Link kopeeritud!

HOMSES PÄEVALEHES: Jalakäijad on saanud endale Tallinnas punased, autod rohelised lained

 (41)
foor
Foto on illustreerivFoto: Andres Putting

Rohelise tulega üle tee kõndides võib kergesti jääda mulje, et valgusfoor on jalakäijate hüvanguks loodud tehnoloogia, mis teeb sõidutee autodest puhtaks ja lubab sellele ohtlikule pinnale astuda. Paraku kaasneb fooridega probleeme, mistõttu viimaste aastate trend Tallinnat üha enam fooristada on jalakäijatele pigem negatiivne.

Ilmselt on iga lugeja puutunud kokku olukordadega, kus sihtpunkt üle tee paistab olevat siinsamas, aga foor pigem takistab sinna jõudmist, kui soodustab seda. Näiteks tuleb teed ületada mitmes osas, kulutades selleks minuteid ja vahepeal kitsal saarel oodata. Kes Tallinnas Kristiine Keskuse juures on liigelnud või proovinud Stockmannist üle Liivalaia ja Tartu maantee saada, teab, millest jutt käib.

Ega foori paigaldaja muidugi mõelnud panna foori selleks, et jalakäijal keerulisem oleks. Ta lihtsalt mõtles, et vaja on nii ja nii palju autosid ristmikult läbi lasta ja kuna jalakäijad peaksid ka kuidagi üle tee saama, siis neile jääb nii ja nii mitu sekundit. Ja jõudiski lõpuks sinnani, et tee ületamine võtab jalgsi liiklejalt minuteid (täpsemalt näiteks üle nelja minuti Tallinna Kristiine Keskuse juures). Ehk siis saavad autod endale rohelised lained, jalakäijad aga punased.

Muidugi võib foore teha inimlikumaks, andes jalakäijatele rohkem aega tee ületamiseks ja muutes tsükleid nii, et ka aeglasem kõndija saaks linnaruumi hüvedest osa võtta. Targad tehnoloogiad aitavad mitut moodi jalgsi liiklemise kogemust parandada, lülitades näiteks foori roheliseks jalakäija lähenedes. Saaks ja tuleks keerulised mitmes etapis ületatavad fooriristmikud asendada lihtsamate ja kiiremini läbitavatega.

Täispikkuses arvamuslugu loe homsest Eesti Päevalehest.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare