Link kopeeritud!

Kauboikapitalismi taak: tüüpiline eesti pidu koos vägistamiskatsega


Kauboikapitalismi taak: tüüpiline eesti pidu koos vägistamiskatsega
Foto: Christo Neemre

Ah et tavaline Eesti pidu, nagu üks Malaisia basseinipeol osalenu anonüümselt väidab - kõigest üks naine kallatakse alkoholiga üle, et ta „märjaks teha", teine lükatakse basseini (mis olla kõigest meetrilaiune!) ja kolmas peab kuskil varjulises nurgas end vägistamise eest kaitsma.

Tere tulemast tagasi 90-ndatesse! Ma ei tea, kui vanad olid need ärimehed, kes Taavi Rõivasega Malaisias käisid. Kahtlustan, et äkki 20-30-ndates. Noh, paar dekaadi vanemad inimesed, sealhulgas mina ise, mäletavad veel hästi, kuidas 90-ndatel need peod käisid - ikka nalja, naisi ja alkot. Kui keegi sai kuskil märjaks, oli see ju naljakas ja kui tibile tugevaid lähenemiskatseid tehti, siis tal vedas ju! Vaata, kui vinge ja rikas ärimees, kasuta ära!

Ma olen ise verinoore ajakirjanikuna töö tõttu nendele pidudele sattunud, ma olen näinud neid tütarlapsi, kes olid nagu kompvekid vaagnal - suures osas täiesti pahaaimamatult. Olen ise pidanud sellest kompvekistaatusest minema libisema. Mul vedas, väga vedas.

Mis aastakümnes me elame?

Okei, aitab irooniast. Aasta on juba 2017, mitte 1994. Avalik arvamus on vaikselt muutunud. Arusaam, mis on rahameestele lubatud, samuti. On hakatud ka esitama küsimusi, mis on õige ja vale, isegi moraalist räägitakse - küll paraku kitsas kontekstis, aga ikkagi. Ka naiste õigustest on hakatud rääkima: iga naine, kes peole on tulnud, polegi koheses tarbimiseks.

Samal teemal:

Kuid samas näeme, et nostalgia valitseb veel sügavalt. No võib ju mõista, et mõnel mehel ikka veri vemmeldab ja tahaks ka olla üheks õhtuks... nagu siis. Siis, kui naised polnud veel nii pirtsakad ning keegi ei teinud nurgas kaameraga onlaini. Võõras maa ka ju, mängime siis natuke uuema aja kultusmeestekat „Pohmakas" - mis delegatsiooni peol tehtud, see delegatsiooni peole ka jääb.

Vägistamiskatse taak

Aga üllatus, kaasaeg murdis siiski sisse. Ma isegi ei kujuta ette, kuidas tunneb praegu selle loo „vilepuhuja" Katrin, kes taolise kohtlemise pidi üle elama. Vägistamiskatse jätab iga naise teadvusesse väga valusa jälje. See pole - „ah, midagi niisama peol juhtus, tavaline värk". Muust alandavast käitumisest rääkimata - et naised on lükata, tõmmata ning kallata.

Lisaks veel surve, mille all ta on - ja oli, sest nagu te lugesite, EPL-is avaldatu oli „kokkulepe". Juba levivad sotsiaalmeedias arvamused, et vaesed mehed - niimoodi siis enne valimisi. Hoopis vähem küsitakse, et kuidas tunneb end Katrin. Huvitav, mis veel algses versioonis oli? Samuti ei ärata erilist usaldust ekspeaministri PR-teami kohmetus, kui oli vaja vastust igal lugejal tõusvale küsimusele - kas ahistaja oli või ei olnud endine kõrge võimukandja? Selleks oleks pidanud juba täna hommikul olema sõnum kooskõlastatud - eriti, kui kõik korras oli!

Kui mitte ei seganuks seesama vanakooli ülbus. Poisid käisid reisil, poisid lõbutsesid. Mõned tüdrukud olid uih ja aih - aga noh, norm pidu! Kuskil miskit toimub - eestlased!

Võida reis Toscanasse Arvamus