Juhtkiri: Tähtpäevade üleküllus

 (3)

Kalender.Tallinna Kesklinn 2014
Pilt on illustreerivFoto: Vallo Kruuser

Möödunud aastal algatatud tava – veteranipäeva – on nüüdseks juba üsna keerukas mitte märgata, sest kaitsevägi panustab selle tuntukstegemisse kõvasti.

Mullu oli Vabaduse väljakul toimunud ja veteranipäeva tuumaks olnud Veteranirocki põhinael patsifistliku maiguga Terminaator, mis laulis hambaharjaga peldikut küürivast ajateenijast ja ülistas muidumehe lõbusat elu. Tänavu esinevad aga muistseid võitlusi ülistav Metsatöll ja Tanel Padar & The Sun. Selle aasta veteranipäevi aitavad sisukaks teha veel maalinäitus, veteranide laskevõistlus Männikul ja rahvajooks Pirita promenaadil. Korraldatud on ka sinilillemärkidega kampaania „Anname au!”, kus märgi ostja toetab vigasaanud veteranidele taastusraviaparaadi soetamist ja saab panustada ka veteranide lähedaste toetamisse.

See, et Eesti ei tegele oma veteranidega piisavalt, oli teravalt arutlusel kõigest paar aastat tagasi. Sellest ajast saadik on astutud samme sümboolse tunnustuse heaks. Nurinat on kostnud pigem selle kohta, kas arstiabi on vigasaanutele piisavalt kättesaadav või peavad missioonil niigi vintsutada ja vigastada saanud kaitseväelased pärast kõvasti vaeva nägema, et vajalikku ravi saada. Kuid see ei tähenda, et sümboolsed žestid pole tähtsad.

Siiski tekib küsimus, kas Eesti ikkagi vajab veel üht sõjalist tähtpäeva, kuna mõned sellised meil juba on. On vabadussõja unustatud vaherahupäev 3. jaanuaril – vanasti jäid inimesed sel päeval tänavaile leinaseisakusse. On Eesti Vabariigi aastapäev, mil alati sõjatehnikat näha saab ja sõdurid marssima pannakse. Siis on veel NATO-ga ühinemise aastapäev (ja muidugi sellega kaasnev sõjatehnika väljanäitus), peale selle veel maakaitsepäev ja juunis jaanipäevaga kokku langev võidupüha.

Peaks nagu olema piisavalt pühasid, mille alla ka veteranipäev temaatiliselt mahuks. Seda enam, et jüriöö ülestõusu aastapäev ning nüüdsete kõrbesõdade veteranid jäävad teineteisest siiski omajagu kaugele ja kunstlikult teineteise külge poogituks. Pealegi on jüriöö nukker püha, sest pärast ülestõusu maarahva õigused pigem vähenesid. Ehk sobiks veteranide tunnustamine paremini kokku NATO-ga liitumise aastapäevaga, olgugi et see on külmavõitu ajal. Aga ka võidupüha võiks olla temaatiliselt sobiv.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Proovi nüüd ja ainult nüüd! Eesti Päevalehe sünnipäevanädala pakkumine: 4 nädalat vaid 7 euroga! Proovi ja Sa ei kahetse »

126 500€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
116 900€
Tallinn, Korter
99 999€
Saue vald, Korter
124 900€
Saue vald, Korter
93 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
325 000€
Tallinn, Korter
79 900€
Tallinn, Korter
161 500€
Tallinn, Korter
107 000€
Jõelähtme vald, Korter
Otse omanikult!
243 000€
Tallinn, Majaosa

103 990€
Tallinn, Korter
142 990€
Tallinn, Korter
133 990€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare