Politoloog Rõivase lahkumisest: Reformierakonnas pole Ratase-Savisaare taseme lõhet

 (56)

Taavi Rõivas
Taavi RõivasFoto: Priit Simson

Esiteks jääb Taavi Rõivas taasiseseisvunud Eesti poliitilisse ajalukku kindlasti eduka peaministrina, järjest peaministriks olemise päevade arvult jääb ta peale Andrus Ansipi alla vaid Mart Laari II valitsusele (1999-2002) ning ületab selles mõõtmes näiteks ka Tiit Vähit.

Täna pole võibolla meil enam hästi meeles, aga enne peaministriks saamist oli Taavi Rõivas tugev sotsiaalminister (2012-2014), kusjuures iseäranis hea oli ta avalikkusega suhtlemisel.

Teiseks ma ei usu, et Rõivase valitsus lagunes otseste ja objektiivsete vigade või tegematajätmiste tõttu. Tagantjärele paistab, et vallandavaks põhjuseks oli Edgar Savisaare taandumine Keskerakonna esimehe kohalt ning kriitilise massini levinud emotsionaalne ja tajuline rahulolematus Reformierakonnaga.

Sedalaadi kriisitaju tekkel, levikul ja võimendumisel on oma dünaamika, millel pole otseselt seost valitsuse tehtud tööga. Nii tekkis kummaline olukord, et valitsuskoalitsiooni vahetamine on küll olnud legitiimne (avaliku toetusega), ent iga uuendus, mida uus valitsuskoalitsioon ette võtab, vajab uut õigustamist ja toetuse võitmist.

Samal teemal:

Kolmandaks oli Rõivase näol verevahetuse või uuendusega erakonna juhtimises ka siis, kui ta ametid Andrus Ansipilt vastu võttis 2014. aastal. Poleks Ansip 2014. aastal peaministriametist ja erakonnajuhi positsioonist loobunud, oleks Reformierakonna hegemoonia tõenäoliselt lõppenud varem.
Mis muutub juhivahetusega? Võib muutuda päris palju nii valijate, erakonnaliikmete kui ka teiste erakondade jaoks. Iga kandidaat Reformierakonna juhi kohale on erinev isiksuse tüübilt, avalikkusega suhtlemise ja juhtimise stiilidelt.

Sellist erinevust, nagu oli Keskerakonnas Ratase ja Savisaare vahel, Reformierakonnas ei ole. Selles mõttes sarnaneb Reformierakonna juhivatus pigem vahetustele Ossinovski-Mikser SDEs või Tsahkna-Reinsalu IRLis.

Ekspeaminister Taavi Rõivas teatas täna, et kavatseb panna Reformierakonna esimehe ameti maha. Eesti Päevalehe ja Delfi arvamusveeb küsib antud teemal ekspertide arvamusi.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Proovi nüüd ja ainult nüüd! Eesti Päevalehe sünnipäevanädala pakkumine: 4 nädalat vaid 7 euroga! Proovi ja Sa ei kahetse »

134 900€
Tallinn, Korter
79 900€
Tallinn, Korter
168 000€
Tallinn, Korter
325 000€
Tallinn, Korter
107 000€
Jõelähtme vald, Korter
Otse omanikult!
275 000€
Tallinn, Korter
271 000€
Tallinn, Korter
112 800€
Jõelähtme vald, Korter
455€
Tallinn, Korter
165 000€
Tallinn, Korter

276 900€
Tallinn, Korter
214 900€
Harku vald, Korter
119 500€
Rae vald, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare