Rakvere teatri tükkides, projektiteatris Kell Kümme ja Gurmeeteatris. Teatas hiljuti, et kandideerib riigikogu valimistel Isamaa nimekirjas.

3

Andrus Kivirähk

Kirjanik

Alati pildis. Alati terav, õiglane ja eluterve. Tema kolumnid on laupäeviti oodatud ja loetud ning need toovad endaga alati kaasa palju kõneainet. Tema sulest pärineb sel aastal kaks EV100 etendust: „Kaarnakivi perenaine” ja „Isamaa pääsukesed”. Samuti ilmus temalt sel aastal kaks raamatut.

4

nublu

Artist

2018 on mõminaräpi aasta. Nublu saavutas oma räppimistega grandioosse kuulatavuse YouTube’is ja tema ülesastumistel jääb pool publikut ruumipuudusel ukse taha. Nii vanad kui ka noored teavad tema räpitekste peast, sest need on lihtsasti haaratavad, vaimukad ja äratundmisrõõmu pakkuvad. Nublu isik pole oluline. Sõnad on tähtsad. Nublu on tänapäeva Tammsaare. Ja noor Kivirähk.

5

Paavo Järvi

Dirigent

Andeka ja kuulsa isa veelgi andekam ja kuulsam poeg. Tema loodud Eesti Festivaliorkestris musitseerivad maailma parimate muusikutega õlg-õla kõrval ka Eesti talendikad interpreedid. Orkester lendab maailmas kõrgelt. Ülimenukas esinemine maailmakuulsal BBC Promsi festivalil on üks selle ilmekas tõestus.

6

Moonika Siimets

Režissöör

Kogu Eestit kõnetanud film ajast, mida tahaks, aga ei tohi unustada. Režissööri käsitlus kirjanik Leelo Tungla lapsepõlvest kõnelevast triloogiast on ajastutruu, hingeminev ja emotsioone tekitav. Tema töövõiduks võib lugeda ka uue Eesti lapstähe Helena Maria Reisneri kinolinale toomise ja rollis õnnestumise.

7

Ivar Põllu

Lavastaja, Tartu Uue Teatri loominguline juht

Uus Teater on enamat kui GEN-klubi ja nišietendused. Nad suutsid sel suvel tõestada, et legendaarne Jaak Joala on elus. Ivar Põllu stsenaariumile valminud „Kremli ööbikud” tõi Narva Kreenholmi manufaktuuri müüride vahele üle 23 000 vaataja ja boonusena saab teater tänu sellele ka oma maja.

8

Märt Avandi

Näitleja

Käsi püsti, kellele ei meeldi Märt Avandi? Ta on ju Eesti rahva südametunnistus. Kõik, mida ta puutub, muutub kullaks. Ta ei ebaõnnestu kunagi. Võiks ju vähem tööd olla, kolinuna Tallinnast Pärnusse, aga ei – Avandi tähelend tõusis sel suvel lausa kosmilistesse kõrgustesse. Etenduses „Kremli ööbikud” laulis ta Jaak Joala laule nii tõetruult, et armastatud vanameister oleks tema esitusega kindlapeale rahule jäänud.

9

Arvo Pärt

Helilooja

Pärt on Pärt on Pärt. Kiirtee Eestini on maailmas Arvo Pärdi muusika. Kes armastab Pärti, see teab ka riiki nimega Eesti. Kõik tema kontserdid nii siin kui ka välismaal on kuulajaist pungil. Filmides tunneb kõrv eksimatult ära Pärdi muusika. Pärdist ei ole võimalik väsida. Tema muusika lummab, nagu tema jumalikku armastust õhkav isiksuski.

10

Uudo Sepp

Laulja

Ulme mönus mees! Ulme õnnelikud oleme, et meil on siiras ja vahetu superstaar, kes laulab sama lustiga nii pealinna piigadele kui ka lehmadele ja heinapallidele. Uudo võlub saarlase sarmi ja isikupärase lähenemisega kõigele. Inspiratsiooni ammutab ta elust enda ümber ja võib vaimuka laulu teha ükskõik millest. Meie oma Ed Sheeran!

11

Kadri Voorand

Muusik

Ta on toonud džässmuusika publiku ette, kes seda varem pole kuulanud ega hinnata osanud. Tema tõlgendused muusikast on isikupärased ja kaasakiskuvad. Ta tunneb end ühtviisi kodus nii muusika loomises kui ka selle esitamises. Tema keskmine nimi on improvisatsioon.

12

Henri Lindal

Weekend Festival Balticu endine tegevjuht

Eestis ei ole teist festivali, mis tooks ühele platsile kokku 75 000 inimest. Ütled: Pärnu suvi, mõtled: Weekend Festival. Festivali korraldaja Henri Lindal suudab tuua lavale maailma tuntuimad DJ-d ja populaarseimad esinejad, nagu polekski tegu väikeriigi kuurortlinna, vaid vähemasti Barcelona või Miamiga. Henri Lindali ja Weekend Festivali teed on tänaseks lahku läinud - põhjuseks festivali maksuvõlg ja koostööpartneritele maksmata arved.

13

Katrin Lust

Ajakirjanik

Rahvaajakirjanik Lust lendab peale, kui kellelgi on nahk üle kõrvade tõmmatud või muudmoodi tünga tehtud. Ühtviisi halastamatult saab avaliku ata-ata ebaseadusliku kassivabriku pidaja ja kuulus trubaduur Erich Krieger. Lust kõigub hea maitse ja juriidilise korrektsuse piiril, aga hingestatud vaatajaid tal jagub.

14

Kaupo Karelson

Produtsent

Hea ninaga produtsent, kes teab, kust puhub tuul ja mis inimestele meeldib. Populaarsel „Su nägu kõlab tuttavalt” saatel ei näi lõppu tulevat. Kui uusi nägusid võtta pole, võtame vanad ja nalja ning naeru jagub taas kauemaks. Mida muud eestlasel siin pimedal ja külmal maal vaja ongi kui head meelelahutust! Seda ala Karelson valdab.

15

Erkki-Sven Tüür

Helilooja

Sümfooniaid ei sünni just igal aastal. Paavo Järvi loodud Eesti Festivaliorkester esines aasta alguses esmakordselt Tallinnas ja esiettekandes kõlas Erkki-Sven Tüüri üheksas sümfoonia „Mythos”, mille ta kirjutas Eesti 100. sünnipäevaks. Sügavast ürghoovusest saab alguse kõiksus, ülemhelide värelusest alguse elu.

16

Elina Nechayeva

Laulja

Kui Kadri Voorand viib džässmuusikat massidesse, siis Elina Nechayeva teeb seda klassikalise muusikaga. Ta esindas edukalt Eestit Eurovisioni lauluvõistlusel ja tekitas mitte ainult oma kõrge hääleulatuse, vaid ka seelikuga korraliku meelelahutusšõu. Järgmiseks ootame Elina osatäitmist täispikas ooperis mõnes maailmakuulsas ooperimajas.

17

Greta Koppel

Kunstiajaloolane ja kuraator

On harukordne vaatepilt, et kunstimuuseumi ümber tiirleb pikk järjekord. Nii juhtus Kumus, kuhu Michel Sittowi näituse kuraator Greta Koppel oli kogunud 22 haruldast maali 16-st Euroopa ja USA galeriist. Euroopa hinnatud õukonnakunstnik Sittow jõudis tagasi kodulinna.

18

Meelis Kubits

Suhtekorraldaja

Kultuuridiplomaatia eestvedaja, kes on võtnud südameasjaks tutvustada Eesti kultuuri endistes liiduvabariikides. Neeme Järvi ja ERSO taaskohtumine Gruusia ja Armeenia publikuga lähendas kolme riiki ja andis taas tunnistust, et kultuuril pole keelt ega piire.

19

Eero Epner

Dramaturg ja kuraator

Esmakordselt tutvustati Eesti väljapaistvaima maalikunstniku Konrad Mägi maaliloomingut välisnäitusena Rooma rahvusgaleriis. Selle näituse kuraator oli Eero Epner, kes on Eesti parim Konrad Mägi loomingu tundja ja kes tõestas, et 25 000 Itaalia kunstihuvilist tunnevad elavat huvi eestlasest maastikumaalija vastu. Sama näitust saab vaadata kuni kevadeni ka Kumus.

20

Sünne Valtri

Laulja

Kui rahvamajade ja pubide kroonimata kuninganna teatas oma bändi Patune Pool laialiminekust, oli see rahvuslik sensatsioon. Kui paljud artistid suudavad võistelda laulu „Dolce Gabbana” kuulatavusega, mis ületab YouTube'is viis korda Eesti rahvaarvu? Saate „Rahvabänd” ühe juhina andis ta jõulise impulsi, et ka lihtne võib olla ilus ja tähtis on see, mis meeldib rahvale.