Link kopeeritud!

JÜRI RANDVIIR


28.05.1927 - 8.08.1996

Lahkunud on pöördeaegade malepõlvkonna viimaseid suuri mehi. Tartu poiss andis endast märku juba enne 1940. aastat, tõsised võistlemised algasid sõjapäevil Tallinnas,

kus ta kiiresti tippklassi tõusis. Alates 1945. aastast tuli Jüri Randviir viis korda pealinna meistriks, millele lisandus neli Eesti NSV meistri tiitlit. Võib öelda, et tollal oli Randviir Paul Kerese järel meie kõige sisukam maletaja.

Jüri Randviiru sportlik tegevus katkes suhteliselt vara (viimastel aastatel asendas seda rahvusvahelist tunnustust toonud etüüdine koostamine), kuid malevalgustajaks jäi ta elupäevade lõpuni.

Ise alles koolipoiss, hakkas Jüri Randviir 1945. aastal malest kirjutama Noorte Hääles ja rääkima raadios. Mis kõik ei mahu järgnenud poolsajandisse: töö õhtulehes, malenurga koostamine Spordilehes, kaasalöömine vabakutselisena igas malest huvitatud väljaandes, kolme maleraamatu kirjutamine, maleonu roll meie raadios. Noortele mõeldud raadiosimultaanid jäävad omapärase peatükina eesti malelukku. Silm-silma vastu simultaane jõudis Jüri Randviir läbi aegade mängida tervel Eestimaal. Kümmekond aastat pidas ta treeneriametit Tallinna malekoolis.

Raadio vahendusel sai malemeistrist Eesti Ajakirjanike Liidu liige tuntuks ka humoristina. Pole vale väita, et säärane joon varjutas kogu ta inimlikku olemust, andis mingi olulise nüansi tema malehoiakulegi. Male muutub aina kainemaks ja karmimaks, aga seda rohkem hindame neid, kellele see oli ilusaks seikluseks.

Sõber ja kolleeg VALTER HEUER

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare