Link kopeeritud!

Jaanus Karilaid: Yana Toom tahab jätkata meeleheitlikult pronksiööd

 (372)

Jaanus Karilaid: Yana Toom tahab jätkata meeleheitlikult pronksiööd
Foto: Karli Saul

Kui sa lähed Iisraeli, siis tead, kuidas holokausti teemal sõna võtta. Juudid on oma ajalookäsitluse kehtestanud terves Euroopas ja USA-s. Kollektiivne respekt valitseb.

Mel Gibson sai Hollywoodis teatud ajalookaanonite näppimise eest valusalt sanktsioneeritud. Seda isegi kunstimaailmas, Eesti aga kipuvad osad praktilises poliitikas trampida meie tundlikel kohtadel, lihtsalt väiksemõõtmelise poliitilise omakasu huvides. Nagu igatsedes selle okupatsiooniaja peremehetunde järele. Nad nagu ei respekteeriks 1991 aasta 20. augusti fakte, kus põlisrahvas sai jälle peremeheks omal maal. Kehtestades omad seadused ja tavad.

Yana Toom kutsus eestlasi unustama hiljuti oma kannatusi, teda häiris miski see pidev meeldetuletus... Oli, mis oli, läheme edasi, oli ta sõnum. Samas mõni hetk tegi ta artikli „pronksiöö, mida me kunagi ei unusta”. Pronksiööd ei taha ta unustada, aga eestlased peavad unustama okupatsiooni, küüditamise ja fakti, et pronkssõdur sümboliseerib neile poolesajandilist nõukogude vägivalda.

Samal teemal:

Pronksiööd peab ta muukeelsele elanikkonnale kohutavaks kannatuste karikaks, kuigi mitte eestlased ei läinud ju Lasnamäele laamendama, vaid meie kaunist pealinna lõhkusid inimesed, kes justkui väga armastavad eestimaal elada. Pronksiööl ei aetud inimesi loomavagunisse ja ei viidud Siberisse, samas eesti küüditatud inimesed teatavasti ei märatsenud, varastanud ega lõhkunud ju Venemaa pealinnas, aga nad viidi ikka Venemaa avarustesse sunnitööle ja surema.

Loe veel

Tegelikult ei huvita Toomi kohalike vene inimeste heaolu karvavõrdki. Tänase valitsuse suured otsused – hiigelinvesteeringud taristusse, üürieluasemete ehitamine, arstiabi ja hariduse parem rahastamine on võrdselt kasulikud nii eestlastele kui venelastele. Just see on suur võit, mille üle saavad rõõmustada ka kõik siin elavad muust rahvusest inimesed. Ja just sellest võidust peaks nende kaitsjana esinev poliitik rääkima, kutsudes seda võitu hoidma. 45 -nda aasta võitu kriitikata ülistades ehk oma erakonna positsioone valitsuses kõigutades tahab Toom teha omaenda valijad kaotajateks tänasel päeval. Sest kui Keskerakond pole Toompeal võimul, kaotavad ka tema valijad igal juhul.

Venelased on kutsutud hoidma oma kultuuripärandit. Ja oleks vaid tervitatav kui Toom kasutaks sõnavabadust selleks, et kutsuks venelasi käima rohkem Vene draamateatris, lugema rohkem vene kirjandusklassikuid, tutvustades muulastele eesti ajalugu ja kutsudes õppima loomulikult ka eesti keelt. Aga ei – kui kultuurilise olemise tuumaks tahetakse püstitada sõjalist võitu rezhiimi poolt, mis ohverdas muu hulgas julmalt ka vene rahvast kui kahuruliha, siis peaks ausa poliitikuna püüdma selle musti varjundeid oma rahvuskaaslastele selgitada.

Toom tahab jätkata meeleheitlikult pronksiööd, mis lõhuks Keskerakonna juhitava valitsuse ja Eesti rahva parema tuleviku.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare