Link kopeeritud!

JUHTKIRI | Finantsinspektsioon pingutas üle

 (16)
JUHTKIRI | Finantsinspektsioon pingutas üle
Foto: Karin Kaljuläte

Möödunud aasta seisuga kuulus Eesti maailmas kolme kõige väiksema rahapesuriskiga riigi hulka. Veel täiuslikum rahapesu ja terrorismi rahastamise vastaste seaduste ja institutsioonide raamistik oli Basel Institute on Governance’i hinnangul ainult Soomes ja Leedus. Versobanki hiljutine sulgemine paneb küsima, kas selles vallas eeskujulike riikide hulka kuulumiseks peabki sääraseid aktsioone ette võtma või pingutas finantsinspektsioon üle.

Eesti Päevalehe ajakirjanike analüüs, mida saite lugeda eilsest lehest, viitab, et võimud käitusid Versobankiga liiga karmilt. Tegemist oli pigem finantsinspektsioonile mugava sammu kui teoga, mis teenib Eesti pangandusturu huve. Kahtlemata pole peamiselt mitteresidente teenindavad pangad praegusel ajal järelevalvele mugavad. Kuid Versobank püüdis end viimasel ajal uue normaalsuse jaoks „parketikõlblikuks” muuta – oli saanud uue juhatuse, otsis uusi omanike, püüdis suurendada Eestiga seotud äritegevust. Võimude otsuse adekvaatsuses sunnib kahtlema teinegi asi: paljud eelmise juhatuse liikmed, kelle ajal pangas väidetavasti rängalt rahapesuvastaseid reegleid rikuti, jätkavad tööd panganduses juhtivatel kohtadel.

Samal teemal:
Maailma peamise rahapesupolitseiniku USA ees veelgi jäigemasse valvelseisangusse tõmbumise asemel võiks julgemalt kaitsta oma riigi huve.

Võib-olla vajas Eesti pangandusturg näidispoomist? Versobanki kui tähtsusetu turuosaga panga sulgemisega oli hoiatavat teadet mugav saata. Kuid on küsitav, kas sõnumit, et rahapesul pole Eesti pankades kohta, oli vaja veel kord korrata. Küllap on Eesti pankuritel ning nende Stockholmi ja Kopenhaageni ülemustel meeles viimaste aastate menetlused ja trahvid, mis Rootsi ja Taani võimud Danskele ja Nordeale määrasid. Läti ABLV Banki sulgemine ei jäänud siinmail samuti märkamata.

Maailma peamise rahapesupolitseiniku USA ees veelgi jäigemasse valvelseisangusse tõmbumise asemel võiks julgemalt kaitsta ka oma riigi huve. Seista selle eest, et paarile-kolmele Skandinaavia taustaga turuliidrile oleks pangandusturul alternatiive. Mitte surmata finantsteenuste eksporti ja Eesti enda kätega e-residentsuse projekti šansse. USA ja Suurbritannia, muide, on eelmainitud edetabelis Eestiga võrreldes teises liigas, Lätistki tagapool. Väikeriikides musklite näitamise asemel oleks neil tegelikult tõhusam keskenduda rahapesuaukude sulgemisele oma finantskeskustes.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare