Link kopeeritud!

ANTO RAUKAS: tuumaenergia on odav ja ohutu

 (94)
ANTO RAUKAS: tuumaenergia on odav ja ohutu
Ilmar Saabas/Delfi

Eesti energiatarbimine on suur ning see kasvab 4-5 protsenti aastas. Me peame vähendama põlevkivielektri osakaalu Eestis aga seda tuleb kuidagi kompenseerida. Kõige mõistlikumaks ja odavamaks lahenduseks on siinkohal tuumaenergia, sest näiteks avamere tuulepargid oleksid üle kahe korra kallimad.

Eesti energiamajanduse põhiteesid peaksid olema energia kokkuhoid, energia kandjate paljusus, energia tootmise hajutamine ning elektri ja soojusenergia koos tootmine.

Praeguses olukorras oleks mõistlik Eestil jätkata vähenevas mahus põlevkivienergiaga ning ehitada väike tuumajaam võimsusega 450 – 600 megavatti. Hiljem võiks lisanduda veel teine samasugune.

Kasutada tuleks kindlasti ka taastuvenergeetikat, sealhulgas ka tuuleenergiat ja biokütuseid. See on ainuke reaalne tee kuidas me Eesti energiavajadusi aastatel 2015 kuni 2025 lahendaks, sest selge on see, et Ignalina tuumaprogramm on läbi kukkunud ning on väga väike lootus, et soomlased meid oma aatomiprojektidesse kampa võtaksid.

Uraani hind moodustab umbes viis protsenti tuumajaamade maksumusest, mis on tegelikult tühine suurus. Isegi kui uraani hind kahekordistub, siis ei mõjuta see eriti aatomienergia hinda.

Lisaks on tuumakütuse ressursid maailmas praktiliselt piiramatud, eriti Austraalias, Kanadas ja Aafrika riikides.

Geograafiliselt peaks Eesti tuumajaam paiknema energiatarbjate läheduses. Elektrienergia ja soojusenergia tootmist tuleb koos arendada, siis oleks tuumajaama jaoks kõige soodsam koht Tallinna külje all Maardus. Siis oleks võimalik sealne Iru soojusjaam kinni panna või kasutada väiksema võimsusega.

Teise võimaliku asukohana on arutatud ka Ida-Virumaad. Sillamäe või Narva lähistel oleks võimalik näiteks kasutada olemasolevaid ülekandeliine.

Kolmas võimalus oleks paigutada jaam kusagile Paldiski ja Tallinna vahele. Meil on kõige tähtsam see, et lähedal oleks olemas suured energiatarbjad ning võimalik ka soojusenergiat ära kasutada.

Eestile sobiliku tuumajaama maksumus oleks umbes 10,6 miljardit krooni, kuid 1000 generaatoriga tuulepargi loomise maksumus ulatuks 50 miljardi kroonini.

Tšernobõli sarnase õnnetuse kordumine on täiesti välistatud, kuna tänapäeval pole isegi Venemaal võimalik viia tuumajaamu üle käsijuhtimisele.

Tuumajaamad on tegelikult täiesti ohutud ning näiteks Jaapanis, kus on pidev maavärinaoht, saadakse 90 protsenti riigi energiast just tuumajaamadest.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare