Link kopeeritud!

SERGEI LAVROV: Venemaa kaebekiri Eesti peale

 (136)
SERGEI LAVROV: Venemaa kaebekiri Eesti peale
Reuters

Minu pöördumise põhjuseks on murettekitavad arengud seoses vabastajasõduri monumendiga Eestis.

 Nende järelmid võivad ulatuda kaugemale Vene-Eesti kahepoolsete suhete raamistikust.

Olukord Tallinnas võtab väga halva pöörde. Politsei tegeleb monumenti kaitsnud meeleavaldajate laialiajamisega. Eesti võimude ülemäärase jõu kasutuse tõttu on kannatanud kümneid tsiviilisikuid. Üks Vene kodanik, Eesti alaline elanik, on surnud. Ühiskond on lõhenemas.

Me kutsusime Eesti võime korduvalt üles, et nad ei astuks mistahes praktilisi samme monumendi demonteerimiseks ega teisaldaks Nõukogude sõdurite säilmeid. Need sõdurid andsid oma elu, et vabastada maailm fašismist. Samasuguseid pöördumisi edastasid Eesti võimudele ka monumendi juurde maetud sõdurite sugulased. Kahjuks jäi Tallinn nende pöördumiste asjus kurdiks.

Me leiame, et Eesti võimude pühadustteotavad ja räiged teod esitavad väljakutse kogu maailma demokraatlikule kogukonnale, õõnestavad humanismi ja moraali alusprintsiipe ning trotsivad kõiki väärtusi, millele on rajatud kaasaegne elukorraldus.

Vaikiv heakskiit

Samuti tekitab sügavat muret asjaolu, et terve rida riike, kes on uhked oma demokraatia ja tolerantsi üle, suhtuvad Eesti võimude tegudesse soosivalt, tajudes praegust olukorda pigem faktorina kahepoolsetes suhetes. Nad annavad vaikiva heakskiidu tõigale, et pannes kokku vabastajasõdurite kangelasteod ning natside ja nende käsilaste kuriteod, üritavad Eesti võimud ajalugu ümber kirjutada ning ümber mõtestada Hitleri-vastase koalitsiooni riikide rolli Teises maailmasõjas saavutatud võidus fašismi üle.

Samal teemal:

Ajalugu õpetab meid, et leppimine neonatslike tunnete väljendamisega teatud riikides võib muunduda üleilmseks tragöödiaks. Sõltumata sellest, milliseid hinnanguid ajaloo kohta annab üks või teine poliitik või milliseid vaidlusi peavad ajaloolased, on mälestus langenutest püha. Enamgi veel – kangelased, kes andsid elu tulevaste põlvkondade õnne ja vabaduse eest, ei tohi olla poliitiliste mängude ohvrid. Me oleme kohustatud kaitsma neid, kes ei suuda end enam kaitsta mitmesuguste hauakaevajate eest.

Me ootame, et Eesti võimude tegevusele annavad adekvaatse hinnangu iseäranis Eesti partnerid Euroopas ja Atlandi-ülestes organisatsioonides, samuti Euroopa Nõukogus ja OSCE-s.

Venemaa, mis on maksnud kohutavat hinda võidul fašismi üle, ei saa jääda ükskõikseks arengute suhtes, milles püha ajalooline mälu tehakse hetkeliste poliitiliste nõudmiste pantvangiks. Sündmused Tallinnas on vallandanud karmide protestide laine ja hukkamõistu Vene ühiskonna kõigil tasandeil, ning see võib mõjutada meie suhteid Euroopa Liidu ja NATO-ga kõige tõsisemal viisil.

Ma usun, et Euroopa Liit kasutab tema käsutuses olevaid vahendeid Tallinna mõjutamiseks, et peatada Eesti võimude korda saadetud ülekohus.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare