Link kopeeritud!

Andres Ammas: Reformierakonna "peenhäälestus" – enam kui 100-miljoniline valearvestus riigipiiri väljaehitamisel

 (376)
Piirile rajatud katselõik
Piirile rajatud katselõikFoto: Bianca Mikovitš

Kas mäletate veel kaadreid, kuidas Taavi Rõivas ja Hanno Pevkur jalutasid kummikutes mööda võsastunud kagupiiri? Toona, kolm ja pool aastat tagasi, alustas Reformierakond oma Riigikogu valimiskampaaniat, mille põhirõhk oli suunatud Eesti julgeoleku tugevdamisele.

Nüüdseks on ilmnenud, et sisult õiget asja ajasid toonane siseminister Pevkur ja peaminister Rõivas väga ebakompetentselt. Ette nähti mastaapne töö: 10 meetri laiuselt metsast ja võsast puhastatud 130-kilomeetrine idapiir, mis on tarastatud ja varustatud kõrgtehnoloogiliste vaatlusseadmetega.

Kogu selle töö ning tehnoloogiainvesteeringute hinnaks kalkuleeriti 79 miljonit eurot. Nüüd. kus Reformierakond on võimult juba aastajagu eemal ning jääb opositsiooni ilmselt kauaks, on politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher avalikustanud idapiiri välja arendamise kulude tegeliku summa. See on ligikaudu 200 miljonit eurot. Vaher rõhutab seejuures, et nüüd avalikuks saanud tegelik kulude suurusjärk ei saanud olla kellelegi üllatuseks juba 2014. aasta sügisel.

Just Reformierakonna poliitikute majandusliku möödalasu mastaapsus on uskumatu ja muret tekitav. On ju Reformierakond aastaid püüdnud end esitleda tugevat majanduspoliitilist kompetentsi omava parteina. Nüüd aga ilmneb, et nende idapiiri väljaarendamiseks koostatud investeerimiskava oli sama „realistlik“, kui mööda lennurada jalutava Rõivase kohalt üle „lendavad“ hävitajad kurikuulsas valimisklipis.

Idapiiri investeeringute puhul on tegemist Eesti riigi julgeolekut ning rahanduslikku toimimist sedavõrd tõsiselt puudutava juhtumiga, et Riigikontroll võiks ette võtta erakorralise ja kiireloomulise auditi. Ametisse astuvale riigikontrolörile oleks see n-ö esimene kondiproov. Sellest, kas uus riigikontrolör võtab idapiiri juhtumi töösse ja millistele tulemustele tema juhitav institutsioon jõuab, saame omakorda järeldada nii mõndagi.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare