Link kopeeritud!

LEA LARIN: Päevalehe uudistejuhi Jan Jõgis-Laatsi lugu

 (8)

Harva, kui ajalehe tegijad iseendast kirjutavad. Ajakirjanike siseringis ei peeta omaenese elu lahkamist heaks tooniks.

Kuid tänases lehes avaldame artikli, milles Eesti Päevalehe uudisteosakonna juhataja Jan Jõgis-Laats kirjutab, kuidas ta töötas mõne aasta eest Iraagis ühe rahvusvahelise firma palgalisena.

Otsustasime Jani loo avaldada mitmel põhjusel. Esiteks usume, et Jan Jõgis-Laatsil ei ole väidetavasti USA-s alustatud kohtuasjade osas mingit süüd. Ja sellest tulenevalt anname  inimesele endale võimaluse asjast rääkida. Kirjutada asjadest ausalt oli, on ja jääb meie missiooniks. Teiseks ei tee me iseendale erandit – kui keegi Päevalehe inimestest satub avalikkuse ette, siis me kirjutame sellest.

•••

Jan Jõgis-Laats töötas Iraagis kokku kahel korral. 2003. aasta oktoobris alanud töösuhe kestis esimesel korral kümme kuud, raamatupidajana firmas nimega Business Systems House (BSH). Araabia keelt õppinud ja araabia maailma vastu kirglikku huvi tundnud Janil aitas tööd saada üks tuttav.

Pärast seda õppis Jan Jõgis-Laats North Carolina ülikoolis, kaitstes magistritöö saksa meediagigandi Bertelsmanni rahvusvahelisest kasvustrateegiast. Tudengina jätkas Jan leivaraha teenimist BSH jaoks väiksemate töödega, firma juurutas uut programmi ja kahe õpinguaasta vahel naasis Jan veel paariks kuuks Iraaki, et see programm ka reaalselt kasutusele võetaks.

Samal teemal:

Tööst Bagdadis ameeriklastele kuuluvates kindlusvillade kvartalis saaks värvika loo, aga praegu kaldub see teemast kõrvale. Novembris 2006 avaldas Põhja-Carolina kohalik leht The News & Observer artikli, milles kirjutatakse, et Ameerika valitsusvälist organisatsiooni Research Triangle Parki kahtlustatakse selles, et nad suunasid firmale Business Systems House sihilikult USA abiraha ehk lepingulisi töid Iraagis.

Ajaleht seostab Research Triangle Parki poolt lepingute suunamises eesti meest Marko Rudi. Ning väidetavalt olevat Business Systems House ja temaga seotud firmad vahetult pärast lepingute saamist ostnud ja Rudi kasutusse andnud maja Põhja-Carolinas Durhamis.

•••

Mis see kõik Jan Jõgisesse puutub? Jan Jõgis-Laats töötas samas firmas, millele väidetavasti suunatud tellimus esitati. Töötas raamatupidajana, mitte firma osaniku või juhina, kel olnuks võimalust või huvi tellimusi korruptiivsel teel suunata.

Lisaks kuulus Jan Jõgis-Laats paberite järgi kahe firma, South Bay Partnersi ja Exford Managementi juhtkonda. Jan ütleb, et tema teadmised nende ettevõtete tegevuse kohta piirduvad sellega, et ettevõtted tegelesid eri investorite nimel soetatud kinnisvara haldamisega. Kuid just nende firmade nimesid kasutati kõnealuse maja soetamiseks.

Lihtne reatöötaja

Seda ülaltsiteeritud The News & Observeri artiklit Jan Jõgis-Laats luges. Ja see on siiani esimene ja viimane kord, mil Jan Jõgis-Laats saab informatsiooni, et tema kunagist ametlikku tööandjat Iraagis – firmat nimega Business Systems House – ja teistegi firmade tegevust Ameerikas väidetavalt uuritakse.

Mingite süüdistuste osas Jan Jõgis-Laatsi poole keegi pöördunud ei ole. Ameerika ametkonnad, olgu siis prokuratuur või FBI, ei ole temaga vestelnud. “Oma rollist tolles uuritavas asjas ei tea ma rohkem, kui on kirjas Ameerikas ilmunud ajaleheartiklis. Minu poole ei ole pöördunud ühegi küsimusega (tunnistaja või kahtlustatava rollis) ükski ametkond, ei siin- ega  sealpool ookeani,” alustab oma artiklit Jan Jõgis-Laats. Lugege tema lugu 8. leheküljelt.

•••

Karm lugu. Igal juhul kirjutame sellel teemal kindlasti veel. Ja kindlasti kajastame ka kohtuasja käiku, kui USA-s peaks protsess selleni jõudma.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare