Link kopeeritud!

Eesti muusik-kosmopoliit


Hiljuti tähistas oma kõrgjuubelit New Yorgis elav eesti pianist, laulja, helilooja ja maalikunstnik Maria Magdalene Suurman, kunstnikunimega Malle Mägi. Olles nii kodu- kui ka välis-eesti vitaalsemaid kunstiinimesi, jätkab ta tänaseni kontsertesinemisi pianistina. Tema esinemiste geograafiline haare on lai: Sydney, Berliin, Toronto, Buenos Aires, Hongkong, Alaska, Shveits, Kaplinn, Montreal, Tallinn ja kodukoht Räpina (kontserdid 1992, 1993, 1994) ning Eesti saatkond Moskvas 1993. Pianistikarjääri kõrgpunktiks oli kontsert New Yorgi Lincoln Center is 1988 ja klaveriõhtu ÜRO peakorteris 1996 (92 aasta vanuses ja esimese eestlasena ÜRO hoones). Laulusolistina on ta andnud kolm kontserti väga autoriteetses New Yorgi Carnegie Recital Hall is.

Malle Mägi on komponeerinud ligi 60 teost, põhiliselt laule, klaveri- ja orkestriteoseid. Huviäratavamad neist on rapsoodia-fantaasia "Nordland" klaverile ja orkestrile, klaveriteosed "Grand Canyon" jt. Juubilar on seniteada ainukese välis-eesti naisena saanud muusika alal doktorikraadi, väitekirja teema käsitles eesti rahvaviiside struktuuri ja nende seost algupärase tekstiga. Kuid huvialad pole piirdunud ainult muusikaga – ta valdab vabalt eesti, saksa, vene, inglise ja prantsuse keelt ning on haruldane suhtleja. Palju ilusaid hetki saadab ta mööda maalides. Õlimaalidest tuntuim on küllap "Trummar John", mis kingiti USA 200. juubeli puhul president G. Fordile ja kujutab ühte esimest Ameerikasse tulnud eestlast aastal 1654 – meest nimega John Schallbrick. Praegu on pilt väljas Ann Arboris Michigani ülikooli Fordi raamatukogus.

M. Mägi on palju kordi külastanud Eestis teatri- ja muusikamuuseumi, kuhu on jätnud rea helitööde noote, kontserdikavu, Tuudur Vettiku kirju ja ühtlasi väga huvitava scrap-

booki, milles tema enda kogutud artiklid, kavad, ääremärkustena eluloolised andmed ja muljed arvukatelt reisidelt. Kõik see annab värvika pildi Malle Mägist kui mitmekülgse andega väsimatust edasiminejast. Soovime auväärsele juubilarile teekonna jätkamiseks õnne ja jaksu.

Malle Mägi 95

Sündinud: 28.11.1904 Räpina vallas

Õppinud: lõpetas Tallinna Konservatooriumi 1939 pianistina A. Lemba ja lauljana 1942 L. Hellat-Lemba juures

Magistrikraad Eastern Michigan University s muusika ja maalikunsti alal, filosoofiadoktor muusika alal Florida State Christian College is

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare