Link kopeeritud!

Tsahkna: kui Euroopa Liit laguneb, oleme meie karmide idatuulte käes

 (222)
Margus Tsahkna
Margus TsahknaFoto: Andres Putting

Putin joob Kremlis šampanjat. Brittide otsuse tagajärgi saame näha järgnevatel aastatel. Loodan, et see kriis on võimalus ning suudetakse teha õiged järeldused. Euroopa on rahvusriikide liit, mitte liitriik.

Populistidel teistes liikmesriikides on selge kiusatus kutsuda esile sarnaseid rahvahääletusi. Ka meie enda omadel. Tulemuseks on Euroopa lagunemine, mis on kõige kahjulikum just meile. Targa rahvana peame aru saama, et Euroopale „ära tegemine“ on meile saatuslike tagajärgedega. Kui meiega midagi juhtub, ei tähenda see Euroopale suurt midagi. Kui aga Euroopa Liit laguneb, oleme meie karmide idatuulte käes. On selge, et föderaliseerumise protsessile pannakse pidur, mis iseenesest sobib meile kui väikesele rahvusriigile, kuid see ei tohi tähendada Euroopa Liidu ühtsuse lagunemist. Loodetavasti suudavad Euroopa liidrid teha järeldused brittide poolt saadetud sõnumist, et liikmesriikidele ei saa banaani kõverust ette kirjutada. Euroopa omapära on see, et me oleme rahvusriikide liit, kus on tähtis rahvaste iseotsustamisõigus.

Ennustan, et järgmine EList lahkumise rahvahääletuse initsiatiiv tuleb Prantsusmaal. See kõik aga teenib eelkõige Venemaa huve. Euroopat ei suuda keegi väljastpoolt lagundada, Euroopa lagundab ennast ise. Venemaal ei ole vaja tankidega üle piiri tulla, vaid tänapäeva kõige võimsamaks relvaks on propaganda. Tundub, et rahuperiood on liiga pikaks veninud ning unustatakse ära, miks Euroopa Liit pärast II maailmasõda tekkis. Eestil on kohustus olla eestkõneleja uues olukorras ning kutsuda üles tervemõistuslikkusele.

Varivalitsus
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare