Link kopeeritud!

JUHTKIRI | Suursaadik ütles südamelt ära

 (40)
James Desmond Melville Jr ja president Ilves. Melville sai USA suursaadikuks Eestis 2015. aasta detsembris.
James Desmond Melville Jr ja president Ilves. Melville sai USA suursaadikuks Eestis 2015. aasta detsembris.Foto: Birgit Püve

Seoses kiiva kiskuvate USA – Euroopa Liidu suhete ja viimaste ütlemiste tõttu Krimmi teemal tekitab Donald Trumpi ja Vladimir Putini eelseisev kohtumine Helsingis niigi päris paljudes eestlastes kõhedust. USA suursaadiku Eestis James D. Melville jr-i otsekohene tagasiastumisteade lisas veelgi õli tulle.

Nende kahe teema sidumine ei ole siiski põhjendatud. Melville’i lahkumine ei ole tippkohtumise kontekstis mingi eriline märk. Tippkohtumine on tippkohtumine ning Melville’i lahkumine on Melville’i lahkumine. Pealegi lahkub Melville ametist alles 29. juulil ehk ligi kaks nädalat pärast Putini ja Trumpi kohtumist.

Nende kahe teema sidumine ei ole siiski põhjendatud. Melville’i lahkumine ei ole tippkohtumise kontekstis mingi eriline märk.

Peatselt niigi pensionile siirduma pidanud Melville leidis, et praegu on hea hetk ütelda südamelt ära Trumpi ametiajal kogunenud frustratsioon. Melville’i teade leidis maailma meedias palju kajastust, järelikult kalkuleeris suursaadik õigesti.

Iseküsimus on see, kas ka Trump staažika diplomaadi sõnadest õppust võtab. Melville on sel aastal juba kolmas USA suursaadik, kellel sai Trumpi välispoliitikast kõrini. Kahe pingeliste suhetega suurriigi juhtide kohtumine ei ole halb, aga ohtlik on Trumpi kalduvus soolotseda ja lähtuda „alternatiivsetest faktidest”.

Varivalitsus