Ühiskonnas, kus kõneldakse sallivusest ning erinevuste väärtustamisest ja hindamisest, on saanud erakoolide erinevus munitsipaalkoolidest peamiseks põhjuseks, miks neid on asutud ametnike ja osa poliitikute poolt tõrjuma. Viilma nendib murelikult: “Seni on nende erinevuste tõttu erakoolide taotlusi tõrjutud Tallinna linnas, kus omavalitsus on keeldunud tegevustoetuste väljamaksmisest ja võlad erakoolide ees ulatuvad kogumahus seitsmekohaliste summadeni. Kahjuks on haridusministeerium seda jälginud vaikival heakskiidul. Nüüd kuulis avalikkus, et ministeerium on asumas senise vaikiva pealtvaataja positsioonist ise aktiivse tõrjuja rolli.”

Eraldi tähelepanu pöörab peapiiskop erinevat maailmavaatelist haridust toetavate koolide olukorrale. Munitsipaalkoolid ei taga tingimusi näiteks kristlastest vanematele nende põhimõtetele ja väärtustele vastava hariduse omandamiseks. See tähendab vastuollu asumist euroopalike vääruste ja põhimõtetega.

Viilma tsiteerib oma pöördumises õiguskantsler Indrek Tederi selle aasta alguses laiali saadetud kirja koolijuhtidele, kus Teder lasteombudsmanina muuhulgas tõdeb: “Põhiseadus annab üldjuhul vanematele õiguse otsustada, milliste maailmavaateliste tõekspidamiste järgi lapsi õpetatakse. Ka inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioon nõuab, et haridusfunktsioone täites peab riik austama vanemate õigust tagada lastele nende endi usuliste ja filosoofiliste veendumustega kooskõlas olev haridus.”