Link kopeeritud!

Juhtkiri: Keskerakond on nagu kahe peaga lohe

 (74)

9nda mai tähistamine Pronkssõduri juures
9nda mai tähistamine Pronkssõduri juuresFoto: Karin Kaljuläte

Kumb sümboliseeris Keskerakonna tõelist nägu, kas Vabaduse väljakul Euroopa päeval rahu ja Euroopa Liitu ülistanud peaminister Jüri Ratas või tema parteikaaslane ja riigikogu liige Olga Ivanova, kes eile punaväelast meenutavas militaarses stiilis rõivastunult pronkssõduri ees Sputnikule intervjuud andis?

Kunstiliselt on need 9. mai fotod Ivanovast ju ägedad, aga poliitiliselt oli Ivanova etteaste piiride katsumine või rumalus. Me ei heida kellelegi ette Teises maailmasõjas hukkunute mälestamist, kuid Putini Venemaa on teinud 9. maist ka propagandasündmuse, millega naaberriikidele oma maailmavaadet ja mõjusfääre peale suruda. Iseseisva Eesti parlamendisaadikul ei sobi sellises mängus tööriistana kaasa lüüa. Kui Ivanovat selle pärast kritiseeritakse, ei ole tegemist sõnavabaduse piiramisega, nagu Ivanova ja Sputnik väitma tõttasid. Ei, kriitika eesmärk on Ivanovale, Yana Toomile ja nende mõttekaaslastele selgeks teha, et riigikogulane ei peaks Putini Venemaaga flirtima.

Ivanova etteaste näitab, et Keskerakond on endiselt nagu kahe peaga lohe: üks pea ülistab läänelikkust, teine kummardab Moskva poole. Ratas küll teatas pärast Ivanova etteastet, et Sputnik ei ole sõltumatu meedia, vaid propaganda tööriist, ja sel põhjusel ei anna valitsuse liikmed ega riigiasutused Sputnikule intervjuusid. Ent samamoodi on Ratas oma varjamatult Vene-meelseid erakonnakaaslasi varemgi manitsenud, kuid nad ei ole teda kuulda võtnud.

Samal teemal:
Keskerakonna kui valitsuspartei jaoks on kaksmeelsus eksperiment, mille tõttu valitsuse juhtimise aeg võib lühikeseks jääda.

Kui mõelda ainult üks samm ette, on Vene-küsimustes n-ö dissidendiks jäämine Toomile ja Ivanovale kasulik. Paljud Keskerakonna valijad arvavad, et Toomil ja Ivanoval on õigus, ja annavad valimistel neile oma hääle. Ent pisut kaugemale mõeldes on säärane kaksmeelsus või silmakirjalikkus Keskerakonna kui valitsuspartei jaoks eksperiment, mille tõttu valitsuse juhtimise aeg võib lühikeseks jääda. Selle peale ei ole paljud keskerakondlased ilmselt veel korralikult mõelnud.

Loe veel

Suur põhjus, miks kaksmeelsus põhimõttelise tähtsusega küsimustes Keskerakonnale seni kätte maksnud pole, on IRL-i selgrootus. Paistab, et see „rahvuslik-konservatiivne” erakond on nõus leppima millega tahes, et ainult valitsuses püsida. Põhiline töö enese Keskerakonna juhina kehtestamiseks tuleb muidugi teha Ratasel, aga koalitsioonipartneritel on võimalik see talle lihtsamaks teha – usutavalt koalitsioonist lahkumisega ähvardades.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare