Link kopeeritud!

REPLIIK | Muruniitjatest ja terroristidest. Trumpi-vastane statistikasäuts oli eksitav

 (6)
REPLIIK | Muruniitjatest ja terroristidest. Trumpi-vastane statistikasäuts oli eksitav
Foto: Ilmar Saabas

Briti kuninglik statistikaühing valis möödunud aasta mõjukaimaks statistikafaktiks Kim Kardashiani säutsu, et muruniitjad tapavad aastas rohkem ameeriklasi kui islamiterroristid – vastavalt 69 ja üheksa, kui lähtuda viimase kümne aasta keskmisest. See võrdlus kõlab ilusasti, aga kahjuks alahindab terrorismiohtu.

„Need näitajaid ei saa võrrelda. Muruniitja ei püüa teid tappa,” säutsus ühingu teate peale riskiekspert Nassim Taleb ja nimetas otsust jampsiks. Väite, et Kardashiani säutsutud statistika aitas inimestel terrorismiohu paremini üldisesse konteksti panna, lükkasid äsja põhjalikumalt ümber ka kaks Londoni ülikooli professorit.

Asi on selles, et muruniitja tõttu hukkunute arvu mitmekordistumine on äärmiselt ebatõenäoline (see püsib kogu aeg enam-vähem samal tasemel), aga islamiterroris hukkunute arvu mitmekordistumine mitte. Muruniitja ohustab põhiliselt ühte inimest, aga terroristid taotlevad võimalikult paljude surma. Muruniitjad ei vaja erakordseid turvameetmed, aga terrorismi vaoshoidmine küll. Kui terrorismivastasest tööst loobuda, ületaks (islami)terrorismis hukkunute arv muruniitjasurmade oma kiiresti.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare