Link kopeeritud!

POOLT JA VASTU: Mis sobib/ei sobi poliitiku sõnavarasse?

 (3)

Riigikogu liikme Olev Raju (Keskerakond) väitel ei kasutanud ta varasemas intervjuus riigieelarve baasseaduse välja kuulutamata jätnud presidendi kohta sõna ”kretiin”, vaid väljendit ”kretiinne olukord”.

Riigikogu liige Lauri Vahtre (Isamaaliit): Mina pole seda kõige õigem inimene kommenteerima, sest mulle on hea maitse piiri ületamist tihti ette heidetud. Aga minu meelest tuleb selget vahet teha, milliseid väljendeid kasutad näiteks omavahel lõunalauas vesteldes ja milliseid näiteks ajakirjanikuga suheldes. Avalikkusega suheldes eelistaksin ma sellist sõna nagu “kretiin” vältida. Mis muidugi ei välista seda, et poliitikute hulgas ei võiks kretiine olla.

Riigikogu liige Janno Reiljan (Rahvaliit): Lisaks hetkeolukorrale on oluline koht ja objekt. Ise arvan, et parem kui sõna “kretiin” omavahelises suhtluses üldse ei kasutataks. Poliitikute sõnakasutuses tuleb arvestada sellega, et oma sõnaga ei tohi riiki õõnestada. Isegi siis, kui midagi on väga vastumeelt, tuleb viisakuse piiresse jääda. Ja kui tulla nüüd asja juurde, siis kui presidendivalimised läbi, ei tule tegelda presidendi isiku, vaid institutsiooniga. Aga presidendi institutsiooni kohta sõna “kretiin” kasutada on täiesti lubamatu.

Riigikogu liige Andres Tarand (Mõõdukad): Sõnu, mida üldse kasutada ei tohi, pole ju palju. Ja kui kasutad, tuleb tõestada oma sõna õigsust. On siiski selged piiravad tingimused keelekasutusele, lippu, hümni ja muid sümboleid ei tohi mingil juhul mõnitada. See puudutab ka põhiseaduslikke institutsioone. Aga nagu keeles ikka, iga teo kohta on oma sõna ja asju tuleb õige nimega nimetada. Poliitikutest niipalju, et nende töö ja ülesanne on kokku leppida – ja kui partnerit lihtsalt solvad, ei sünni ka kokkuleppeid.

Riigikogu liige Anti Liiv (Keskerakond): Siin on kaks ülemineku joont. Esiteks, üldtunnustatud kultuurse inimese keelekasutus ja teiseks, rahvalik keel, mis võimaldab inimestele selgelt ja arusaadavalt keerulisi asju seletada. Eesti poliitikud pole üldiselt halva ja madala keele kasutajad, aga ma ei sooviks ka seda, et suhtlemine toimuks ainult keerulises elitaarkeeles kõigi rosettide ja ilustustega, mis kuulajat väsitavad ja pole sageli sisu mõistmist soodustavad.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare