NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki "Teata sobimatust kommentaarist"!
Kommentaaride järjekord: parimad uuemad vanemad
 • Väga

  24.04.2013 13:24
  kummaline mõtteviis mõnel keskealisel inimesel - tahame abikaasaga vanadekodusse, et lastel oleks kergem!! Sageli ei otsusta me ise oma saatuse üle. Mis siis, kui läbi mõne ootamatu õnnetuse on inimene aheldatud ratastooli enne kui vanadekodusse mineku aeg jõuab, mõistus selge, aga endaga hakkama ei saa? Kuidas siis perekonnaga jääb? Isoleerime lapsed või otsime abivajajale koha, kus ta oleks silmade alt ära ja meie võiksime lõbusalt edasi toimetada?!
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • ...

  24.04.2013 13:25
  lihtnekirjutas:
  Aga milles küsimus, toimida tuleb nõnda, nagu sa soovid, et sinuga kunagi toimitaks kui vanaks jääd. Tahad, et sind hüljataks, tapetaks, hooletusse jäetaks, siis jäta oma...
  2 vastust
  ega see ei ole lihtne jutt öelda, et nii või teisiti.
  minu (40 kandis) lapsed (mitmuses) jõuavad suureks ajal, mil nad on ilmselges vähemuses. vanureid on lihtsalt nii palju rohkem. emotsionaalselt võid öelda või mõelda, mida tahes, kuid puhtpraktiliselt on selge, et kui me tahame, et maailm jääks kestma, tuleb "vanurite küsimusega" tegeleda. meie siin Eestis ei loo mingit pretsedenti, kuid karta on, et globaalselt mõeldakse midagi "toredat" selleks ajaks välja, sest probleem on sarnane kõikjal: inimesi on liiga palju ning majanduse kokku kukkumise vältimiseks ei saa noori liigselt koormata. väga tahaks loota, et lahendus ei ole sarnane "juudi küsimuse" lahendusega suure sõja ajal.
  puht isiklikult tahan, et kui mul peaks juhtuma midagi, mis takistab mul tööd teha ja iseenda eest nii vaimselt, füüsiliselt kui ka majanduslikult hoolitseda, siis leidub siiski nii palju jaksu, et ise eest ära lähen.

  ja kõigile vanuritele, kes jõuavad midagi teha: pensioniiga ei ole õigustus väärtusloomeprotsessist välja astumiseks. teie elu jooksul kogutud teadmistega ei ole varsti miskit pihta hakata, sest ühiskondlik struktuur muutub lähiaastatel tugevalt, pealegi hoolitseb ühiskond ise teadmiste säilimise ja levitamise eest.

  kui te tahate näha, kuhu me (maailm globaalselt) liigume, siis vaadake Venemaa Kodusõja aegseid loosungeid, tollal avaldasid kommunistid eriliselt utopistlikke ideesid, mis paraku moondusid väga halvaks.
  Vasta
 • Rohi

  24.04.2013 13:29
  Meil ju koolitatakse hulgaliselt hooldajaid ka Euroopa Liidu rahastamisel projektiraames töötuid. Enamus ei leia aga rakendust.
  Igal juhul peavad eakad saama vastavalt nende soovile elu lõpuni kodus või siis laste peredes elada. Eakate hooldamine peaks toimuma koostöös eakate lähedased, kohalik omavalitsus ja riik. Eaka pereliikmed ei peaks selle tõttu tööst ega oma elust loobuma ja selle tõttu ongi loomulik, et pereliikmete äraolekul tegeleb hooldamisega lepinguline hooldustöötaja, kes on omandanud vastavad oskused. Pereliikmed pakuvad eakale sooja toa, muretsevad toidu, lepingulise hooldustöötaja nende kodust äraoleku ajaks ja korraldavad muu vajaliku abi saamise vajadusel. Rahastamisel osalevad riik, kohalik omavalitsus ja abivajaja ise oma sissetulekuga.
  Siis me ei tunneks vananemise ees nii suurt hirmu. Praegu aga on eakad väga õnnetud, sest nad teavad, et on oma lastele suureks koormaks ja paluvad kiiremat surma.
  1 vastus
  Vasta
 • pirn

  24.04.2013 13:40
  üks mõttetera või mõistujutt:
  Võttis lind oma poja küünte vahele, lendas järve kohale ja küsis, et mida too hakkab tegema kui ta suureks kasvab. Poeg seletama, kuidas ta hakkab venema eest hoolitsema ja teda poputama. Lind lasi pojal vette kukkuda ja see uppus. Sama juhtus ka teise pojaga. Kolmas poeg vastas, et ta hakkab hoolitsema oma poegade eest, ning lind viis ta pess tagasi ja kasvatas suureks.
  Siin on suur hulk monetaristlikke egoiste, kes leiavad, et laps on investeering. Ma ei arva, et lapsed peaksid oma vanemad unustama või neist mitte hoolima, aga ma ei leia ka, et neile oma laste kasvatamise kõrval peaks veel üks mure juures olema. Minu mure oli oma lapsed elujõuliseks kasvatada, olgu siis neil sama mure. Kui laps saab vastava hariduse ja hakkab iseseisvalt elama, tuleb tal ise hakkama saada. Meeldis, omal ajal loetud, lugu Rockefelleritest, kus lastetoa sisustus maksis 1 miljon dollarit , aga taskuraha tuli poistel ise teenida (kasvatasid küülikuid). Kahju on sellest, et kehtiv majandussüsteem teeb minu jaoks nulliks minu eelneva töö, kuigi rajaneb ise mõningal määral sellel. Minu säästud sulavad kui lumi kevadpäikeses. 350 eurot saav pensionär peab läbi saama, elades oma elamispinnal ja kasutades väiksemat pinda, ning kollektiivset toitlustamist ning sanitaarseadeid, läheb ta ülalpidamine maksma 2 korda(!!!) rohkem. Kas võib midagi absurdsemat ette kujutada? Järelikult võib! Võib kui inimlik hoolitsus on äriplaan kasumi saamiseks.
  Katastroof on käes kui majandus ei kasva. Majanduskasvu näitaja on kasum, kasum on kelleltki ära võetud raha, kusjuures ilma midagi vastu andmata, vastasel juhul pole ta kasum.
  Vasta
 • Nörritaja

  24.04.2013 13:43
  x.z.kirjutas:
  Paljud tänased pensioniealised, kes küll kriiskavad, et nad nõuavad hooldust, pole ise suurt ka midagi teinud selleks, et vanaduses see hooldus oleks. Ma usun, et neil, k...
  2 vastust
  Ühiskond, kes ei taha ega suuda hoolitseda oma vanurite ja väetite eest
  Kas kinnisvara miljonärist penskar Tartus on väetike kes oma 300ruudust maja üksinda ülalpidada ei jõua.
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • PILAR

  24.04.2013 14:08
  Kui jään nii viletsaks ja vaevaliseks, et palud ja ootad surma, siis mina palun EUTANAASIAT.Mitte mingil juhu vanadekodu, kus aeglaselt ja piineldes surra lastakse.
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • PILAR

  24.04.2013 14:16
  Kuulake praegu VIKKERAADIOT, ilus ümmrgune jutt, tühjad sõnad ja LUBADUSED 2020 AASTAKS!!!!!!!!!
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • jah

  24.04.2013 14:20
  peab hoolitsema! aga kuidas täita seda kohustust töölt ära tulles? mille eest siis elada, kui sissetulekut üldse ei ole? vanuri pensionist kindlasti ei jätku, selle eest saab tema enda hooldusvahendid
  ainult hoolimisest ja isegi võib-olla sagedasest külaskäimisest piisab, kui inimene omas toas ise hakkama saab
  aga 24/7 hoolt vajavat lamavat haiget juba üksi koju ei jäta
  kui õnnestub pereliikmete vahel valve ära jagada ja töökoht säilitada, siis riik karistab - hooldajatoetust ei tohi olla
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • Rici

  24.04.2013 14:45
  Väga tösine probleem vanurite hooldekodukohtade arvu ja hooldeteenuse kvaliteedi kõrval on hooldekodu koha hinnas.

  See, et poliitikud (riigi juhtijad ja haldajad) on hooldekodundusest teinud äriobjekti on kuritegu inimeste vastu, kes on eluaeg korralikult tööd teinud ja riigile kõik maksud maksnud, aga ei suuda oma väljateenitud pensionist hooldekodu kulu kinni maksta.

  Tuleb ikka asjad vastavusse viia, kas tõsta pensionit või langetada hooldekodu teenuse maksumust.

  Normaalne on, et pensionär maksab oma pensionist kinni hooldekodu teenuse ja talle jääb ca 50% pensionist alles isiklikuks tarbeks.
  1 vastus
  Vasta
 • See kes arvab et vanadusel jalutab koos

  24.04.2013 14:49
  koos abikaasaga vaandekodusse ja koik probleemid. Kaliis proua! Te pole vist kordagi vanadekodus viibinud ega kujuta endale ette mis seal toimub. Praegu olete kovad rääkijad. Eutanaasia voib olla juhul kui enam teisiti ei saa ja teha tuleks kusagil kaugemal aga Eestis ei saa teha eutanaasia vabrikut. Meil on neid tapmisi ja alandamisi liiga palju olnud.
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • xiil

  24.04.2013 14:53
  MUSKETÄRkirjutas:
  Olen artikli autoriga nõus, mis on kirja pandud artikli lõpus. Paraku on meie ühiskond rahaahnusest pakatavate ärikate ja pättidest poliitikute pärast nii kiivas, et noor...
  1 vastus
  Eks selles meie probleem olegi, pole normaalseid suhteid juba pea paarkümmend aastat järgitud. Mitte,et varem parem olnuks kuid siis oli elu odavam ja väljapääsuvariantegi enam olemas. Tööd leida mistahes vanuses polnud probleem, ja seega elatusallikas olemas. Nüüd siis pole paljudel tööharjumustki kusagilt võtta (vanemadki töölt minema kihutatud ja sellega loodud allakäigutrepp perele). Kimpus nii noored kui nn. eelpensioniealised. Ometi paljud neist oleks usinad töörügajad - eriti vanemaealised, oleks vaid korraldamist vaja (ae - riigikogulised, mitte ainult Mart). TAHET ja tegutsemist on vaja. Ei pajata tühja juttu, omal nahal järgi proovitud (viis ränkrasket aastat). Kõlblus, eetika ja moraal on vist...jäädavalt lahkumas Maarjamaa pinnalt, koos siis kaaskodanikega.
  Aga milliste unelmatega alustasime taaskord, aga kusagil lasksime RAHAvõimul võimust võtta ja meeled mürgitada!
  Vasta
 • On lohutava lugeda

  24.04.2013 14:59
  lehe veergudel kasside psyhholoogiast mis on kyll hea asi sest kass on yks lopmatu tore loomake aga artikli korval kas jätame voi matame on see väga kohatu. Loogastav on ka Klandorfist ja rahapesust rääkiv artikkel. Mina olen siit pääsenud aga minul on jäänud Eestisse minu kallid sobrannad ja laps ja kolm lapselast. Ja mina olen paanikas sest koik arvavad et hakkavad kohe voodihaigeks ja mis nyyd saab. Ometi tean eestimaal toredaid ja hoolitsetud pensionäre kes aitavad oma pisikesest pensionist lapsi ja lapselapsi.Meil koikidel on surm erinev ja alati on haigeid olnud, Kuidas nyyd see koik nii jube on.
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • kuidas vanasti?

  24.04.2013 15:29
  Kui lähtuda sellest, kuidas vana-vanasti eestlased oma vanu ja haiged hooldasid, siis artikli autor kasutagu ka muus osas samu võtteid nii arstiabi asemel kui ka koolihariduse asemel (enda osas muidugi).
  Kas eesti rahval on õigus teada, kuidas meie raha kasutatakse? Paluksin viimase 10 aasta kohta teada, kuhu ja kui palju on laristatud ja need summad vastutajatelt kätte nõuda. Selle raha eest saaksime nii Kreekat kui Portugali aidata ja omadele saaksime korralikud hooldekodud koos rõõmsameelse personaliga, köögiviljaaedadega, huviringidega ja huvijuhtidega.
  Need, kes kuuluvad sellesse riigisektorisse, kuhu on meie raha pumbatud aastaid, need nüüd siis räägivad vanuride ärakoristamisest. Vanasti oli külas täpselt teada, kellele kuipalju maad ja loomi ja vara oli ja vastavalt sellele ka aidati. Meie peame üleval neid, kes meie haigevooditelgi jalad alt ära saevad.
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • arvuta veelkord

  24.04.2013 15:33
  Marikirjutas:
  jj
  24.04.2013 06:44
  ...Vanemaid armastades ei hülga neid keegi, küll peaks olema ...võimalus: toetada vanuri aitamist kodus riiklikult...


  Ükski vanur ei soovi minna ho...
  6 vastust
  Arvan, et sa oled ühe 0 kohaga eksinud. Vaevalt 6 aastat veab välja.
  Vasta
 • Tähelepanelik

  24.04.2013 15:38
  Ettepanek: Aga saadame vanurid Soome, kodutud koerad varjupaikadest - vigased ja väetid ju viiakse ja samas rakendada ka eutanaasiat. Jäävad "igavesti noored, ilusad ja edukad".
  Vasta
 • Kahjuks Soome

  24.04.2013 16:08
  ei vota enan eestlasi nii kergelt vastu. Minu tuttav abiellus just eestist pärit mehega ja neil tuli ikka selle mehe momendil väikese sissetuleju pärast peaaegu abielust loobuda. Samas on aga muud rahvused teretulnud..
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • kuss

  24.04.2013 16:51
  Villu Sirmaste peaks eeskuju näitama .
  Vasta
 • hm

  24.04.2013 16:52
  kogemuskirjutas:
  kas kellelgi siin kommenteerijatest on kogemus aastate kaupa hooldada elavat laipa, kes ei räägi, ei söö iseseisvalt, kelle käed küll liiguvad aga vaid selleks, et oma pi...
  7 vastust
  jumal hoidku. mul on tunne, et nagu inimene oleks süüdi oma vanaks jäämises või siis abituna voodis lamamises. keegi ei soovi voodisse jäämist ja mädanemist, ammuti mitte kellegile koormaks olemist. mina hooldasin oma ema 1,5 aastat. tegin 4 x päevas peritonaaldialüüsi. ma ei vaevu seda lahti seletama, mis see endast kujutab või palju aega võtab. pigem ütleksin, et vaev ja raske on voodis olijal. kui palju kannatusi ja vintsurusi haiglate vahet sõites, protseduurid ning lõpeks haiglapersonali suhtumist talumist. ta sõltub kõiges sellest, kes teda hooldab. on inimlikke inimesi, aga on ka selliseid kes peavad voodis olijaid elututeks objektideks. õudusjudinad tekitasid mulle eelkommenteerijate sõnad viha/vihapisarad! kelle vastu!!! milles seisnes tema süü??? kas selles, et ta elas ja hingas??? mida ta oleks pidanud tegema??? elusu laip? kas hinge kinnipidama, et surm tuleks. ilmselt ei ole ka selline tegevus elusa lauba võimuses. tal pole ka võimalust öelda, kui tänulik ta on hoolitsuse ja leivapalukese eest.
  antaks teilegi pikka iga, kes te nõnda mõtlete ja sellise asja ka välja ütlete!!! sel juhul saate tunda, mida tundis elav laip! pahatihti see ni ka läheb, sest te ei mõistnud teda. inimesel on tarvis empaatiat ja kui see oma lähedase vastu puudub siis tuleb õppetund oma nahal kogeda.
  samas oma südames ma sooviks, et te paluksite onma lahkunud lähedaselt andestust, et vihkasite teda ebaõiglaselt. öelge talle mõtteis, et olete mõistnud - tema ei olnud milleski süüdi!
  soovin siiski, et mingu teil endil kõigil hästi!
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • MURUEIT

  24.04.2013 16:54
  hoolimatu naine to Kaikirjutas:
  Täpselt minu mõtted ja tunded! ise emana mõtlen samuti, et kui mina ja mu mees kunagi vanad ja väetid oleme, siis kindlasti hooldekodusse. Armastame oma lapsi selleks lii...
  1 vastus
  Ämm on lihtsalt "vanakoolimees".TEMA ARUSAAMISED ON AJAST,KUS OMASTEST HOOLITI JA EI TULNUD MUUD VARIANDID KÕNE ALLAGI,KUI KODUS OMASTE KESKEL,ERITI OMA LASTE...
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
 • hm

  24.04.2013 16:55
  kogemuskirjutas:
  kas kellelgi siin kommenteerijatest on kogemus aastate kaupa hooldada elavat laipa, kes ei räägi, ei söö iseseisvalt, kelle käed küll liiguvad aga vaid selleks, et oma pi...
  7 vastust
  vabandan teksti sattunud tähevigade pärast! loodan, et vaatamata sellele suutsin oma mõtte edasi anda!
  Vaata sama kasutaja kommentaare
  Vasta
LISA OMA KOMMENTAAR
Selle artikli kohta on 160 kommentaari
Nimi
Kommenteerimistingimused