Link kopeeritud!

PRIIT PÕHJALA: Keele- ja ärihuvide konfliktist

 (1)

Olen tänulik Leo Kaagjärvele, kes juhtis oma põhjaliku artikliga “Kui kauaks veel eesti keelt?” (Postimehe AK, 27.1.2007) tähelepanu olulisele keeleprobleemile – ärinimede massilisele väärkeelsusele, mis ei jäta mõjutamata keelekasutust laiemalt.Kaagjärv nimetas selle nähtuse tähtsamad põhjused: rahvusvahelised majandushuvid, harimatus ja halva eeskuju nakkavus. Näiteid pole raske leida, löö ainult mõni ärikataloog lahti: Pop Lahendused OÜ (ehk oleks õige OÜ Popid Lahendused või Poppide Lahenduste OÜ), Mänguexpert (õige oleks Mänguekspert), SPA Hotell Rüütli (äärmisel juhul ehk Rüütli Spaahotell), Syrus Rally Klubi (Syruse Ralliklubi). Tundub, et nende inglise-eesti hübriidnimede puhul, mis pole õiged kummagi seisukohast, on tegemist pigem halva moe järgimisega, mitte rahvusvaheliste majandushuvidega.

Samas küsis Kaagjärv: kui paljud on seda probleemi endale teadvustanud? Ilmselt mitte piisavalt paljud. Mulle tundub, et selle taga on tõik, et tegemist on nimedega, aga nimed on ikka olnud midagi nii autoriteetset ja püsivat, et neid ei kiputa eriti vaidlustama. Isegi muidu hea keelevaistuga skeptilised inimesed pole sageli kuigi altid nimesid kriitiliselt hindama. Muid keelendeid on palju hõlpsam muuta-parandada kui nimesid. Nimi on nagu aamen kirikus. Ja ega nimi nimekandjat riku, öeldakse. Hea küll, nimekandjat ehk mitte, aga nimepanijat, täpsemalt tema mainet, mis ärialal ometi nii tähtis peaks olema, ja keelt ennast küll. Just seetõttu tasuks ka nimede osas kahtlevam-küsivam olla.

Kaldus eelistused

2005. aastal jõustunud nimeseadus, mis sätestab isikunimede andmise ja muutmise põhimõtted, avaldati nüüd ka populaarse nimeraamatu (Edgar Rajandi “Raamat nimedest”) kolmanda trüki lisana. See on hea, sest kuigi seaduse leiab ka internetist, on see nüüd sihtgrupi (näiteks vastsündinud lapsele nime valivate vanemate) tarvis palju paslikumasse konteksti asetatud – nimede ja nende tähenduste kõrval saab kohe tutvuda ka meie nimepärandit kaitsva seadusega.

Kuid ärinimede seis on palju kehvem. Seadused ei aktsepteeri ei kirjakeele normi ega isegi loomulikku eesti kõnekeelt. Ja mis mõtet oleks selliseid seadusi populariseerida? See on paras väljakutse eesti keele arendamise strateegia täideviijatele ja valimisamokki jooksvatele erakondadele. “Ilus eesti keel kõlagu uhkelt igal pool,” manifesteerib Reformierakond keelepoliitika põhiteesides. “Eesti keel selgeks!” nõuab Isamaa ja Res Publica Liit oma programmis, lubades täiendada keeleinspektsiooni volitusi. See oleks tõesti vajalik, sest inspektsiooni juhi Ilmar Tomuski sõnul ei ole neil praegu õigust ettevõtete nimevalikusse sekkuda. Rahvaliit tunnistab: Eesti saab areneda vaid siis, kui üheaegselt pööratakse tähelepanu nii eesti keele hoidmisele kui ka majanduse edendamisele. Praegu on eelistused selgelt majanduse poole viltu. Rohkem või vähem, mure või moe pärast puudutavad emakeelt kõikide olulisemate erakondade lubadused. Märtsis võidukas erakond saab näidata, et üldsõnaliste vekslite taga on ka asjalikkust, alustades näiteks ärinimedega seotud probleemi lahendamisest.

Takistuseks võib saada see, et meie ametnik- ja poliitkonna esindajad ei taha suhelda eri valdkondade spetsialistidega. Kui seda tehaksegi, siis pigem sellepärast, et nii on korrektne, mitte selleks, et asjatundjate ettepanekuid ka sisuliselt arvestada. Emakeele puhul võib olla põhjuseks see, et paljud arvavad ennast selles juba küllalt targa olevat – see on ju keel, mis on peaaegu märkamatult omandatud ja mida lapsest saati tarvitatud.

Kutsun äritegelasi sellisest suhtumisest mitte eeskuju võtma ning oma asutustele ja projektidele nimesid otsides keelespetsialistidega nõu pidama. Eesti keele instituudi keelenõuanne võimaldab ka tasuta konsultatsiooni. Väga isiklik või pikaajaline kontakt igasuguse teksti, ka nimega, pärsib võimet seda adekvaatselt hinnata; nimede korral võib kõnelda koguni kinnisideedest. Seetõttu on distantseeritum ja professionaalsem seisukoht alati teretulnud, kui mitte hädavajalik. Isegi rahvusvahelise turu jaoks mõeldud ärinimede puhul on võimalik leida kompromisse.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare