Repliik: tõeline priiuse põlistumine toimub 2021. aastal

 (4)

Otti Eylandt
Otti EylandtFoto: Rauno Volmar

27. märtsil 2013 tähistati Eestis suurejooneliselt priiuse põlistumise päeva ehk päeva, mil Eesti iseseisvus alates selle taastamisest 20. augustil 1991 oli kestnud kauem kui riigi iseseisvusaeg aastatel 1918–1940. Eelmise päeva õhtul pidas president televisioonis priiuse põlistumisele pühendatud kõne. Tähtpäeval korraldati üle riigi mitmesuguseid sündmusi, peeti jumalateenistusi, heisati lipud.

Tabasin end hiljuti mõttelt, miks priiuse põlistumist küll toona tähistati. Kui me tahame vabaneda eristusest esimene ja teine vabariik, pole ka sobilik neid kaht perioodi võrrelda. Iseseisvust tuleks vaadelda tervikuna.

Pealegi, mida see võrdlus tähistas? Kui Eesti iseseisvus kahe maailmasõja vahel oleks kestnud viis aastat, kas me siis oleksime seda sama pühendunult tähistanud 1996. aastal? Tõeline priiuse põlistumine saabub ikka siis, kui kogu Eesti iseseisvusaeg on kestnud okupatsioonist kauem. See päev saabub 30. novembril 2021.

Vormistage Eesti Päevalehe soodushinnaga püsimaksetellimus ning nautige Eesti kvaliteetseimat ajakirjandust oma postkastis vaid 30 sendi eest päevas! Vaata siit

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare