Link kopeeritud!

JUHTKIRI | Helmed, Madison, Põlluaas. Aga edasi?

 (341)
JUHTKIRI | Helmed, Madison, Põlluaas. Aga edasi?
Foto: Rauno Volmar

Selleks et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) suudaks viimase populaarsusküsitluse võimsa tulemuse sama heaks valimistulemuseks pöörata, tuleb tal värvata erakonda inimesi, kelle nimi on valijatele sama hästi tuntud kui need, mis pealkirjas nimetatud.

Pole kahtlust, et Mart ja Martin Helme seda teavad. Ja pole põhjust pidada paljaks blufiks Martin Helme juttu, et parteiga on liitumas uusi ja tuntud isikuid. Juulis Keskerakonnaga samale tasemele tõusnud toetust arvestades saab EKRE nüüd nimekatele liitujatele lubada palju kindlamat poliitilist väljundit kui enne eelmisi riigikogu valimisi. Praegu on EKRE-l riigikogus seitse kohta, aga Keskerakonnaga sarnase häältesaagi korral saadaks järgmises riigikogus umbes 27 kohta. Peale ligikaudu 20 küllaltki hästi tasustatud töökoha lisandumise suurendaks selline valimistulemus umbes miljoni euro võrra aastas ka summat, mille erakond saab riigieelarvest. Pole paha perspektiiv.

Tõsi küll, esialgu meenutab selline jutt laskmata karu naha jaotamist. Populaarsusküsitlused ei võrdu valimistega, pealegi on valimisteni veel seitse kuud ja erakonnad pole päris kampaaniaid veel alustanudki. Ent EKRE konkurente võib tabada valus pettumus, kui nad usuvad, et enne valimisi on praeguseks kujunenud jõuvahekordi lihtne muuta. Konkurentide rünnakutest on EKRE seni rohkem võitnud kui kaotanud. Seetõttu ei tasu teistel erakondadel panna suurt lootust sellele, et enne valimisi õnnestub EKRE-t mingil moel oluliselt kompromiteerida. EKRE poole kalduvate valijate häälte endale võitmiseks tuleb leida teine tee.

Samal teemal:
EKRE ründamisest pole poliitilistele konkurentidele tulu tõusnud. EKRE poole kalduvate valijate häälte endale võitmiseks tuleb neil leida teine tee.

Teiste erakondade poliitikute reageering EKRE esiletõusule näitab, et nad on selle tee leidmisega kimbatuses. Näiteks isamaalane Urmas Reinsalu pani EKRE populaarsuse suurenemise kuuma suve, mitte oma erakonna hambutuse arvele, keskerakondlane Jaanus Karilaid aga viis jutu EKRE-lt hoopis Reformierakonnale, kuigi eestikeelsete valijate EKRE poole ülejooksmist on tema erakonnal põhjust karta rohkemgi kui Reformierakonnal. 2023. aasta valimistel võib teistele erakondadele appi tulla EKRE põlistoetajate pettumus oma lemmiku „tavaliseks erakonnaks” mugandumise pärast, aga 2019. aasta valimistel sellele efektile veel kindlasti panustada ei saa. Häälte võitmiseks tuleb ise rohkem ja paremini tööd teha.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare