Juhtkiri: Rakverest Tarkvere kaudu Korruvere poole

 (26)

Juhtkiri: Rakverest Tarkvere kaudu Korruvere poole
Rakvere Tark MajaFoto: Rauno Volmar

Lennukate ideedega Rakvere ekslinnapea Andres Jaadla tuuritas 2014. aastal seminaridel ja konverentsidel ringi jutuga Tarkvere kontseptsioonist ja valgustatud Rakverest. Kes luges eilsest Eesti Päevalehest Rakvere Targa Maja ehk SA Virumaa Kompetentsikeskus pankrotist, teab, et tänavu võib Jaadla sobida hoopis ebaõnnestumise päeva esinejate ringi. Või on ikkagi tegemist omamoodi edulooga?

Rakvere sai ju peaväljaku äärde ühe kena hoone ja Rakvere linnavalitsus moodsad ruumid, makstes oma eelarvest kinni vaid väiksema osa ehitusmaksumusest. Sihtasutusest-pankrotipesast, millele maja kuulub, aga on EAS-il raske või võimatu 2,6 miljoni euro suurust tagasinõuet katta, sest Rakvere linn on hoonestusõiguse ja muudest lepingutest maja võimalike ostjate eemale peletamiseks tõelise „mürgipilli” teinud.

Ettevõtmine võis algusest peale osalt bluff olla, aga ka seda rahastanud EAS-i tegevuses on järjepidevusetust.

Imelik, et muidu üsna tähenärijalik EAS ei osanud raha andes sellele aspektile tähelepanu pöörata. Kes siis veel, kui mitte Targa Maja taoliste ettevõtmiste rahastaja peaks aru saama, et sellised projektid alati ei õnnestu, ja oma rahalist panust võimalike väärkasutuste eest kaitsma? Teisalt on imelik ka see, kui ruttu võttis EAS pärast maja valmimist seisukoha, et kompetentsikeskus ei hakka tegelikult tööle, ja jättis rahuldamata keskuse tegevusrahastuse taotluse. „Tarkvere” pool nimetab seda nüüd EAS-i kummaliseks asjaajamiseks. Järjepidevusetust on EAS-i tegevuses tõepoolest.

Samal teemal:

Kas ettevõtmine oli algusest peale bluff? Pigem Rumavere või Korruvere kui Tarkvere? Uurimistööst, mis Eesti maaülikool 2013. aastal kompetentsikeskuse tellimusel tegi, küll ei selgu, kuidas projektist pärast ühe nutika maja ehitamist kiiresti rahalist kasu võiks tõusta. Pigem nõuab Tarkvereks saamine pikaajalist järjekindlat kindla joone ajamist, ulatuslikke muudatusi linnaplaneerimises ja palju muud, mida paari kolme-aastaga ei ole võimalik teoks teha. Ühtaegu on tegemist piisavalt uduse ja moeka kontseptsiooniga, millesarnaseid vahetevahel püütakse ka kõveral viisil enda huvides ära kasutada.

Kui palju kriminaalset Rakvere loos peitub, selgitab kriminaaluurimine ja pankrotimenetlus. Praegu on Rakvere oma positiivsete ettevõtmiste poolest kuulsam kui korruptsiooni poolest. Nii ei pruugi see jääda.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Proovi nüüd ja ainult nüüd! Eesti Päevalehe sünnipäevanädala pakkumine: 4 nädalat vaid 7 euroga! Proovi ja Sa ei kahetse »

209 000€
Ülenurme vald, Maja
125 000€
Raasiku vald, Majaosa
319 000€
Tallinn, Äripind
271 000€
Tallinn, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
168 000€
Tallinn, Korter
275 000€
Tallinn, Korter
83 500€
Tallinn, Korter
90 000€
Tallinn, Korter
72 500€
Tallinn, Korter

399 900€
Tallinn, Korter
143 000€
Tallinn, Korter
214 900€
Harku vald, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare