Link kopeeritud!

JUHTKIRI | Juba saime uue seisakuvalitsuse

 (153)
JUHTKIRI | Juba saime uue seisakuvalitsuse
Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder 2017. aasta mais.Foto: Karli Saul

IRL ja SDE kukutasid 2016. aasta sügisel Taavi Rõivase valitsuse, mida Reformierakonna asemel valitsust juhtima hakanud keskerakondlased nimetavad seisakuvalitsuseks. Kõigest poolteist aastat hiljem saab pisut liialdades öelda, et Jüri Ratasel pole enam õieti valitsustki, on ainult (töö)seisak, mis tõenäoliselt kestab vähemalt järgmiste valimisteni.

Ratase valitsusele tuleb selline diagnoos panna sellepärast, et Keskerakonna koalitsioonipartnerite juhid Helir-Valdor Seeder ja Jevgeni Ossinovski ei kuulu valitsusse ja ajavad kitsalt oma, mitte koalitsiooni asja.

Sotsiaaldemokraatide juht Ossinovski on hakanud valimisteks valmistuma, võttes ette osa ärimeeste arsenali kuuluva operatsiooni, kus vana ja võlgadega firma lastakse pankrotti ning asemele tehakse uus, mis ajab sama äri edasi. Ossinovski-2017, kes tegi endast valitsuse alkoholipoliitika käilakuju, ei pooldanud alkoholiaktsiiside langetamist ja propageeris suhkrumaksu, lasti pankrotti. Ossinovski-2019 räägib ülejäägiga eelarve koostamise vajadusest, ei ole alkoholiaktsiiside korrigeerimise vastu ja peab maksurahu uute maksude kehtestamisest tähtsamaks.

Samal teemal:
Mõni rumalus võib nüüd tegemata jääda, aga teisalt ei kõlba kuhugi see, kui valitsuse teovõime kaob juba aasta enne valimisi.

IRL-i juht Seeder, kes on kogu aeg õiendanud tagalas, mitte rindejoonel (valitsuses), ajab ei tea mis asja. Tasuta maakonnatranspordi vastu olles paneb ta jalga taha IRL-i koalitsioonipartnerile ja teise pensionisamba lammutamist propageerides esimeses järjekorras oma erakonnakaaslastele. Praegu päevakorras olev pensionireform sündis ju sotsiaalkaitseminister Kaia Iva valitsusalas ja rahandusminister Toomas Tõniste arvab, et reform juba on kompromiss eriarvamuste vahel ja seda pole põhjust enam pidurdada.

Ühest küljest võib olla hea, et valitsuse teovõimetuks muutumise tõttu jäävad mõned rumalused tegemata. Teisalt ei kõlba kuhugi ka see, kui valitsuse töövõime peaaegu aastaks märgatavalt kehveneb. Ossinovski ja Seederiga võrreldes paistab ümmarguste vastuste meister Ratas nüüd juba peaaegu riigimeheliku poliitikuna.

Helir-Valdor Seeder, kui teine sammas on teie arvates tõesti Eesti rahvale äärmiselt kahjulik, oleks tulnud ammu Kaia Iva asemel valitsusse tulla ja seal oma seisukoha arvestamist nõuda. Jevgeni Ossinovski, kui eelarveülejääk ja maksurahu said teile tõesti üleöö armsaks, oleks nendegi eest õigem valitsuses võidelda.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare