Link kopeeritud!

Surnud hingede müük

 (23)
Surnud hingede müük
EPL

Kas inimese ristimine tähendab midagi või on see samasugune pullitegemine nagu šampanjapudeli puruks löömine laeva ellingutelt merre laskmisel?

Enamiku meie kaasaegsete jaoks on see, mida kristlikus kirikus nimetatakse sakramendiks ja peetakse äärmiselt pühaks ja mõjuvaks toiminguks, parimal juhul ilus komme. Parimal juhul, sest enamiku jaoks ei ole ristimisel üldse mingit tähendust.

Siiski, siiski, kõigest võib saada kasu, kui keegi on valmis maks­ma. Postimees teatab tulusast tehingust. Perekonnaseisuarhiivi pidav siseministeerium, Tallinna linnaarhiiv ja ajalooarhiiv taipasid, et mormoonidel on kümneid kordi suurem tehnoloogiline võimekus kui e-Eesti Vabariigil, ja tegid neile ettepaneku vahetada hingeloendite ja meetrikaraamatute digikoopiaid. Sõlmiti leping Utah’ genealoogilise seltsiga, et mikrofilmid vanadest kirikuraamatutest saadetakse neile skaneerimiseks ning antakse kõik juba varem tehtu nende käsutusse („Mormoonid kopeerivad Eesti arhiive”, PM 31.08).

Tasuta lõunaid ei ole olemas. Miks olid mormoonid nõus maksma miljoneid surnud hingede andmepanga eest? Äri oli aus. Mormoonid ei ole kunagi salanud, milleks nad selliseid andmeid vajavad. Mormoonide Eesti ringkonna juhataja Erki Kõiv sedastab: „Me teeme talitusi ka nende eest, kes on surnud... Meie templites tehakse tööd surnud inimeste eest.” Elav inimene on surnu asemikuks – tema ristitakse mormooniks surnu eest.

Samal teemal:

Füüsikainstituudi direktor Peeter Saari tõdeb, et ehkki praktilisel tasandil on libateadust võrdlemisi lihtne tuvastada, nugib ta jõudsalt inimkonnas edasi, sest ei toitu mitte ainult harimatusest, vaid ka inimloomuses peidus olevatest süvainstinktidest. „Rangel filosoofilisel tasandil ei võta aga tänapäeval keegi vastutust pakkuda sellist hõbekuuli, mis kindla peale libateaduse rajalt maha võtaks, kuid päristeaduse puutumata jätaks.” Eestis võidakse olla uhked, et tegemist on kõige-kõige rohkem sekulariseerunud maaga, ent meie päästeamet ostis hulgi hirmkalleid pommiotsimise nõiavitsu Sniffex („Libateaduse anatoomiast ja taksonoomiast”, Akadeemia 2008, lk 2225–2239).

Nad võtsid seda tõsiselt

Ent jätame korraks kõrvale küsimuse, kas ristimine või siis surnute eest ristimine on pelk ebausk või toimib tõesti. Küsimus on respektis teise inimese veenete vastu. Kirikuraamatutesse kantud luterlastest esivanemad võtsid oma eluajal ristimist väga tõsiselt. Laps ristiti võimalikult ruttu, et ta imikuna surres ei jääks päästmisest ilma, äbarike vastsündinute puhul toimetas äm­ma­emand hädaristimise, mis siis hiljem kirikus kinnitati. Selline oli nende usk. Samal põhjusel jäid mormoonid katoliiklike leedulaste juures tühjade pihkudega.

Mormoonid võtavad oma us­ku tõsiselt. Luterlane ja katoliiklane tuleb ümber ristida ning seda ei tehta anonüümselt ega huupi, vaid identifitseerides inimese.

Surnutel ei ole delikaatseid isikuandmeid? Valejutt. Meie tõupuhtust taga ajavas ühiskonnas ei ole sugugi ükskõik, kui mõne poliitiku sugupuus sobrates leitakse „võõrast” verd. Ma parem ei hakka nimesid nimetama.

On veider vaadata, kuidas äärmine tõsimeelne usklikkus ja konsekventne uskmatus leiavad ühise keele. Postuumne ristimine materialisti ei morjenda: las ullikesed hullavad, kui selle eest maksta tahavad. Mormoonid võiksid andmed ise internetist kokku korjata, aga ei, nad lasevad suuremeelselt eestlaste järeltulijatel äri teha ja kopikaid korjata.

Seaduse järgi on alla 15 aasta vanuste laste ristimiseks vaja vanemate luba. Milleks niisugune piirang, kui tegemist on täiesti tühise tembuga? Ikkagi ei tohi, mine tea, äkki mõjub. Aga kui esivanemate hinged mõne miljoni eest Ameerika usulahule maha müüa? Seda seadus ei keela. „Ükskõik kes – olgu see Priit Pirsko või Nils Niitra – võib võtta kirikuraamatu koopia ja minna sellega koju ning needa ja nõiduda,” ütleb riigiarhivaar Priit Pirsko Postimehes.

Eesti Vabariik kaitseb oma elusate kodanike eraelu, aga nende pärisorjadest esivanemad on vabavara.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare