Link kopeeritud!

JUHTKIRI | Ukraina paneb kannatuse proovile

 (40)
Kersti Kaljulaid Ukraina visiidil
Kersti Kaljulaid Ukraina visiidilFoto: Tiit Blaat

President Kersti Kaljulaid teeb Ukrainasse päris pika visiidi – sõitis eile, naaseb pühapäeval. Eks Ukraina ongi eriline riik, millele Eestil tuleb suuremat tähelepanu pöörata. Nii ukrainlaste kui ka enda huvides.

Esiteks on Ukrainat toetada Eesti moraalne kohus, sest Venemaa võttis Ukrainalt Krimmi ja hoiab Ida-Ukrainat sõjaolukorras. Ukraina-vastast agressiooni unustada oleks vesi Putini Venemaa veskile. Väikese Eesti võimuses ei ole anda Ukrainale suurt otsest abi, kuid me saame kaasa aidata sellele, et Ukraina küsimus püsiks Euroopa Liidu ja NATO päevakorras.

Teiseks: kõrgel tasemel riiklikud kontaktid on Ukrainaga majandussuhete edendamiseks hädavajalikud. Kahjuks mitte niivõrd ettevõtjate abistamiseks ärisuhete loomisel, kuivõrd nende kaitseks Ukraina võimude ja äriringkondade omavoli eest. Eriti kurioosne näide pärineb jaanuarist, kui avastati, et Ukraina on Eesti koos Läti, Ungari, Malta ja Küprosega maksuparadiiside nimekirja pannud. Kuulus on ka ärimees Hillar Tederi pikk võitlus oma Ukraina „äripartneriga”.

Mida kauem lasevad Ukraina võimud korruptsioonil vohada, seda raskem on siiralt öelda: „Ukrainale kuulub meie täielik toetus.”

Teder, nagu ka paljud teised Eesti ettevõtjad, tegutsevad Ukrainas edasi, püüdes turu potentsiaali nimel sealse ärikultuuri omapäradega siiski toime tulla. Kahtlaste riikide nimekirjast arvas Ukraina valitsus Eesti juba jaanuari lõpus välja. Ent Tederi kaubanduskeskuse, Marcel Vichmanni Odessa promenaadi ja kasiinofirma Olympic hüvitise küsimuses on positiivse lahenduseni jõudmine endiselt kahtluse all, nagu võite tänasest lehest lugeda.

Samal teemal:

Kui probleem oleks ainult kolmes Eesti ärimeeste investeeringus, poleks hullu. Paraku on Ukraina rahvusvahelistes korruptsiooniedetabelites halvemal kohal kui Venemaa, kelle vastu Ukraina võimud läänelt tuge ootavad. Ühe 2016. aasta küsitluse andmetel oli 38% ukrainlasi põhiliste avalike teenuste – arstiabi, haridus jms – saamiseks altkäemaksu maksnud. Kohati võib korruptsiooni olla vähemaks jäänud, kuid valdavalt sõidavad just suured sulid endiselt tõllas.

Kaljulaid deklareeris Ukraina presidendi Petro Porošenkoga kohtudes, et Ukrainale kuulub meie täielik toetus. Nii on, aga mida kauem Ukraina võimud korruptsioonil vohada lasevad, seda raskemaks muutub selliseid sõnu siiralt öelda.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare