Link kopeeritud!

Talle sai saatuslikuks kannatamatus

 (1)
Talle sai saatuslikuks kannatamatus
----

Poola on sümbolite maa. Cze¸stochowa Must Madonna (imettegev ikoon – toim) on riigi kõige paremini tuntud sümbol (Lech Walesa kannab seda oma revääril).

Solidarnos´c´i edevad sümbolid kehastasid võitlust kommunistliku režiimiga. Ja Katõn oli neist kõi-gist kõige võimsam: Nõukogude süsteemile igiomane kombinatsioon suurest kuritööst, millele järgnes suur vale. Julmade karistuste abiga sunniti kommunistlikus Poolas inimestele peale väidet, et süüdi olid natsid, mitte Nõukogude Liit. Lääne argpükslik käitumine raputas soola haavale. Häbiväärselt üritasid Briti võimud takistada Katõni memoriaali rajamist Londonisse: meie ametnikud kartsid Nõukogude Liidu viha. Ka pärast seda, kui Mihhail Gorbatšov lõpuks tunnistas tõde Katõni kohta, lükkus ohvrite õiguslik rehabiliteerimine edasi ja arhiivid jäid suletuks. Vladimir Putini ajal hakkas kell tagurpidi käima. Vene meedias hakkasid regulaarselt ilmuma artiklid, mis seadsid küsimärgi alla Nõukogude Liidu süü Katõni veresaunas. Ja seda mitte üksnes marginaalsetes natsionalistlikes väljaannetes, vaid ka peavoolu meedias, isegi selles, mis kuulub valitsusele.

Sümboolne läbimurre

Seega oli tegemist tohutult tähtsa sümboolse läbimurdega, kui Vladimir Putin ja tema Poola kolleeg Donald Tusk kohtusid eelmisel nädalal Katõni ohvrite mälestustseremoonial. Selle sündmuse eelõhtul näitas Venemaa riigitelevisioon Poola kõige tähtsama filmitegija Andrzej Wajda filmi „Katõn”. Eesti mõistes oleks see sama, kui Putin tuleks 2011. aasta 14. juunil Eestisse mälestama massiküüditamise ohvreid, kandes musta käelinti, ja enne seda oleks Vene televisioon näidanud filmi „Ühe metsa pojad”. Kuid paljude poolakate jaoks polnud Venemaa käik piisav. Putin oli valmis tulema kohale ja tunnistama juhtunu NKVD kätetööks. Kuid mitme konkreetse teema puhul oli ta järeleandmatu. Ja nii nagu kõigis oma teistes avalikes sõnavõttudes Nõukogude kuritegude kohta – Molotovi-Ribbentropi paktist kuni Tšehhoslovakkia invasioonini 1968 –, lisas ta asjale oma revisionistliku märgi. See sündmus oli halb, aga ärge unustage, et halbu asju juhtus ka enne, pärast ja samal ajal. Nõukogude Liit vabastas teid fašismist – olge tänulikud. Ja venelased kannatasid täpselt sama palju kui teie. Lech Kaczyn´ski protestis nende puiklevate sõnade vastu. Ta tahtis, et Katõni aastapäeva tähistamist ei piiraks vajadus olla kena Venemaa eks-KGB režiimi vastu. Ta tahtis, et tema delegatsioon ei hilineks. Näib, et see kannatamatus viis presidendilennuki piloodi kohutavalt riskantse maandumiseni, mille tagajärjed olid katastroofilised nii reisijate kui ka Poola jaoks.

Tõlkinud Külli-Riin Tigasson

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare