Link kopeeritud!

Juhtkiri: perehüvitiste süsteem olgu lihtne ja õiglane

 (18)

Vanem ja laps
Foto on illustratiivneFoto: Anni Õnneleid

Kui Eesti ühiskonnas on isade vanemahüvitise laiendamine tekitanud päris elavat vastukaja, siis ametlikes kanalites mitte eriti. Ainult võrdõigusvolinik Liisa Pakosta saatis vanemahüvitise paindlikkust suurendava seaduseelnõu kohta tähtajaks põhjaliku ametliku arvamuse.

Nii Pakosta arvamusavaldusest kui ka sel ja möödunud nädalal Eesti Päevalehes vanemahüvitise kohta ilmunud arvamusartiklitest nähtub, et eelnõu kallal tuleks veel tööd teha. Pakostal on õigus, kui ta ütleb: „Eelnõu on samm õiges suunas, ent see samm on ilmselgelt liiga lühike.”

Nagu kirjutas Krister Paris („Vanemahüvitise SMS-lapsed”, EPL 1.8) võivad lapsevanemat pärast vanemahüvitise lõppu tabada halvad üllatused, kui ta ei ole seaduste peensustesse süüvinud ja nendega arvestanud. Kui ta on vanemahüvitise ajal ametlikult tööd teinud ja nüüd jääb töötuks või haige lapsega koju, saab ta töötukassast/haigekassast hüvitist näpuotsaga. Ilmselt on seadusi tehes peetud iga Exceli tabelit eraldi, mõtlemata seaduste koosmõjule.

Samal teemal:

Nimetatud lõksud kaotaks see, kui järgitaks Pakosta ettepanekut maksustada vanemahüvitis sotsiaalmaksuga. Kuna sotsiaalmaksu maksja oleks riik, tähendaks see riigieelarvele suurt ümberkorraldust. See ei pruugi olla ületamatu takistus, sest pärast vanemahüvitise samal ajal paindlikumaks muutmist hakkab osa hüvitise saajaid suurema palgaga ja ametlikult tööl käima, suurendades riigi sotsiaalmaksulaekumisi.

Ilmselt on seadusi tehes peetud iga Exceli tabelit eraldi, mõtlemata seaduste koosmõjule.

Praegu päevakorras olevad perehüvitiste seaduse muudatused keerukust ei vähenda, vaid tekitavad seda juurde. Üks ebaõiglus küll tahetakse lahendada: isa lisahüvitise saamine ei sõltuks tema töötamise lepingulisest vormist nagu praeguse kümnepäevase isapuhkuse puhul. Aga keerukust tuleb juurde näiteks sellega, et isapuhkuse kuule tahetakse rakendada teistsuguseid töötamis- ja palgapiiranguid kui vanemahüvitisele üldse. Põhimõttelisematest asjadest on paljudele inimestele vastukarva, et kahe vanemaga pered hakkaksid saama hüvitist ühe kuu võrra rohkem kui ühe vanemaga pered.

Lühidalt öeldes on meie perehüvitiste süsteemis palju parandamist ja lihtsustamist vajavaid üksikasju. Reeglid on mitmes mõttes keerulised, kuigi pole ühtki head põhjust, miks nad peaksid sellised olema.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama
120 000€
Tallinn, Korter
209 000€
Kiili vald, Majaosa
83 000€
Tallinn, Korter
229 500€
Tallinn, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
102 900€
Tallinn, Korter
160 000€
Tallinn, Korter
72 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
197 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
115 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!

229 900€
Tallinn, Korter
754 900€
Tallinn, Korter
208 900€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare