Juhtkiri: ministrid inimkilbi varjus
Just sealt saime teada, et NATO lennukite kohalolu Balti riikides ja Poolas väheneb alates sügisest poole võrra, 16-lt kaheksale. Kuuldavale on toodud põhjendusi, et see olevat tehniline muudatus.
Ei, tõepoolest pole praegu otseselt traagikat sellest, et Balti riike jääb valvama poole vähem lennukeid. Kuid mõned märgid siiski. Esiteks, liitlased on meie julgeoleku pärast vähem mures ega taju Venemaa ohtu enam nii akuutsena. Teiseks, ilmselgelt Eesti võime hoida kohal suuremat õhuväge ja veenda oma liitlasi selle vajalikkuses pole suurem asi. Kolmandaks, ühe-kahe lennuki puhul võib tõepoolest õhuturbe tuvastuslennuks piisata ühest hävitajate paarist, mis parajasti Ämaris tegutsemisvalmid on. Aga kui tuvastamist vajavad neli lennukit? Kuus tundmatut lennukit? Baltimaade õhuruumi lähistel on olnud ka selliseid hetki. Siis on kaks lennukit kindlasti vähe.
Ebameeldiv oli see, et oluliste asjade edastamiseks lükati tanki mitte peaminister ja kaitseminister, vaid kaitseministeeriumi noorepoolne naisametnik. Ehk siis: Sven Mikser ja Taavi Rõivas kasutasid ebameeldivate küsimuste eest kaitseks naisterahvast inimkilbina. Mage lugu, eriti pärast seda, kui peaminister kulutas terve talve ja valimiskampaania aja sellele, et teha NATO hävitajatest just iseenda kroonijuveele.
Jah, oma nõrkuse tunnistamine pole just meeldiv ja mõnikord töötab see vastu ka Eesti huvidele. Aga see kõik oli nagunii välja tulemas. Ja sellises olukorras olnuks mõistlikum juba varakult teada anda, et võib juhtuda, et kohaloleku suurus muutub. See on parem kui teadmine, et meie juhid on arad, ebaausad või lihtsalt suutmatud sündmustel silma peal hoida.