Link kopeeritud!

Robert Kalimullin: Kartes Street View’d

 (154)
Robert Kalimullin: Kartes Street View’d
Robert Kalimullin

Eile öösel avas Google Eesti linnatänavate 3D-vaated (Street View): näha saab kõigi Eesti suuremate linnade tänavaid – elumaju, aedu, büroohooneid.

Minu kodumaal Saksamaal on Street View olemas juba alates 2010. aastast. Aga kui ma „jalutan” Street View’s oma kodutänaval Berliinis, on seal minu maja nähtav, naabermaja on aga hägustatud ja muudetud äratundmatuks. Äratundmatuks muutunud on ka autode numbrimärgid ja inimeste näod. Kuid ometi võib see, kes vaatab Google Street View’st minu kodutänava pilte, riietusest ja pikkadest habemetest ära tunda, et see tänav asub nn migrantide rajoonis.

Miks on aga Street View’s minu maja küll näha, naabrite oma aga mitte? Asi on selles, et sakslased on kartlik ja konservatiivne rahvas.

Paljud sakslased peavad end liberaalseks, alternatiivseks või progressiivseks. Aga võrreldes teiste rahvastega on sakslased väga umbusklikud kõiksuguste uuenduste suhtes. Positiivselt vaadates seostub see ettevaatlikkuse ja hoolega – mis väljendub näiteks keskkonnakaitses. Halvemal juhul võib see aga viia hoopis paranoiani.
See lõi välja ka siis, kui Saksamaa jõudis Google Street View’sse. Paljud sakslased olid selle suhtes kriitilised, põhjendades oma vaateid privaatsuse ja isikuandmete kaitsega.

Nad kartsid, et Street View’d hakkavad kasutama vargad või muidu halvad inimesed. Ning avaliku surve all pidi Ameerika suurkontsern Google järele andma: Saksamaal on igal inimesel õigus taotleda, et tema maja pilt kustutataks Street View’st. Hoone pilt kustutatakse Street View’st ka siis, kui seda nõuab näiteks 200 korteriga maja üksainuke elanik.
Kustutamiseks tuleb saata Google’ile taotlus. Ja kustutamine on lihtne – mis omakorda viis selleni, et Google kustutas Street View’st ka iseenda Müncheni peakorteri pildi, sest üks selle hoone üürnikest nõudis seda.

Paradoksaalsel kombel said nii mõnedki majad, mille elanikud nõudsid Google’i Street View’st kustutamist, tänu kustutamisele rohkem tähelepanu, kui nad muidu oleksid saanud: internetiaktivistid, kellele ärakustutamine ei meeldinud, loopisid neid maju tooreste munadega. Ja teised aktivistid pildistasid neid maju ning riputasid fotod Google’isse – Google erakasutajate pilte aga ära ei kustuta.

Mina isiklikult pean hirmu Street View’ ees täiesti arusaamatuks. See meenutab mulle Nõukogude Liitu, kus kuuldavasti ei müüdud nii mõnegi linna kaarti, sest see võinuks vaenlastele kasulik olla. Mäletan, kuidas mul käis kord Berliinis külas üks Nõukogude ajal üles kasvanud venelane. Ta tahtis üksinda sõita linna, mida ta ei tunne. Aga kaarti kaasa võtmast ta keeldus, öeldes, et „muidu peetakse mind spiooniks”.

Tundub lapsik

Street View on 21. sajandi linnakaart. Ma ei tea ühtegi inimest, kellele ei meeldiks tuttavaid kohti Street View’s üles leida. Ja kui ma praegu siinsamas Eesti Päevalehe toimetuses ringi vaatan, on mõned inimesed hõivatud just sellega.

Hoonete kustutamine tundub lapsik. Ehkki ma mõistan inimest, keda häirib see, kui pilte on tehtud üle tema tara või heki. Hoopis rohkem muret teeb aga asjaolu, et Google skannis Saksamaal maju pildistades ka andmed privaatsetest wifi-võrkudest. See tähendab, et suurkontsern, mis teab meist kõikidest niikuinii enam, kui me arvame või tahame, sai lugeda veel meile, kui just andmed võrgus polnud šifreeritud.Saksa konservatiivsus on tegelikult hea Eesti jaoks. Google on pettunud terava vastasseisu tõttu Saksamaal ega planeeri seal lähiajal enam Street View’ arengusse investeerida. Selle asemel tuleb ta Ida-Euroopasse, kus ta on teretulnud. Eesti võib selle üle rõõmustada küll, eufooriasse langeda aga ei tasu. Sest vahel peab ka magusate kingitustega olema ettevaatlik. Me ei taha ju, et keegi paneks meile postkasti tasuta linnakaardi, aga omastaks meie isiklikud kirjad. Samamoodi ei taha me, et kui Google kingib meile Street View’, loeks ta meile meie wifi-võrgust.

***

Õpetus selle kohta, kuidas toimub hägustamine ning kuidas saab taotleda täiendavate objektide hägustamist, on eestikeelsel kodulehel: http://maps.google.ee/intl/et/help/maps/streetview/privacy.html

Loe veel

Kas Google Street View riivab ka sinu privaatsust? Kas sa plaanidmidagi selles osas ette võtta? Kirjuta lühidalt oma seisukohtadest aadressile online@epl.ee ja selgita ka teistele, mikspeaks oma kodumaja Street View’st kustutama.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare