JUHTKIRI | Miski oli mäda, et raha sai pesta
Tänu Danske Banki nimele (tõlkes Taani pank) ja Shakespeare’ile (miski on mäda Taani riigis) saab suurema osa paisuva rahapesuskandaali globaalsest mainekahjust enda kraesse Taani. Meie ise ja enamik põhjaeurooplasi aga teame, et keskset rolli viimaste kahtluste kohaselt juba 8,3 miljardi USA dollari pesemises mängis panga Eesti filiaal.
Ajavahemik, mida süüdistused puudutavad, ulatub 2007. aastast 2015. aastani. Kuidas ei märganud toimuvat ei Taani ega Eesti riigi võimud? Kuidas Danske Banki juhtkond, kes peaks ju esindama maailma üht korruptsioonivabamat ärikultuuri, rahapesu ei peatanud?
Teiseks, nii Danske Bank, mis sisenes Balti pangandusturule 2008. aastal Sampo Panga ülevõtmise kaudu, kui ka Taani finantsinspektsioon olid rahapesuvastaseks võitluseks ilmselt nõrgalt ette valmistatud. Taanilik hygge ei ole olnud eriti efektiivne meelelaad, et rahapesule piiri panna. Sellistes oludes võis rahapesijatel ja nende kaasosalistel olla tavalisest lihtsam järelevalvet lollitada.
See taust selgitab, aga ei vabanda ulatuslikku rahapesu Danske Bankis. Kummaline, et väikese Versobanki panid võimud rahapesuvastaste reeglite eiramise tõttu otsustavalt kinni, aga Danske Banki Eesti filiaal tegutseb siiamaani edasi.
Selle üle, kuivõrd keegi tähtis isik Danske Bankis toimunud rahapesule teadlikult ja otseselt kaasa aitas, saab praegu vaid spekuleerida. Aga asi vajab uurimist ainuüksi sellepärast, et edaspidi osataks rahapesu päriselt tõkestada. Puudu on ka hoiatavast näitest, kus rikkumiste eest kannaksid peale panga vastutust konkreetsed isikud.