Link kopeeritud!

Keskkonnaministeerium kritiseerib Faktikontrolli: metsa ei raiuta juurdekasvust rohkem

 (155)
RMK lageraie Kangrus
RMK lageraie KangrusFoto: Madis Veltman

Keskkonnaministeerium juhib tähelepanu, et 1. veebruaril Eesti Päevalehes ilmunud „Faktikontroll / Kas riik raiub ohjeldamatult metsa?“ on avalikkust eksitav.

Faktikontroll võttis vaagida saates „Plekktrumm" esinenud Kaido Kama väite: "Olen elus aastaid pidanud metsamehe ametit - isiklikult häirib väga see, kuidas toimub diskussioon metsaraie üle. Võib-olla ma olen liiga terav, aga kuidas riik oma kodanikele avalikult valetab ja teeb seda pikka aega, sihikindlalt, teadlikult. Pean nüüd lahti seletama - valetamine on see, kui öeldakse, et kõik toimub teaduspõhiselt ja on jätkusuutlik. Samal ajal metsaeksperdid ütlevad, et kõik on halvasti." Faktikontroll jõudis järeldusele, et väide on pigem tõsi.

Tulemus toetus kolme teadlase - Maaülikooli emeriitprofessori Toomas Frey, Tartu Ülikooli juhtivteaduri Asko Lõhmuse ja Maaülikooli vanemteaduri Raul Rosenveldi - arvamusele, mis olid leitud internetist.

Faktikontrolli autor teatas, et ta ei leidnud vastaspoolt toetavate ekspertide sõnavõtte.

Ometi on internetist kergesti leitavad näiteks Maaülikooli metsakasvatuse professori Hardi Tulluse sõnavõtud, kus ta kinnitab, et usaldab riigi metsastatistikat ning et Eestis ei raiuta metsa rohkem, kui seda juurde kasvab. Tullus on väljendanud seda seisukohta näiteks saates „Suud puhtaks", debateerides seal Raul Rosenvaldiga - ühe teadlasega, kelle arvamusele Faktikontrolli otsus tugineb.

Samal teemal:

Tullus on sel teemal andnud ka näiteks intervjuu Postimehele: Ta on selgitanud metsa majandamist Eesti Päevalehe metsanduse lisas

Sarnast seisukohta on avaldanud ka Maaülikooli metsakorralduse ja metsanduspoliitika professor Henn Korju.

31. jaanuari „Terevisioonis" ütles Rootsi Põllumajandusülikooli metsandusteadlane Meelis Seedre, et Eesti metsade seis pole dramaatiline. Kusjuures Seedre rääkis sellest, debateerides Raul Rosenvaldiga, keda Faktikontrolli autor, nagu juba öeldud, oma töös kasutas.

Keskkonnaministeerium tervitab igati püüdu selgitada välja, kas metsadebatis osalejad räägivad tõtt, ent paraku ei saa seekord ilmunud faktikontrolli kuidagi täielikuks lugeda.

Keskkonnaministeerium toetab avalikku debatti Eesti metsanduse olukorra ja tuleviku teemal. Kutsume avalikkust aktiivselt osalema metsanduse uue, 2021.-2030. aasta arengukava kohe algavas koostamises.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare