Juhtkiri: Parem siiski Brüsselisse

 (17)

Juhtkiri: Parem siiski Brüsselisse
Pilt on illustreerivFoto: Stas Zalesov/Kommersant photo

Edgar Savisaar usub, et kui ta kandideerib, kujuneb eelseisvast europarlamendi valimiste kampaaniast „Savisaare tapmise järjekordne kampaania”.

Aga siiski ta kandideerib – ja Keskerakonna esinumbrina, kuigi ütleb juba praegu, et tal „ei ole mingit kavatsust Brüsselisse minna”.

Varasematel valimistel on vastaste „Savisaare tapmise kampaaniad” Keskerakonnale pigem kasu toonud, innustades Savisaare poolehoidjaid hääletama tulema. Näiteks mulluste kohalike valimiste Tallinna tulemusi võib nimetada lausa Savisaare triumfiks, sest vastaspool, kellele pärast e-hääletust paistis väike lootusekiir, sai lõpuks kindlamalt lüüa kui eelmisel korral. Kuigi triumfist on möödas kõigest pool aastat, ei ole aeg enam endine. On kolm põhjust, miks Keskerakond võib Euroopa Parlamendi ja 2015. aasta riigikogu valimistes pettuda.

Esimene on see, et erinevalt kohalikest valimistest saavad europarlamendi valimistel hääletada ainult EL-i kodanikud. Seega mittekodanikele, kelle hulgas on Savisaarel palju toetajaid, Keskerakond neil valimistel loota ei saa. Keskerakonnal on varem piisanud tugeva tulemuse saamiseks ka kodanike häältest, kuid mitte riigis võimule viivalt tugeva tulemuse tegemiseks.

Teiseks, parteikaaslaste truudus Savisaarele paistab praegu olevat ebalevam kui eales varem. Põhjus on nii Ukraina küsimus kui ka nägemine, kuidas noored poliitikud konkureerivates erakondades karjääri teevad, samal ajal kui keskerakondlased peavad oma juhi raske iseloomu tõttu opositsiooni- ja munitsipaalpoliitikaga piirduma. Paljude nimekamate keskerakondlaste ees seisavad tähtsad moraalsed ja pragmaatilised valikud.

Kolmandaks, Savisaare jõud raugeb aegamisi. Laupäeval Keskerakonna valimiskonverentsil peetud kõnes väitis ta küll, et „olen seni hakkama saanud ja saan ka edaspidi”, aga tegelikult ei õhkunud jõudu ei tema olekust ega ka sõnadest. See oli segaste sõnumitega kõne, millest tavatult suur osa oli pühendatud nn sisevaenlaste probleemile.

Savisaar ütles, et teda vaevab süütunne nende pärast, kes Brüsselis värvi vahetasid, ja nende pärast, kes on siin Eestis parteid lõhkunud. Tema parim viis erakonnast tükkide eemaldumist vältida ja oma poliitiline karjäär soliidselt lõpetada oleks Brüsselisse suundumine.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Proovi nüüd ja ainult nüüd! Eesti Päevalehe sünnipäevanädala pakkumine: 4 nädalat vaid 7 euroga! Proovi ja Sa ei kahetse »

79 900€
Tallinn, Korter
271 000€
Tallinn, Korter
107 000€
Jõelähtme vald, Korter
Otse omanikult!
126 500€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
165 000€
Tallinn, Korter
319 000€
Tallinn, Äripind
65 000€
Tallinn, Korter
325 000€
Tallinn, Korter
229 000€
Rae vald, Majaosa
275 000€
Tallinn, Korter

249 900€
Harku vald, Korter
149 500€
Rae vald, Korter
143 000€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare