Link kopeeritud!

Isamaa noorteühenduse aseesimees: hoopis praegune pensionisüsteem on praak

 (10)
Isamaa noorteühenduse aseesimees: hoopis praegune pensionisüsteem on praak
Foto: Hendrik Osula

Oma kriitikas Isamaa reformiettepaneku kohta toob Villu Zirnask („Isamaa pensioniplaan on praak”, EPL 5.11) esile, et 40% uusi kogumispensioniga liitujaid jätab oma pensionifondi valiku juhuse hooleks. Ainuüksi see arv näitab, et Isamaa ettepanekut muuta II pensionisammas vabatahtlikuks tuleb toetada ja et praegune kogumispensioni süsteem ei toimi. Selle süsteemiga on riik võtnud inimestelt õiguse langetada oma tulevikku puudutavaid otsuseid ja see on paratamatult vähendanud inimeste huvi oma tulevikku ise kujundada.

Pensionireformi kritiseerijad ei usalda inimesi ja arvavad, et kogumispensioni vabatahtlikuks muutmise korral raiskavad inimesed seni kogutud säästud ära. Samasugust hirmutamistaktikat kasutasid ka Suurbritannia pensionireformi vastased. Suurbritannias kaotati 2015. aastal piirangud pensioniks kogutud raha kasutamisele (üle 55-aastastel inimestel raha pensioniplaanidest väljavõtmisele – toim). Pärast reformi tehtud uuringud näitasid, et inimesed käitusid vägagi ratsionaalselt ja kasutasid enda kogutud sääste näiteks eluasemelaenude maksmiseks.

Kriitikutel soovitan teadvustada, et tänasele noorele või keskealisele inimesele ei taga ei I samba pension ega praeguseks kogutud II samba pension pensionipõlves muretut äraelamist. Just seetõttu vajamegi, et inimestel oleks suurem valikuvõimalus, sest suurema vabadusega kaasneb ka suurem huvi oma pensionipõlve vastu. Isamaa ütleb inimestele ausalt, et säästa ja investeerida on vaja, aga see ei pea käima sundpensionifondide süsteemi kaudu, mille tootlus on maailmas viimaste hulgas.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare