Link kopeeritud!

Juhtkiri: e-Eesti nägu ja sisu laguneb

 (32)

Juhtkiri: e-Eesti nägu ja sisu laguneb
Foto: Hendrik Osula

Eesti brändi tööriistakastis olev fakt, et meil kulub tulude deklareerimiseks kolm minutit, pidas tänavu veel paika, aga tuleval aastal kardetavasti enam mitte. Teine sama imeline tõsiasi – uue ID-kaardi või passi saab kätte seaduses piiriks seatud 30 päevast palju kiiremini, kõigest mõne päevaga – ei pea paika juba praegu, sest PPA tööd lihtsustav e-taotlussüsteem ei saanud õigeks ajaks valmis.

Ehk oleks mõni asendus neile imedele tulnud sotsiaalkindlustusameti uuest infosüsteemist, aga sellegi valmimise tähtaega lükatakse muudkui edasi. Vana süsteem on nii puudulik, et teeb eesrindlikule e-riigile häbi. Mitmesuguste sotsiaal- ja tervishoiuteenuste osutamine või vahendamine moodustab nii suure osa riigi tegemistest, et selle valdkonna IT-süsteemi tipptasemele viimata on kogu meie e-riigil tõsine puue.

Jüri Ratas, ületage ennast ja oma erakonna IT-vaenulikkust ning suunake Eesti e-riigi kordategemiseks lisaressursse.

e-Eesti näo ja sisu lagunemises ei saa veel süüdistada Jüri Ratase valitsust, sest nii PPA kui ka sotsiaalkindlustusameti uut infosüsteemi hakati arendama ammu enne tema ametisse astumist, Taavi Rõivase ajal. Küll aga pidurdab Ratase valitsus praegu edukalt e-maksuameti arengut: kasutajasõbralikkuse uuele tasemele tõstmise asemel tuleb maksuametil keskenduda halvasti läbimõeldud maksumuudatuste IT-le söödavaks tegemisele. Ratas ise on küll omandanud mõningase oskuse rääkida e-riigist ja IT-st kui Eesti eduloost, aga osa tema erakonnakaaslasi laamendab samal ajal mõnuga e-valimiste kallal. Paraku on e-valimised Eesti brändi oluline osa. Ja loomulikult meeldivad e-valimised ka valijatele – muidu ju e-hääletajate osakaal ei suureneks.

Loe veel

Viimase aja uudiste valguses on meie e-riigi perspektiiv kahvatu. Kui juba e-lahendustesse sõbralikult suhtuva Rõivase ajal jäädi hätta fassaadi taha hästi toimiva sisu loomisega, siis kuidas peaks seda suutma e-lahendustesse külmalt või suisa vaenulikult suhtuva Keskerakonna valitsus? Jüri Ratas, ületage ennast ja suunake e-riigi kordategemiseks lisaressursse. Mugavaid ja ulatuslikke e-teenuseid on Eesti elanikel vaja. Ühtlasi on e-riik peamine asi, millega Eesti suudab maailmas positiivselt silma paista.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare