Sarapuu, valige üks tool kahest

 (91)

Arvo Sarapuu
Arvo SarapuuFoto: Karli Saul

Jälle on meie juhtkirja peategelane Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu. Detsembris juhtisime tähelepanu, et tema bussiäri võib saada kasu Keskerakonna kavandatavast üle-eestilisest tasuta ühistranspordist. Nüüd ei ole jutt pelgalt tulevastest võimalustest, vaid reaalsest ärist – Sarapuu klanni arvatavatest seostest Tallinna prügiäris viimasel ajal võidutseva Baltic Waste Managementiga.

„Mis seos see saab olla? Muidugi ei ole,” kinnitas Sarapuu. Aga mis muud vastust olekski Savisaare kooli läbinud poliitik-ärimehelt oodata? Võimu ja äri korruptiivne sümbioos on Keskerakonna ammust aega juurutatud ärimudel, millest Jüri Ratase ajal ei ole lahti ütlema hakatud. Suur osa Keskerakonna valijaid ju ütleb korruptsioonisüüdistuste peale: „Aga teised teevad ju ka” või „Nii peabki tegema, kui võimu juurde saad.” Sellises olukorras on erakonda keeruline puhastada isegi siis, kui osa parteiliikmeid seda siiralt soovib. Ratas on kahvlis.

Aga oletame korraks, et Sarapuu on tõesti puhas kui prillikivi. Miks ta ennast sellisel juhul nii korruptsioonilõhnalisse situatsiooni istutab? Ühtaegu kahele toolile: mõjuka poliitiku omale ja poliitilise võimuga heast läbisaamisest sõltuva firmajuhi omale. Sarapuu ei ole küll ATKO Grupi tegevjuht (selleks on tema väimees Margo Tomingas), vaid nõukogu esimees, aga ka nõukogu esimees ei ole tühipaljas tseremoniaalne tegelane. Eriti kui tegemist on tema perefirmaga.

Samal teemal:
Oletame, et Sarapuu on tõesti puhas kui prillikivi. Miks ta siis ennast nii korruptsioonilõhnalisse situatsiooni istutab?

Ausast mängust lugupidav inimene valiks sellises olukorras ühe tee kahest. Esimene oleks poliitikast välja astumine. Muidugi jäävad vanad tutvused ja sidemed ka siis alles, aga nii otsest võimalust vajalikke niite tõmmata Sarapuul siis enam poleks. ATKO Grupp on suur firma, kus peaks 63-aastasele, aga teokale Sarapuule tegevust jätkuma.

Teine võimalus maine puhastamiseks on ATKO Grupi avalikumaks ettevõtteks tegemine – finantsinvestorite kaasamine, võib-olla isegi börsile viimine. Päevapealt seda teha ei saa, ent selleks võiks esimene samm olla ettevõtte nõukogu esimehe kohast loobumine. Seda saaks Sarapuu kiiresti teha, kui tal on ettevõtte igapäevatööga nii vähe pistmist, kui räägib. Sisuliselt ei pruugi ATKO nõukogu esimehe kohalt taandumine palju muuta, aga see oleks vähemalt üks väike reaalne tegu palja jutu kõrvale, et Sarapuu poliitilise positsiooni ja ärihuvide vahel ei ole huvide konflikti.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Proovi nüüd ja ainult nüüd! Eesti Päevalehe sünnipäevanädala pakkumine: 4 nädalat vaid 7 euroga! Proovi ja Sa ei kahetse »

325 000€
Tallinn, Korter
83 500€
Tallinn, Korter
99 999€
Saue vald, Korter
275 000€
Tallinn, Korter
112 800€
Jõelähtme vald, Korter
72 500€
Tallinn, Korter
90 000€
Tallinn, Korter
319 000€
Tallinn, Äripind
116 900€
Tallinn, Korter
65 000€
Tallinn, Korter

108 990€
Tallinn, Korter
128 990€
Tallinn, Korter
89 990€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare