JUHTKIRI: Alimentidest ei tohi pääseda

 (1)

Väike palk tulevikus enam alimentide maksmisest ei päästa. Praegu kehtib veel kord, et kui lapsevanem teenib alla poole alampalgast ehk alla 2175 krooni, siis ei pea ta oma lapse jaoks elatusraha maksma. Edaspidi peavad alimente sõltumata sissetulekust teatud ulatuses maksma kõik. Selline eelnõu valmib justiitsministeeriumis, kirjutab tänane Eesti Päevaleht.

Iseenesest on see samm õiges suunas. On raske leida loogilist põhjendust, miks üks lapsevanem (ja olgem ausad, tavaliselt on selleks ema) peab ülal pidama nii ennast kui ka oma last, ehkki tema sissetulek võib olla väga väike, näiteks tublisti alla miinimumpalga. Aga teine lapsevanem võib samal ajal elatise maksmisest keelduda põhjendusega, et tema sissetulek on liiga väike.

Kuigi seadusemuudatust tuleb ebaõigluse likvideerimise eest kiita, peab ilmselt ühtaegu tunnistama, et tegemist on kõnealuses valdkonnas alles teise- või isegi kolmandajärgulise probleemiga.

Suurim häda on mujal. Nimelt selles, et alimentide maksmisest lihtsalt keeldutakse, hiilitakse kõrvale ja jäetakse need tuimalt maksmata ning riik teeb väga vähe selleks, et juba kehtivat regulatsiooni jõustada. Ka nüüd võib küsida, kas probleemi tuum on ikkagi seadustes või lihtsalt selles, et riik ei suuda seadusi jõustada. Mõnes riigis kehtib kord, et üksikvanemale makstakse elatist vastavast riiklikust fondist. Sissemakseid teevad fondi need, kellel on alimentide maksmise kohustus. Tavaliselt isad. Kui maksed jäävad tegemata, siis on riik see, kes jälitab, ajab taga ja sunnib maksmist jätkama.

Eestis on liiga tavaline vastupidine olukord, kus riik on küll kehtestanud seadused, mis kohustavad elatusraha maksma, kuid tegelikult on üksikvanem oma murega üksi – vaadaku ise, kuidas raha „jooksus” olevalt vanemalt kätte saab. Peale seaduste lihvimise tasuks ka meil mõelda rohkem sellele, kuidas seadused tõesti maksma panna ja luua süsteem, mis võtaks inimestelt motiivi alimentide tasumisest kõrvale hiilida.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Telli nüüd Eesti Päevaleht ja vali kingitus juurde! Vaata lähemalt »

72 500€
Tallinn, Korter
93 000€
Tallinn, Korter
126 500€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
271 000€
Tallinn, Korter
59 000€
Tallinn, Korter
275 000€
Tallinn, Korter
455€
Tallinn, Korter
90 000€
Tallinn, Korter
83 500€
Tallinn, Korter
125 000€
Raasiku vald, Majaosa

59 670€
Maardu, Korter
269 000€
Tallinn, Korter
240 000€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare